Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Úvod do bioetiky (Bi9950)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu Bi9950 - Úvod do bioetiky, Přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita (MU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Kurs "Úvod do bioetiky" reaguje na rostoucí důležitost etiky ve výzkumu. Cílem tohoto kursu je poskytnout všeobecné základy bioetiky, jejího vzniku, vývoje a metodiky a pojednat o jednotlivých etických aspektech experimentální biologie a některých souvisejících klinických aplikací. Metodicky nepůjde o stanovení (jediného) morálně správného přístupu, ale o pojmenování jednotlivých eticky relevantních momentů biomedicínského výzkumu a o kritické hodnocení různých morálních stanovisek. Dalším z cílů kursu je seznámení se s etickými standardy výzkumu - včetně etických a právních pravidel pro podávání grantů. Během celého kursu bude na konkrétních případech demonstrována etická argumentace a zdůvodňování.

Osnova

1. ÚVOD DO BIOETIKY (vznik, vývoj a předmět bioetiky, metodické přístupy)2. ENHANCEMENT / VYLEPŠOVÁNÍ ČLOVĚKA (teorie vylepšování člověka a vylepšování lidstva, eugenika a dysgenika, genová terapie, genetický a negenetický enhancement)3. INFORMOVANÝ SOUHLAS (vznik, koncept, místo v současné biomedicíně, lidská práva, práva pacienta)4. POČÁTEK ŽIVOTA LIDSKÉ BYTOSTI (problém terminologie, koncept reprodukční svobody, potrat a sterilizace, principy a metody asistované reprodukce, dárcovství gamet a embryí, náhradní mateřství, věkové limity, výzkum na embryích)5. GENETICKÉ TESTOVÁNÍ (preimplantační, prenatální a postnatální diagnostika, genetický screening, prediktivní a presymptomatické testování, diagnostika pro nemedicínské účely, rekreační genetika)6. VÝZKUM NA ZVÍŘATECH A VÝZKUM NA LIDSKÉM SUBJEKTU (používání zvířat v biomedicínském výzkumu, pravidla práce s laboratorními zvířaty, princip 3R, alternativní metody, terapeutický a neterapeutický výzkum, klinické hodnocení léčiv, princip informovaného souhlasu)7. SMRT A UMÍRÁNÍ (definice smrti, euthanasie, marná léčba, paliativní péče)8. TRANSPLANTAČNÍ MEDICÍNA A POUŽITÍ LIDSKÉHO BIOLOGICKÉHO MATERIÁLU PRO VÝZKUMNÉ ÚČELY (zdroje biologického materiálu, identifikovatelnost/anonymita vzorků, transplantace - princip předpokládaného ne/souhlasu, práce s DNA, biobanking)9. NOVÉ FORMY ŽIVOTA (transgenoze, geneticky modifikované organismy, tvorba chimér, kmenové buňky, klonování)10. PŘÍSTUP K INFORMACÍM A OTÁZKY PATENTOVÁNÍ (informační databáze, ochrana soukromí, patentovatelnost biologického materiálu a živých organismů)11. ETIKA VĚDECKÉ PRÁCE (vědecká poctivost, autorství, zveřejňování výsledků, expertní činnost)12. REGULATORNÍ MECHANISMY VÝZKUMU (bioetické směrnice, mezinárodně-právní regulace výzkumu, právní úprava výzkumu v EU, právní regulace výzkumu v ČR poradní orgány)

Literatura

Veatch, Robert M.: The Basics of Bioethics. Prentice Hall. 2002.Kleber, Karl-Heinz: Na hranicích etické únosnosti (Etické úvahy o problematice reprodukční medicíny a genové technologie). Síť, Praha, 1994.Veselská, Renata, Kuře, Josef (ed.): Lidský genom - vědění, možnosti, souvislosti (sborník k interdisciplinární konferenci). Masarykova univerzita, Brno, 2000.Rotter, Hans: Osoba a etika. CDK, Brno, 1997.Thomasma, David C., Kushnerová, Thomasine (ed.): Od narození do smrti. Mladá fronta, Praha, 2000.Rotter, Hans: Důstojnost lidského života. Vyšehrad, Praha, 1999.Ricken, Friedo: Obecná etika. ISE, Praha, 1995.Kohák, Erazim: Člověk, dobro a zlo: o smyslu života v zrcadle dějin (Kapitoly z dějin morální filosofie). Ježek, Praha, 1993.Anzenbacher, Arno: Úvod do etiky. Academia, Praha, 2001.

Garant

prof. RNDr. Renata Veselská, Ph.D., M.Sc.

Vyučující

prof. RNDr. Renata Veselská, Ph.D., M.Sc.RNDr. Petr Chlapek, DiS., Ph.D.