Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Metody plazmochemické konzervace (C8930)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu C8930 - Metody plazmochemické konzervace, Přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita (MU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Tato přednáška navazuje na "Metody vakuové konzervace", v níž se student seznámil s problematikou vakua a vakuum používajících konzervačních metod včetně plazmochemie. Tato přednáška prohlubuje a rozšířuje znalosti o moderní konzervační technologii - plazmochemii.V úvodu se student seznámí s definicí plazmatu a základními pojmy jako jsou srážkové procesy, Debyeův poloměr,plazmová frekvence, charakteristiky plazmatu, Boltzmannova kinetická rovnice apod.Dále se bude zabývat transportními procesy v plazmatu a jeho elektromagnetickými vlastnostmi (koeficient difúze avodivost plazmatu, dielektrické vlastnosti plazmatu, permitivita a index lomu, šíření elmg. vln v plazmatu).Seznámí se se vznikem výbojů v plynech (Townsendova teorie růstu lavin a podmínka zapálení el. výboje, Paschenův zákon, podmínka zapálení vysokofrekvenčního výboje)a jednotlivými typy a charakteristikami výbojů (základní rozčlenění na nízkotlaké a vysokotlaké výboje, stejnosměrné, nízkofrekveční, vysokofrekvenční a mikrovlnné výboje).Blíže se bude věnovat způsobům generace a vlastnostem nízkotlakých výbojů (vysokofrekvenční kapacitní a induktivní výboj, mikrovlnné výboje, dohasínající plazma)a vysokotlakých výbojů (oblouk, povrchové a bariérové výboje, klouzavý výboj, pochodňový výboj, koróna, plazmová tužka, plazmatron), plazmochemickým reakcím (rychlost plazmochemické reakce a typy těchto reakcí) ainterakci plazmatu s pevnou látkou a s kapalinou. Seznámí se rovněž se základními diagnostickými metodami plazmatu (optická a hmotnostní spektrometrie, elektrická měření, sondová měření, optická mikroskopie).Po získání odborného základu lze přistoupit k výkladu o nejnovějších plazmochemických konzervačních metodách, probíhajících procesech a jejich účincích na ošetřovaný materiál - kov, sklo, keramiku, textil, papír apod.(plazmochemická redukce, plazmochemické nanášení vrstev, aktivace a pasivace povrchu, plazmová tužka, laser).

Osnova

1. Úvod: definice plazmatu a základní pojmy (srážkové procesy, Debyeův poloměr,plazmová frekvence, charakteristiky plazmatu, Boltzmannova kinetická rovnice).2. Transportní procesy v plazmatu a jeho elektromagnetické vlastnosti (koeficient difúze avodivost plazmatu, dielektrické vlastnosti plazmatu, permitivita a index lomu, šíření elmg. vln v plazmatu)3. Výboje v plynech (Townsendova teorie růstu lavin a podmínka zapálení el. výboje, Paschenův zákon, podmínka zapálení vysokofrekvenčního výboje)4. Typy a charakteristiky výbojů (základní rozčlenění na nízkotlaké a vysokotlaké výboje, stejnosměrné, nízkofrekveční, vysokofrekvenční a mikrovlnné výboje)5. Nízkotlaké výboje (vysokofrekvenční kapacitní a induktivní výboj, mikrovlnné výboje)6. Vysokotlaké výboje (oblouk, povrchové a bariérové výboje, klouzavý výboj, koróna, pochodňový výboj, plazmová tužka, plazmatron)7. Plazmová chemie (rychlost plazmochemické reakce a typy těchto reakcí)8. Interakce plazmatu s pevnou látkou a s kapalinou9. Diagnostické metody plazmatu (optická a hmotnostní spektrometrie, elektrická měření, sondová měření, optická mikroskopie)10. Plazmochemická redukce (kovy)11. Plazmochemické nanášení vrstev, aktivace-pasivace povrchu (kov, sklo, keramika, textil, papír)12. Plazmová tužka (úprava povrchu v kapalině a na volné atmosféře - kov, sklo, keramika, papír)13. Laser (princip, druhy laserů)14. Laserová ablace (kov, kámen, papír)

Literatura

CHEN, Francis F. Úvod do fyziky plazmatu. Vyd. 1. Praha: Academia, 1984. 328 s. info

Požadavky

Předpoklad absolvování přednášky "Metody vakuové konzervace" C5975

Garant

Mgr. Miloš Klíma, Ph.D.

Vyučující

Mgr. Miloš Klíma, Ph.D.