Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Základy jazykovědy (KCJ / JAZYZ)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KCJ / JAZYZ - Základy jazykovědy, Filozofická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

Přednášky a semináře jsou seřazeny do bloků podle následujících témat:1. Jazykověda, její obsah, disciplíny, místo v soustavě společenských věd.2. Jazyk, vznik a vývoj přirozených jazyků. Jazyky umělé.3. Jazyková typologie. Jazykový typ češtiny.4. Jazyková komunikace. Základní pojmy.5. Funkce jazyka.6. Jazyk - myšlení - skutečnost.7. Povaha jazykového znaku.8. Jazykové roviny a plány I. Základní jednotky.9. Jazykové roviny a plány II. Základní jednotky.10. Rozrůznění národního jazyka. Strukturní a nestrukturní útvary.11. Vývoj světového lingvistického myšlení.12. Tradice české národní lingvistiky. Hlavní směry, představitelé, střediska.13. Moderní lingvistické disciplíny. Hlavní směry a trendy v domácí a světové lingvistice.

Získané způsobilosti

- obecný přehled v oblasti teorie jazykovědy- znalost obecnělingvistické terminologie- znalost základní periodizace lingvistiky- znalost nejvýznamnějších lingvistických osobností- propojení znalostí lingvistických, historických, geografických- procvičení práce s knižními, časopiseckými a internetovými zdroji- schopnost vhodně interpretovat teoretické informace- seznámení s principy výstavby odborného textu včetně řádné citace pramenů a literatury- schopnost prezentace s využitím PC

Literatura

ČERNÝ, J. Dějiny lingvistiky I-IV. Olomouc: Votobia, 1. souborné vyd., 1996. ČERMÁK, F. Jazyk a jazykověda. Přehled a slovník. Praha, 1997. ČERNÝ, J. Úvod do studia jazyka. Olomouc: Rubico, 1. vyd., 1998. LOTKO, E. Slovník lingvistických termínů pro filology. Olomouc, 1999. PALEK, B. Základy obecné jazykovědy. Praha, 1989. Encyklopédia jazykovedy. Bratislava: Obzor, 1993. Encyklopedický slovník češtiny. Praha: Nakladatelství LN, 2002. SAUSSURE, F. de. Kurs obecné lingvistiky. Praha, 1996. PALEK, B. Lingvistické čítanky III, sv. 1. Typologie. Praha: UK, 1975. Slovo a slovesnost, Naše řeč, Časopis pro moderní filologii, Český jazyk a literatura, Listy filologické, Opera Slavica. ERHART, A. Základy jazykovědy (skriptum). Praha, 1984. ERHART, A. Základy jazykovědy (učebnice). Praha, 1990.

Požadavky

Míra a kvalita získaných znalostí je ověřována průběžně, a to formou dílčích úkolů (krátkých příspěvků), jež jsou zadávány v seminářích a hodnoceny vyučujícím v rámci vlastní výuky i mimo ni (formou konzultací). Rozsah příspěvku stanoví vyučující. Získání zápočtu je podmíněno úspěšným výsledkem závěrečné testace a splněním samostatného úkolu (viz výše) v semináři. Zápočet uděluje vyučující v seminářích po konzultaci s přednášejícím.

Garant

doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D.

Vyučující

doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D.Mgr. Radek Čech, Ph.D.doc. PhDr. Eva Jandová, Ph.D.Mgr. Miroslav Kubát