Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Ekologie mokřadů (Bi8165)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu Bi8165 - Ekologie mokřadů, Přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita (MU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Předmět je zaměřen na rozšíření znalostí o ekologii rostlin a jejich společenstev, se specializací na vodní a mokřadní rostliny a vegetaci. Úvodní přednášky vysvětlují specifičnost mokřadních biotopů oproti biotopům suchozemským na několika různých úrovních (od adaptací jednotlivých skupin rostlin až po obecné principy skladby rostlinných společenstev). Na konkrétních příkladech jsou probrány nejdůležitější typy vodní a mokřadní vegetace a jejich komplexy ve střední Evropě. Pro porovnání adaptací, druhové bohatosti v různých typech mokřadů a taxonomických skupin s vazbou na mokřady v rostlinné a živočišné říši jsou v některých částech přednášky zmíněny i vybrané skupiny mokřadních živočichů, od bezobratlých až po savce. Velká pozornost je věnována interakcím mezi vodními a mokřadními rostlinami a živočichy, působení člověka na mokřadní biotopy a možnostem jejich ochrany. Absolvováním předmětu by student měl získat ucelený přehled o biodiverzitě středoevropských mokřadů, faktorech, které ji ovlivňují, a o významu mokřadů v krajině a pro člověka. Na základě abiotických údajů a údajů o obhospodařování bude student schopen již předem odhadnout druhové složení vybraného mokřadu a předpovědět budoucí vývoj vegetace. Získané znalosti a dovednosti usnadní studentům vlastní terénní výzkum v rámci bakalářské nebo diplomové práce a umožní jim např. i hodnocení mokřadních lokalit pro instituce ochrany přírody.

Osnova

1) Co jsou to mokřady? (definice, příklady, základní vlastnosti vodního a mokřadního prostředí).2) Adaptace rostlin a živočichů umožňující život ve vodách a mokřadech (anatomie, morfologie, fyziologie).3) Taxonomické skupiny organismů vyskytující se převážně ve vodách a mokřadech (ve střední Evropě i ve světě).4) Životní strategie a životní formy u vodních a mokřadních rostlin (různé klasifikační systémy, příklady, zastoupení v různých typech vodní a mokřadní vegetace).5) Šíření vodních a mokřadních rostlin (hlavní typy, rozdíly oproti suchozemským rostlinám).6) Typy vod ve střední Evropě a jejich osídlení rostlinstvem (vody tekoucí a stojaté, přirozené a antropogenní, trvalé a periodické, klasifikace podle trofie).7) Sukcese vegetace ve vodách a mokřadech (zazemňování vodních nádrží, sukcese na obnažených dnech).8) Zonalita vodní a mokřadní vegetace a co ji ovlivňuje (na různých úrovních – uvnitř jedné nádrže nebo toku, výškové členění v rámci ČR, zonalita na zeměkouli).9) Vodní rostlinstvo a živočichové (vzájemné vazby - rostliny jako úkryt, prostředí pro rozmnožování, potrava pro živočichy, živočichové jako spolutvůrci životního prostředí rostlin, vektory šíření diaspor)10) Vliv člověka na rozšíření vodní a mokřadní vegetace (rybníkářská tradice, vysoušení mokřadů, znečištění vod, pěstování a využití vodních a mokřadních rostlin).

Literatura

HEJNÝ, Slavomil. Rostliny vod a pobřeží. Praha: East West Publishing Company, 2000. 118 s. ISBN 80-7219-000-8. infoCHYTRÝ, Milan , Tomáš KUČERA a Martin KOČÍ . Katalog biotopů České republiky. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny, 2001. 307 s. ISBN 80-86064-55-7. URL infoPlant communities of Slovakia. 3, Wetland Vegetation (Souběž.) : Rastlinné spoločenstvá Slovenska. 3., Vegetácia mokradí. infoHEJNÝ, Slavomil. Ökologische Charakteristik der Wasser- und Sumpflanzen in den slowakischen Tiefebenen (Donau- und Theißgebiet). 1. vyd. Bratislava: Vydavateľstvo SAV, 1960. 480 s. infoCRONK, Julie K. a Siobhan M. FENNESSY. Wetland plants :biology and ecology. Boca Raton: Lewis Publishers, 2001. 462 s. ISBN 1-56670-372-7. infoBRÖNMARK, Christer a Lars-Anders HANSSON. The biology of lakes and ponds. Oxford: Oxford University Press, 1998. xii, 216 s. ISBN 0-19-854972-5. info

Garant

Mgr. Kateřina Šumberová, Ph.D.

Vyučující

Mgr. Kateřina Šumberová, Ph.D.