Předmět Metody fyzické geografie 2 (Z8076)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu Z8076 - Metody fyzické geografie 2, Přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita (MU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Cíl
Cílem předmětu je, aby si studenti rozšířili své znalosti z ~oblasti aplikovaných metod výskumuv klimatologii, meteorologii a hydrologii a případně doplnili některé znalosti chybějící. Jednotlivá témata jsou představena v přednášce a navazující cvičení jsou zaměřena především na praktické zpracování dat, srovnání základních postupů uváděných v literatuře i prakticky užívaných, stejně jako na kritické zhodnocení jednotlivých postupů. Cvičení jsou založena na snaze studentům celý postup a všechny jeho detaily podrobně vysvětlit, aby mohli následně představené metody aplikovat samostatně.
Osnova
Přednášky i cvičení budou zaměřeny na základní metody používané v meteorologii a dále členěné do následujících bloků:Část meteorologie1) Metody a přístroje používané při výzkumu přízemní vrstvy atmosféry (PVA)- definice a vymezení PVA- základní poznatky dynamické meteorologie a klimatologie- vhodné přístroje a snímače pro sběr dat (meteo. balóny, UAV, ceilometr)- příklady prostorového modelování pole teploty vzduchu a přízemního větru2) Metody a přístroje používané při výzkumu topoklimatu- definice, klimatické klasifikace, průzkum terénu- zásady pro výběr a instalaci automatické meteorologické stanice- vhodné přístroje a snímače; sběr dat a jejich kontrola- příklady výzkumu teplotních inverzí, tvorba map potenciálního ozáření3) Metody a přístroje používané při výzkumu mikroklimatu- radiační a energetické bilance, vliv aktivního povrchu- průzkum terénu, zásady pro výběr vhodného stanoviště- metoda Bowena poměru, gradientová metoda, eddy covariance- příklady zpracování mikroklimatických údajů a využití modelůČást klimatologie4) Současné zdroje dat v meteorologii a klimatologii, re-analýzy, modelové výstupy, E-OBS, CMIP5,…)5) Specifika analýzy časových řad v klimatologii (transformace řad, metody kvantitativní rekonstrukce z proxy údajů s vysokým rozlišením, sestavování modelu, kalibrace a verifikace6) Analýza extrémních hodnot (GEV - zobecněné rozdělení extrémních hodnot, Block maxima, Peak over threshold, odhady parametrů, odhady n-letostí)7) Metody studia prostorové diferenciace polí vybraných meteorologických prvků a jejich klimatologických charakteristik (módy PCA, EOF, climate explorer)Část hydrologie8) Metody měření a hodnocení povrchových vod – Sofistikované metody hodnocení naměřených hydrologických dat. Hodnocení extrémních průtoků. Hodnocení chodu splavenin.9) Metody měření a hodnocení hladiny podzemních vod, metody stanovení podzemního odtoku, metody tvorby mapových výstupů pro hladiny a proudění podzemní vody.10) Metody výpočtu a hodnocení objemů vodní nádrže. Hodnocení tepelných poměrů.11) Hydrologické modely – typy hydrologických modelů a úvod do metod modelování, možnosti modelování v geografické praxi. Praktické modelování s užitím AIZM.
Literatura
FOKEN, Thomas. Micrometeorology. Translated by Carmen J. Nappo. Berlin: Springer, 2008. xix, 306 s. ISBN 978-3-540-74665-2. infoBROCK, Fred V. a Scott J. RICHARDSON. Meteorological measurement systems. New York: Oxford University Press, 2001. xi, 290 s. ISBN 0-19-513451-6. info
Garant
prof. RNDr. Rudolf Brázdil, DrSc.
Vyučující
prof. RNDr. Petr Dobrovolný, CSc.Mgr. Kamil Láska, Ph.D.RNDr. Vladimír Herber, CSc.