Předmět Experimentální metody a speciální praktikum B 2 (F8572)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu F8572 - Experimentální metody a speciální praktikum B 2, Přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita (MU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Cíl
Kurz nabízí laboratorní úlohy využívající pokročilých experimentálních metod fyziky pevných látek. Úlohy jsou zaměřeny převážně na polovodiče.V průběhu kurzu se studenti seznámí s teoretickými základy vybranýchexperimentálních metod, provedou měření v laboratořích a analyzují a fyzikálně interpretují získaná experimentální data.Hlavním cílem předmětu je v rámci individuálně prováděných laboratorních úloh umožnit studentům- popsat a vysvětlit teoretické základy vybraných experimentálních metod- aplikovat tyto pokročilé experimentální metody ve fyzice pevných látek- zpracovat naměřená data a fyzikálně analyzovat získané výsledky.
Osnova
Feroelektrické vlastnosti pevných látekInfračervená spektroskopie pevných látek.Elektrická vodivost, Hallův koeficient a magnetovodivost polovodiče. Teplotní závislost pohyblivosti.Rentgenová odrazivost na multivrstvách a analýza difrakčního záznamu na polykrystalickém vzorku.Rekombinace nadbytečných nositelů proudu v polovodičích, doba života nositelů.Termoelektrické napětí v polovodiči.Ramanovská spektroskopieElektronová mikroskopieVoltampérové charakteristiky p-n přechodů.Měření aktivační energie tvorby vakancí v kovech.Absorpční hrana polovodičů.Technologie přípravy rezistoru a kondenzátoru na křemíkové desce.
Literatura
HLÁVKA, Jan a Luděk BOČÁNEK. Praktikum z fyziky pevných látek. Vyd. 1. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1990. 103 s. ISBN 80-210-0112-7. info
Požadavky
F7571 Exp. met. a spec. prakt.B 1
Garant
prof. RNDr. Josef Humlíček, CSc.
Vyučující
doc. Mgr. Adam Dubroka, Ph.D.RNDr. Luděk Bočánek, CSc.Mgr. Dušan Hemzal, Ph.D.Mgr. Jiří Chaloupka, Ph.D.doc. RNDr. Petr Mikulík, Ph.D.