Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Úvod do studia slovanských jazyků (KCJ / UJSLA)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KCJ / UJSLA - Úvod do studia slovanských jazyků, Filozofická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

Přehled probírané látky:1. Od nostratického jazykového společenství k indoevropské jazykové rodině. Jazyková divergence.2. Slované jako indoevropský národ. Indoevropské jazykové kořeny Slovanů. Příbuznost slovansko-baltská. Jazyková konvergence, balkánský jazykový svaz.3. Uvedení do praslovanského hláskosloví. Základní tendence vývoje slovanského fonologického systému.4. Otevírání slabik a jiné sonorizační procesy.5. Palatalizace, její typy, příčiny i následky.6. Slovanská prozodie.7. Počátky nářečního štěpení praslovanštiny. Pozdně praslovanské fonologické změny.8. Praslovanština, staroslověnština, církevní slovanština - vymezení pojmů.9. Politické pozadí vzniku staroslověnštiny. Působení Konstantina a Metoděje mezi západními Slovany.10. Slovanské písmo. Otázka existence protohlagolice. Teorie a hypotézy o předlohách hlaholice.11. Vznik a vývoj cyrilice. Písmena a jejich hlásková a číselná platnost. Redakce, památky.12. Tradice latinské grafiky na slovanské půdě.13. Kritéria třídění slovanských jazyků. Otázka počtu současných slovanských jazyků, jejich zeměpisná rozloha. Slovanské národnostní menšiny, Slované žijící v diasporách.

Získané způsobilosti

- přehled v oblasti současných i vymřelých slovanských jazyků - teoretická znalost vývoje slovanských jazyků od nostratického společenství po současný národní jazyk- teoretická znalost původu Slovanů, jejich osudů a základních jazykových odlišností- teoretická znalost historického pozadí vzniku staroslověnštiny, průběhu velkomoravské misie- teoretická znalost památek staroslověnského písemnictví- praktická znalost slovanské cyrilské grafiky- praktická znalost hláskového vývoje praslovanštiny- zvládnutí základní terminologie oboru

Literatura

LAMPRECHT, A. Praslovanština. Brno : UJEP, 1987. VEČERKA, R. Staroslověnština. Praha : SPN, 1984. VEČERKA, R. Staroslověnština v kontextu slovanských jazyků. Olomouc-Praha : UP a Euroslavica, 2006. BOGOCZOVÁ, I. Úvod do studia slovanských jazyků a gramatika staroslověnštiny (textová opora). Ostrava : OU, 2012. ISBN 978-80-7464-142-8.HORÁLEK, K. Úvod do studia slovanských jazyků. 1. vyd. Praha : ČSAV, 1955. VEČERKA, R. Základy slovanské filologie a staroslověnštiny. Brno : MU, 1998. DAVIDOVÁ, D. Základy slovanské filologie a staroslověnštiny. Ostrava : PFO, 1978. DAVIDOVÁ, D. - BOGOCZOVÁ, I. Cvičení a texty ke studiu základů slovanské filologie a staroslověnštiny (1. vyd.1995, 2.vyd. 2001). Ostrava : OU, 1995. KURZ, J. - ŘEHÁČEK, L. - VEČERKA, R. Čítanka staroslověnských textů se slovníčkem. Praha : SPN, 1977. BĚLIČOVÁ, H. - KŘÍŽKOVÁ, H. Na okraj klasifikace spisovných jazyků slovanských. Slovo a slovesnost, 13, s. 220-236. 1978. VEČERKA, R. Staroslověnské texty, 2. vyd, (dotisk). Brno : MU, 1996. PALLASOVÁ, E. Texty ke studiu jazyka staroslověnského. Brno : MU, 1995. BAUEROVÁ, H. Texty ke studiu staroslověnštiny se slovníčkem. Olomouc : UP, 1992. FAŁOWSKI, A. - SENDERO, B. Biesiada słowiańska. Kraków : Universitas, 1992. JAKOBSON, R. Cyrilo-metodějské studie. Praha : Euroslavica, 1996. WROCŁAWSKA, E. - ZIENIUKOWA, J. (ed). Języki mniejszości i języki regionalne. Warszawa : PAN, 2003. DALEWSKA-GREŃ, H. Języki słowiańskie. Warszawa : PWN, 1997. VEČERKA, R. a kol. K pramenům slov. Uvedení do etymologie. Praha: NLN, 2006. BROZOVIĆ, D. O typologii grafických a ortografických soustav v slovanských spisovných jazycích. Slovo a slovesnost 33, s. 275-282. VEČERKA, R. Počátky slovanského spisovného jazyka. Studie z dějin staroslověnského písemnictví a jazyka do konce 11. stol. Praha : Univerzita Karlova, 1999. SESAR, D. Putovima slavenskih književnih jezika. Zagreb : Sveučilište u Zagrebu, 1996. OCZKOWA, B. - SZCZEPAŃSKA, E. - KWOKA, T. aj. Słowiańskie języki literackie. Rys historyczny. Kraków : WUJ, 2011. TOKARZ, E. (ed.). Słowiańszczyzna w kontekście przemian Europy końca XX wieku: język - tradycja - kultura. Katowice : Wydawnictwo UŚ, 2001.

Požadavky

Výuka v předmětu předpokládá průběžnou přípravu studenta do hodin. Její kvalita je systematicky prověřována formou testů na vývoj hláskosloví, čtení staroslověnských textů, jejich transkripce. Okruh otázek vztahujících se k památkám staroslověnského písemnictví zvládají studenti samostatně podle doporučené literatury. Posluchači takto získají ucelenou představu o tom, jakým vývojem prošly slovanské jazyky od společného prajazyka po současnost. Budou umět vymezit jejich zeměpisnou polohu a uvést jejich oficiální názvy. Naučí se číst staroslověnské texty psané cyrilicí a poznávat současné slovanské jazyky podle jejich grafiky. Dokáží uvést příklady nejznámějších památek staroslověnského písemnictví a jejich stručnou charakteristiku. Zkouška z předmětu se skládá ze dvou písemných testů na praktické znalosti vývoje praslovanského fonologického systému a z ústní zkoušky. Pokud student uspěje v testech tak, že součet získaných bodů tvoří min. 2/3 celkového součtu bodů, které lze v testech získat, může se automaticky zapsat k ústní zkoušce. Ústní část zkoušky spočívá: 1. v přečetení úryvku staroslověnského textu, 2. v rozpoznání (na základě grafické podoby) konkrétního slovanského jazyka a v jeho stručné charakteristice a 3. v odpovědi na teoretickou otázku z okruhu probrané látky (tuto otázku si student vylosuje).

Garant

doc. PhDr. Irena Bogoczová, CSc.

Vyučující

doc. PhDr. Irena Bogoczová, CSc.doc. PhDr. Irena Bogoczová, CSc.Mgr. Jakub Maruš