Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Funkční biochemie II - signální dráhy (C8155)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu C8155 - Funkční biochemie II - signální dráhy, Přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita (MU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Funkční biochemie II - signální dráhy. Navazující přednáškový kurz o funkční biochemii a patobiochemii, určený zejména pro studenty magisterského (ale i doktorského) a bakalářského studia biochemie a molekulární biologie a rovněž obecné biologie, chemie a všeobecného lékařství.Výstupy učení:Při ukončení kurzu by studenti měli být schopni:- popsat a vysvětlit základní biochemické regulační mechanismy na molekulární úrovni;- vysvětlit podstatu hlavních typů signálních drah vyskytujících se u živočišných buněk;- analyzovat signální mechanismy uplatňující se při vnitrobuněčných a mezibuněčných komunikacích;- prezentovat nové poznatky o biomedicínských aspektech biochemie.

Osnova

1. Typy signálních molekul a mezibuněčných signalizací u eukaryot. (Hormony, růstové faktory, neurotransmitery, cytokiny. Endokrinní, neurokrinní, parakrinní a autokrinní komunikacece). 2. Rozdělení hormonů podle typu receptorů a mechanismu účinku. (Hierarchické uspořádání endokrinního systému. Zpětnovazebná regulace sekrece hormonů). 3. Metabolismus hormonů a základní experimentální metody při studiu jejich účinku. (Biosyntéza peptidových a bílkovinných hormonů. Biosyntéza hormonů štítné žlázy a jejich metabolické přeměny ve tkáních). 4. Mechanismy přenosu signálu zprostředkované receptory v plasmatické membráně. (Základní typy receptorů, efektorů, druhých poslů a proteinových kinas. Zesilovací funkce kaskády receptor-efektor-druhý posel-protein kinasa). 5. Heterotrimerní G-proteiny a jejich funkce. (Mechanismus transdukce signálu zprostředkované G-proteiny. Základní typy G-proteinů, alfa-, beta- a gama-podjednotek. Mechanismus účinku cholera toxinu a pertussis toxinu. Užití nehydrolyzovatelných analogů GTP při studiu funkce G-proteinů). 6. Nejdůležitější signální dráhy iniciované interakcí extracelulárních ligandů s receptory spřaženými s G-proteiny. (Adenylylcyklasová kaskáda a mechanismus aktivace protein kinasy A. Fosfatidylinositolová kaskáda a aktivace protein kinasy C). 7. Úloha intracelulárního vápníku a kalmodulinu při přenosu signálu. (Inositoltrisfosfátové a ryanodinové receptory. Signální role cADP-ribosy. Mechanismy vápníkem indukovaného uvolňování vápníku). 8. Další signální dráhy - guanylylcyklasy a NO syntasy. 9. Receptorové tyrosin-specifické kinasy (RTK) a MAP kinasová kaskáda.(Mechanismus působení receptorů pro růstové faktory. Src a další cytosolové tyrosin-specifické kinasy. SH2 a SH3 vazebné domény. MAP kinasová kaskáda). 10. Signalizace zprostředkované intracelulárními receptory. (Mechanismus účinku steroidních a thyroidálních hormonů). 11. Super-rodina GTPas a jejich buněčné funkce. (GTPasový cyklus, GNRF a GAP proteiny. Srovnání mechanismu působení elongačního faktoru EF-Tu a heterotrimerních G-proteinů. Protein Ras a produkty dalších proto-onkogenů). 12. Adaptace cílových buněk - desensitizace receptorů. "Receptorové nemoci" - choroby spojené s poruchami přenosu signálu. 13. Konvergence, divergence a "crosstalk" různých signálních drah. 14. Interakce různých signálních drah při regulaci komplexních fyziologických dějů.

Literatura

povinná literaturaCa. 200 blan k dispozici u přednášejícího.doporučená literaturaKRAUSS, Gerhard. Biochemistry of Signal Transduction and Regulation. 4th enlarged ed. Weinheim: WILEY-VCH Verlag GmbH, 2008. 626 s. ISBN 978-3-527-31397-6. infoneurčenoBiochemistry. Edited by Donald Voet - Judith G. Voet. 3rd ed. Hoboken, N.J.: John Wiley & Sons, 2004. xv, 1591 s. ISBN 0-471-41761-0. infoBERG, J.M., J.L. TYMOCZKO a L. STRYER. Biochemistry. 5th. New York: W.H. Freeman and Company, 2002. 974 s. ISBN 0-7167-4684-0. infoNELSON, D.L. a M.M. COX. Lehninger Principles of Biochemistry. 3rd. New York: Worth Publishers, 2000. 1152 s. ISBN 1-57259-153-6. infoGARRETT, R.H. a C.M. GRISHAM. Biochemistry, 2nd ed. Fort Worth, Orlando: Saunders College Publ., 1999. 1127 s. info

Požadavky

Lze zapsat ve 4.,6.,8. semestru

Garant

doc. RNDr. Stanislav Pavelka, CSc.

Vyučující

doc. RNDr. Stanislav Pavelka, CSc.