Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Environmentálně geografické praktikum (Z7051)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu Z7051 - Environmentálně geografické praktikum, Přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita (MU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Hlavní cíle předmětu spočívají ve skupinovém řešení menších projektů zaměřených na otázky environmentální geografie. Projekty se budou vztahovat k regionu brněnské aglomerace.Cílem předmětu je:- ve dvou úvodních přednáškách se seznámit s vymezením, cíly, pracovními metodami a příklady řešených úloh z oboru environmentální geografie;- zpracovat v průběhu semestru čtyři zadané projektové úlohy;- výsledky projektů zpracovat formou powerpointové prezentace a posteru, které budou prezentovány před spolužáky během závěrečného workshopu;Předmět bude zaměřen na propojení práce s mapami zájmového území, terénního výzkumu, laboratorního zpracování vzorků, vyhodnocení terénních dat a prezentaci výstupů během závěrečného workshopu.

Osnova

Předmět bude koncipován jako soubor několika menších projektů, řešených v průběhu semestru, které budou tématicky zaměřeny na problematiku využívání přírodních zdrojů, přírodní hrozby a rizika, změny krajiny, ekologickou stabilitu krajiny a její management a životní prostředí ve městě. Uvedená témata budou studenti řešit v prostoru města Brna a jeho okolí (urbánní, suburbánní a rurální krajiny brněnské aglomerace). Obsahová náplň projektů se může meziročně obměňovat.Příklady témat řešených v projektech:- Hodnocení dopravní hlukové zátěže ve vybraných čtvrtích města Brna- Hodnocení rizika skalního řícení na vybraných lokalitách v intravilánu města Brna- Hydromorfologický monitoring vodních toků v urbánním a suburbánním prostředí- Hodnocení dopadů těžby nerostných surovin na kvalitu životního prostředí brněnské aglomerace- Hodnocení stresových faktorů a ekologické hodnoty příměstských lesů (obory Holedná a Podkomorské lesy), potenciál pro rekreační využívání (nadměrné stavy vysoké zvěře, chatové kolonie, lesní hospodářství, ...)Rozložení aktivit v průběhu semestru a jejich hodinová dotace bude následující:- Úvodní seminář: seznámení s obsahem a organizací předmětu, návštěva laboratoře - seznámení s přístrojovým vybavením a přehled analytických metod, školení BOZP; celkem 2 hodiny.- Přednáška: úvod do problematiky environmentální geografie, přehled terénních a laboratorních metod pro environmentální aplikace, seznámení se zásadami plánování a realizace environmentálních projektů; 2 hodiny.- Aktivita v terénu: 4krát terénní aktivita, každá 6 hodin; celkem 24 hodin.- Aktivita v laboratoři: 4krát laboratorní aktivita, každá 2 hodiny; celkem 8 hodin.- Prezentace výsledků: 2krát workshop s powerpointovými prezentacemi a diskuzí výsledků, každý workshop 2 hodiny; celkem 4 hodiny.

Literatura

BURT, James E., Gerald M. BARBER a David L. RIGBY. Elementary statistics for geographers. 3rd ed. New York: Guilford Press, 2009. xii, 653 p. ISBN 978-1-57230-484-0. infoMARSH, William M. a John GROSSA. Environmental geography :science, land use, and earth systems. 3rd ed. New York: J. Wiley, 2005. 455 p. ISBN 0-471-48280-3. infoZELENKA, Josef a Jiří ŠTEJFA. Environmentální a ekologický slovník vybraných pojmů. Vyd. 1. Hradec Králové: Gaudeamus, 2000. 183 s. ;. ISBN 80-7041-627-0. infoEssential environmental science :methods & techniques. Edited by Simon Watts - Lyndsay Halliwell. New York: Routledge, 1996. xxxii, 512. ISBN 0-415-13247-9. info

Požadavky

( Z0026 Fyzická geografie && Z4066 Krajinná ekologie ) || PROGRAM ( N - GK )

Garant

prof. RNDr. Rudolf Brázdil, DrSc.

Vyučující

RNDr. Zdeněk Máčka, Ph.D.