Předmět Teorie množin (M4150)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu M4150 - Teorie množin, Přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita (MU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Cíl
Úvodní kurs teorie množin. Kardinální a ordinálná čísla, tranfinitní indukce.
Osnova
Problematika nekonečna v matematice. Vznik teorie množin a její vliv na matematiku 20.století. Konstrukce přirozených a reálných čísel v teorii množin. Kardinální a ordinální čísla: uspořádání a aritmetika kardinálních čísel, aritmetika uspořádaných množin, ordinální typy a jejich aritmetika, dobře uspořádané množiny, ordinální čísla, transfinitní indukce. Axiom výběru a věty s ním ekvivalentní.
Literatura
FUCHS, Eduard . Teorie množin pro učitele. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 1999. infoFUCHS, Eduard . Základy teorie množin. 1. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1986. 146 s. infoFUCHS, Eduard . Logika a teorie množin : (úvod do oboru). 1. vyd. Brno: Rektorát UJEP, 1978. 175 s. infoTARSKI, Alfred. Úvod do logiky a metodologie deduktivních věd [Tarski, 1966] : Introduction to logic and to the methodology of deductive sciences (Orig.). Translated by Pavel Materna. Vyd. 1. Praha: Academia, 1966. 245 s. info
Požadavky
M7532 Logická výstavba matem. teorií
Garant
doc. RNDr. Eduard Fuchs, CSc.
Vyučující
doc. RNDr. Eduard Fuchs, CSc.