Předmět Hrady, zámky, tvrze - zákl. kastelologie (KCJ / CASTE)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KCJ / CASTE - Hrady, zámky, tvrze - zákl. kastelologie, Filozofická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Úvod do oboru. Literatura.2. Dějiny oboru.3. Terminologie (hrad, zámek, tvrz, hradiště).4. Vývoj hradní architektury I. - Hradiště. Počátky hradů.5. Vývoj hradní architektury II. - Hrady 13. a 14. století. Typologie hradů.6. Vývoj hradní architektury III. - Pevnosti 15. století.7. Tvrze.8. Jména hradů.9. Život na středověkém hradě I.10. Život na středověkém hradě II.11. Aristokratická sídla období renesance.12. Aristokratická sídla období baroka.13. Aristokratická sídla od klasicismu do současnosti.Součástí výuky může být také např. tematická přednáška domácího nebo zahraničního odborníka nebo může být část výuky realizována formou vycházky s referáty, popř. tematické exkurze. Se všemi změnami obsahu předmětu budou studenti seznámeni na začátku semestru dle aktuální situace.
Získané způsobilosti
- Znalost metodologie oboru- Znalost základních pojmů kastelologie- Schopnost rozpoznat mezipředmětové vztahy
Literatura
HEBER, F. A. Böhmens Burgen, Vesten und Bergschlösser I - VII. Prag 1843 - 1849. MENCLOVÁ, D. České hrady I-II. Praha, 1972. HEJNA, A. České tvrze. Praha, 1961. VLČEK, P. Encyklopedie českých zámků. Praha, 1994. NEKUDA, V.-UNGER, J. Hrádky a tvrze na Moravě. Brno, 1981. PLAČEK, M. Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku. Praha, 1996. KOHOUTEK, J. Hrady jihovýchodní Moravy. Zlín, 1995. DURDÍK, T. Hrady kastelového typu 13. Století ve střední Evropě. Praha, 1998. SEDLÁČEK, A. Hrady, zámky a tvrze Království českého I-XV. Praha 1882-1927. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku I - VII. Praha 1981-1989. HOSÁK, L.-ZEMEK, M. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku I, Jižní Morava. Praha, 1981. SPURNÝ, F. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku II, Severní Morava. Praha, 1983. DURDÍK, T. Ilustrovaná encyklopedie českých hradů. Praha, 1999. HEBER, F. A. Mährens Burgen und ihre Sagen. Prag, 1848. WIRTH, Z.-BENDA, J. Státní hrady a zámky. Praha, 1953. DURDÍK, T.-BOLINA, P. Středověké hrady v Čechách a na Moravě. Praha, 2001. KNIE, J. G. Alphabetisch-statistisch-topographische Vebersicht der Dörfer, Flecken, Städte und andere Orte der Königl. Preuss. Provinz Schlesien. Breslau, 1845. SCHALLER, J. Beschreibung der Hauptstadt Prag I-IV. Praha 1794-1797. ENS, F. Das Oppaland oder der Troppauer Kreis. Wien, 1835. BÍLEK, T. V. Dějiny konfiskací v Čechách po roce 1618 I-II. Praha, 1883. BÍLEK, T. V. Dějiny konfiskací v Čechách po roce 1618 I-II. Praha, 1882. VOLNÝ, Ř. T. Die Markgrafschaft Mähren I-V. Brno 1835-1842. PRASEK, V. Historická topografie země Opavské. Opava, 1889. SOMMER, J. G. Königreich Böhmen I-XVI. Praha 1833-1849. SEDLÁČEK, A. Místopisný slovník historický království Českého. Praha. HIEKE, K. Moravské zámecké parky a jejich dřeviny. Praha, 1985. PALACKÝ, F. Popis Království českého. Praha, 1848. KOLOC, M. Rozčilené cesty Karla Hynka Máchy po hradech spatřených. Praha, 1998. HEROUT, J. Slabikář návštěvníků památek. Praha, 1978. HEROUT, J. Staletí kolem nás. Praha, 1961. Studie v periodikách Castellogica bohemica, Archeologické rozhledy, Folia historica bohemica a Muzejní a vlastivědná práce (původně Časopis společnosti přátel starožitností). ORTH, J.-SLÁDEK, F. Topograficko-statistický slovník Čech. Praha, 1870. KNEIFEL, R. Topographie des kaiserl. königl. Utheils von Schlesien I-IV. Brünn 1804-1806. SCHALLER, J. Topographie des Königreichs Böhmen I-XVI. Praha 1782-1792. SCHWOY, J. F. Topographie von Mähren I-III. Brno 1793-1794. KOTYŠKA, V. Úplný místopisný slovník království Českého. Praha, 1895.
Požadavky
Podmínkou pro udělení zápočtu je nutná 70% účast v semináři a splnění všech zadaných úkolů: písemný test - znalost literatury předmětu, základní terminologie oboru a učiva prezentovaného na seminářích a v doporučené literatuře (max. 20 bodů, min. 0 bodů); ústní/písemný seminární úkol/referát - např. krátká zpráva o nové publikaci, medailonek osobnosti nebo prezentace vybraného objektu, zpracování skupinového úkolu apod. (hodnocení: 10-5-0 bodů).Úspěšnost plnění seminárních úkolů a testů pro udělení zápočtu je min. 70 % (tedy min. 21 bodů).Místo písemného testu a úkolu se student může rozhodnout pro napsání seminární práce v rozsahu 3-5 stran textu s využitím minimálně 5 titulů sekundární odborné literatury. Téma práce bude stanoveno po domluvě s vyučujícím. Seminární práce může být vrácena k přepracování pouze jednou.Možná témata seminárních prací: stavebně-historický vývoj vybraného objektu; hradní jména a jejich fungování v toponymii vybrané oblasti; vybraný objekt v pověstech konfrontovaných s historickou realitou; osudy aristokratických sídel vybrané oblasti po roce 1945, resp. 1948.V případě nesplnění podmínek pro získání zápočtu v řádném termínu má student ještě možnost vykonání testu v 2., pouze opravném termínu. Termíny řádného a opravného testu budou určeny na 1. semináři zimního/letního semestru. Pokud se student nedostaví/nezapíše na řádný termín testu, může vykonat test ještě ve stanoveném opravném termínu, který se pro něj stává jediným termínem pro konání zápočtu (ztrácí tím možnost opravného termínu).Podmínkou pro možnost vykonat zápočtový test v jiném než řádném termínu je průkazné doložení konané praxe nebo potvrzení o hospitalizaci. Důvodem pro udělení dodatečného termínu rozhodně není konání zápočtu či zkoušky z jiného předmětu nebo preventivní prohlídka či běžné lékařské vyšetření apod.
Garant
doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D.
Vyučující
doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D.