Předmět Historie na pozadí slov (KCJ / HSLOV)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KCJ / HSLOV - Historie na pozadí slov, Filozofická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Etymologie. Principy a fungování.2. Lidová a bakalářská etymologie. Etymologické místní pověsti.3. Mezijazykový kontakt.4. Přejímky, kalky.5. (Ne)umělé doplňování české slovní zásoby. Purismus.6. Shody a rozdíly ve slovní zásobě slovanských jazyků.7. Čeština v biblických překladech.8. Jazyk staročeského práva.9. Vlastní jména osobní.10. Vývoj syntaktických prostředků I. Spojky.11. Vývoj syntaktických prostředků II. Syntaktické konstrukce, zápor.12. Argot.13. Vulgarismy. Jejich podstata a funkce.Součástí výuky může být také např. tematická přednáška domácího nebo zahraničního odborníka nebo může být část výuky realizována formou vycházky s referáty, popř. tematické exkurze. Se všemi změnami obsahu předmětu budou studenti seznámeni na začátku semestru dle aktuální situace.
Získané způsobilosti
- rozšíření a prohloubení znalostí získaných v disciplínách zabývajících se vývojem češtiny- schopnost popsat vznik a fungování lidové etymologie na pozadí etymologie vědecké- schopnost sledovat proměny historické sémantiky výrazu nebo skupiny výrazů na základě práce se slovníky - schopnost pracovat se slovníky staré češtiny, edicemi staročeských památek a odbornou historickou literaturou
Literatura
HORÁLEK, J.-NĚMEC, I., aj. Dědictví řeči. Praha: Academia, 1986. HORÁLEK, J. Diachronní sémantika a pragmatický význam. Ústí nad Labem: UJEP, 2005. VEČERKA, R. K pramenům slov. Uvedení do etymologie. Praha: NLN, 2006. KARLÍK, P.-PLESKALOVÁ, J., aj. Kapitoly z dějin české jazykovědné bohemistiky. Praha: Academia, 2007. NĚMEC, I. Slova a dějiny. Praha: Academia, 1980. MICHÁLEK, E. Česká slovní zásoba v Klaretových slovnících. Praha: Academia, 1989. NODL, M.-ŠMAHEL, F. Člověk českého středověku. Praha: ARGO, 2002. ŠMAHEL, F. Idea národa v husitských Čechách. Praha: Argo, 2000. Studie v časopisech Slavia, Naše řeč, Listy filologické a ve sbornících Studia etymologica Brunensia. MACURA, V. Šťastný věk. Praha: Academia, 2008. MACURA, V. Znamení zrodu: české národní obrození jako kulturní typ. Jinočany: H+H, 1995. MACEK, J. Česká středověká šlechta. Praha: Argo, 1997. REJZEK, J. Český etymologický slovník. Praha: LEDA, 2001. MACHEK, V. Etymologický slovník jazyka českého. Praha: Academia, 1968. MACEK, J. Jagellonský věk v českých zemích I-IV. Praha: Academia 1992, 1994, 1998, 1999, 1992. REJZEK, J. Lidová etymologie v češtině. Karolinum Praha, 2009. NĚMEC, I. Práce z historické jazykovědy. Praha: Academia, 2009. FIDELIUS, P. Řeč komunistické moci. Praha: Triáda, 1998.
Požadavky
Student si v předmětu rozšíří a doplní své znalosti o lexikální rovině jazyka a současně si uvědomí zákonitosti jejího fungování.Posluchač se průběžně připravuje; na každý seminář si připravuje rozbor zadaného staročeského textu. Pro obdržení zápočtu je nutná 70% účast v semináři a splnění všech zadaných úkolů: 1) seminární práce nebo prezentace - zpracování vývoje sémantiky vybraného výrazu nebo skupiny výrazů na základě slovníků, dobových textů a Českého národního korpusu (hodnocení 20-15-10-5-0 bodů);2) písemný test - přehled literatury předmětu, základní terminologie etymologie, historické sémantiky a lexikologie (max. 10 bodů, min. 0 bodů); písemný test může být nahrazen dílčím seminárním úkolem, např. práce s literaturou a prameny na semináři, drobná zpráva na zadané téma.Úspěšnost plnění seminárních úkolů a testů pro udělení zápočtu je min. 70 % (tedy min. 21 bodů).
Garant
doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D.
Vyučující
doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D.