Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Variační počet a jeho aplikace (F4260)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu F4260 - Variační počet a jeho aplikace, Přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita (MU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Významné fyzikální teorie jsou často založeny na tzv. variačním principu, spočívajícím v nalezení podmínek pro stacionárnost jistého funkcionálu. Například v mechanice se jedná o zobrazení přiřazující přípustným trajektoriím v konfiguračním prostoru mechanické soustavy reálné číslo vhodně definovaným integrálem (definice vychází z fyziky). Podmínka stacionarity pak vede k nalezení pohybových rovnic soustavy. Obdobná je situace v teorii polí, kde se "trajektoriemi" rozumí vyjádření veličin popisujících pole v závislosti na prostoročasových souřadnicích. Podstata problému je však stejná. Vedle problému pohybových rovnic samotných je třeba řešit otázku okrajových podmínek (tzv. úlohy s pevnými resp. volnými konci). Ve fyzice bývají časté i situace, kdy je soustava podrobena vazebním podmínkám. Jedná se o tzv. vázané (podmíněné) stacionární úlohy. Uvedené a mnohé další problémy jsou v matematice řešeny v rámci disciplíny zvané "Variační počet."Cílem předmětu je poskytnout jeho absolventům základní matematické znalosti z oblasti variačního počtu, zejména se zaměřením na výše uvedené problémy, a představu o možnostech využití variačního počtu pro řešení fyzikálních, popřípadě technických úloh.Absolvováním disciplíny zská student tyto základní znalosti a dovednosti:* Pochopení podstaty variační úlohy, její formulace a řešení.* Pochopení podstaty odlišnosti variačních úloh s různým typem okrajových podmínek (pevné konce, volné konce).* Zvládnutí praktických výpočetních postupů při řešení rovnic vyplývajících z formulace variačních úloh.* Pochopení pojmu integrálů pohybu.* Použití variačního počtu při řešení konkrétních úloh z oblasti variačních fyzikálních teorií.

Osnova

I. Úvod.I-1. Fyzikální a geometrické úlohy variačního typu (šíření světla, úloha o brachistochroně, izoperimetrický problém, úloha o minimální rotační ploše,....).II. Elementární způsoby řešení stacionárních úloh - funkce jedné proměnné.II-2. Funkcionál, podmínka stacionarity, Eulerova rovnice a její odvození, speciální případy.II-3. Aplikace (geometrické úlohy, úlohy z mechaniky hmotného bodu a soustav hmotných bodů).II-4. Přibližné řešení variačních úloh.III. Metoda variací - funkce jedné proměnné.III-5. Klasifikace stacionárních bodů.III-6. Variace funkce, variace funkcionálu, věty variačního počtu.III-7. Eulerovy rovnice, invariance.IV. Funkcionály pro funkce více proměnných.IV-8. Formulace úlohy, Eulerovy rovnice.IV-9. Aplikace - teorie polí.V. Úlohy s volnými konci.V-10. Formulace úlohy, úloha s volnými konci v jednorozměrném prostoru, aplikace.V-11. Úloha s volnými konci v trojrozměrném prostoru, aplikace.VI. Vázané (podmíněné) stacionární úlohy. VI-12. Obecná formulace vázané úlohy, typy vazebních podmínek ve fyzice, příklady.VI-13. Metoda Lagrangeových multiplikátorů. VII. Úvod do variačního počtu na fibrovaných prostorech.VII-14. Fibrované euklidovské prostory, řezy a jejich prodloužení, vektorová pole, diferenciální formy.VII-15. Variační problém na fibrovaném prostoru, Lagrangeova struktura, extremály, aplikace.

Literatura

Průběžně zveřejňovaný text k přednášceGEL'FAND, Izrail Moisejevič a Sergej Vasil'jevič FOMIN. Calculus of variations. Edited by Richard A. Silverman. Mineola, N. Y.: Dover Publications, 2000. vii, 232 s. ISBN 0-486-41448-5. info

Požadavky

diferenciální a integrální počet funkcí jedné a více proměnných, základy multilineární algebry (tenzory), diferenciální formy na euklidovských prostorech

Garant

prof. RNDr. Jana Musilová, CSc.

Vyučující

prof. RNDr. Jana Musilová, CSc.Mgr. Michael Krbek, Ph.D.