Předmět Základní optické experimenty a jejich aplikace ve výuce fyziky (F8690)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu F8690 - Základní optické experimenty a jejich aplikace ve výuce fyziky, Přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita (MU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Cíl
Výuku optiky je možné na střední i vysoké škole doplnit názornými a velmi efektnímiexperimenty, které usnadňují pochopení probírané problematiky. V této přednášce jsou demonstroványzákladní experimenty týkající se stěžejních oblastí optiky. U každého experimentu je podán jehopodrobný teoretický výklad. Hlavní cíle předmětu spočívají v osvojení si výkladu principů a schopnosti experimentálních demonstrací následujících jevů:1) interakce světla s rovinnými rozhraními (odraz světla na rozhraní mezi dvěma dielektriky, polarizace světla odrazem, demonstrace Brewsterova úhlu)2)odraz světla na rozhraní mezi dielektrikem a kovem, nemožnost polarizace odrazem na tomto rozhraní3)dvoupaprsková interference světla (Youngův pokus, Fresnelův dvojhranol, Fresnelova zrcadla)4)vícepaprsková interference světla (interference na tenké vrstvě, interferenční filtry na průchod,Fabry-Perotův interferometr)5) difrakce světla (difrakce na jednoduchých otvorech a terčících,difrakce na lineárních i plošných mřížkách)6) praktické využití interakce světla s opticky anizotropními látkami(polarizační hranoly a kompenzátory), interference v polarizovaném světle (demonstrace interferencepři průchodu destičkami z jednoosých anisotropních materiálů umítěných mezi dvěma polarizátory)Absolventi tohoto předmětu budou schopni pomocí experimentů podávat výklad základních optických jevů na úrovni vysokoškolské i středoškolské výuky.
Osnova
1) Teoretický výklad interakce světla s rovinným rozhraním mezi dvěma isotropními a homogenními prostředími2) Experimentální demonstrace polarizace světla odrazem od rovinného rozhraní mezi dvěma neabsorbujícími prostředími při dopadu světla na rozhraní pod Brewsterovým úhlem spolu s demonstrací nemožnosti tohoto jevu při odrazu světla od rovinného rozhraní mezi neabsorbujícím prostředím a absorbujícím prostředím3) Teoretický výklad dvoupaprskové interference světla4) Experimentální demonstrace Youngova pokusu, Fresnelových zrcadel a Fresnelova dvojhranolu5) Teoretické vysvětlení vícepaprskové interference světla6) Experimentální demonstrace vícepaprskové interference světla na tenkých vrstvách, transmisním Fabry-Perotově filtru a Fabry-Perotově interferometru7) Teoretický výklad difrakce světla pomocí nejjednoduššího matematického přístupu založeného na Huygensově principu8) Experimentální demonstrace difrakce světla na jednoduchých otvorech, terčících, lineárních a plošných mřížkách9) Teoretické vysvětlení praktického využití interakce svěla s anizotropními látkami10) Experimentální demonstrace působení polarizátorů a kompenzátorů na světlo jimi procházející, demonstrace interference polarizovaného světla při průchodu destičkami z jednoosých materiálů, které jsou umístěny mezi dvěma polarizátory.
Literatura
J. Kuběna, Úvod do optiky, Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity, Brno, 1994M. V. Klein, Optics, John Wiley and Sons, New York,, 1970
Požadavky
Nutné je absolvování předmětu Kmity, vlny, optika
Garant
doc. RNDr. Zdeněk Bochníček, Dr.
Vyučující
prof. RNDr. Ivan Ohlídal, DrSc.