Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Úvod do onomastiky (KCJ / UONOM)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KCJ / UONOM - Úvod do onomastiky, Filozofická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1. Onomastika. Předmět studia. Dělení onomastiky. Terminologie. Vědecká pracoviště a periodika.2. Teoretické koncepce vymezení proprií.3. Sémantika vlastních jmen.4. Mezioborové vztahy. Onomastika a historie, vlastivěda, environmentalistika, literární věda. Práce s literaturou. Bibliografická citace.5. Práce s literaturou. Bibliografická citace.6. Dějiny onomastiky.7. Úloha nevědecké etymologie v interpretaci onym. Popularizace onomastiky.8. Metody a problémy onomastické práce.9. Etymologický přístup. Onomastický rekurz.10. Metodologie onomastické práce - Antroponomastika I. Práce s prameny a literaturou.11. Metodologie onomastické práce - Antroponomastika II. Práce s prameny a literaturou.12. Metodologie onomastické práce - Toponomastika I. Práce s prameny a literaturou.13. Metodologie onomastické práce - Toponomastika II. Práce s prameny a literaturou.Součástí výuky může být také např. tematická přednáška domácího nebo zahraničního odborníka nebo může být část výuky realizována formou vycházky s referáty, popř. tematické exkurze. Se všemi změnami obsahu předmětu budou studenti seznámeni na začátku semestru dle aktuální situace.

Získané způsobilosti

- Znalost vývoje onomastiky- Znalost metodologie oboru- Schopnost rozpoznat mezipředmětové vztahy- Dovednost sběru a zpracování materiálu

Literatura

KARLÍK, P - NEKULA, M. - PLESKALOVÁ, J., aj. Encyklopedický slovník češtiny. Praha : NLN, 2002. ŠRÁMEK, R. Onomastika. In KARLÍK, P. - PLESKALOVÁ, J., aj. Kapitoly z dějin české jazykovědné bohemistiky. s. 377-425. Praha : Academia, 2007. DAVID, J. Smrdov, Brežněves a Rychlonožkova ulice. Kapitoly z moderní české toponymie. Praha: Academia, 2011. HARVALÍK, M. Synchronní a diachronní aspekty české onymie. Praha : Academia, 2004. ŠRÁMEK, R. Úvod do obecné onomastiky. Brno : Masarykova univerzita, 1999. EICHLER, E. (ed.). Namenforschung. Ein internationales Handbuch zur Onomastik-Name Studies-Les noms propres 1-2 (1995-1996). Berlin : Walter de Gruyter (1995-1996), 1995. HÁJEK, P. Obecné dějiny intolerance - jazykové osvojování prostoru a jeho význam. In HÁJEK, P. (ed.). Krajina zevnitř. s. 14-24. Praha-Malá Skála, 2002. OLIVOVÁ-NEZBEDOVÁ, L., aj. Pomístní jména v Čechách. O čem vypovídají jména polí, luk, lesů, hor, vod a cest. Praha : Academia, 1995. Studie v časopisech Acta onomastica (dříve Zpravodaj Místopisné komise ČSAV/Onomastický zpravodaj), Naše řeč, Slovo a slovesnost a ve sbornících Onomastika a škola. PLESKALOVÁ, J. Tvoření pomístních jmen na Moravě a ve Slezsku. Jinočany : H+H, 1992. ŠMILAUER, V. Úvod do toponomastiky. Praha : SPN, 1963. BLANÁR, V. Vlastné meno vo svetle teoretickej onomastiky. Martin: Matica slovenská, 2009. HARVALÍK, M. Využití dialektologie při zkoumání pomístních jmen. Onomastica Slavogermanica 23, s. 287-291. 1998. PLESKALOVÁ, J. Vývoj vlastních jmen osobních v českých zemích v letech 1000-2010. Brno: Host, 2013.

Požadavky

Požadovaná úspěšnost plnění seminárního úkolu a dvou testů pro udělení zápočtu je min. 70 % (tedy min. 28 bodů, max. 40 bodů).Úkoly:1) ústní/písemný seminární úkol - např. zpracování seminární práce (posudek apod.), krátká zpráva o nové publikaci, medailonek osobnosti, referát, zpracování etymologie a vývoje podoby zadaného onyma, zpracování bibliografického údaje, zpracování skupinového úkolu, studium textů zadaných jako příprava apod. (hodnocení: 20-15-10-5-0 bodů - hodnotí se obsah, jazyková správnost, formální stránka a bibliografické údaje; při hodnocení pouze 10 nebo 5 bodů je seminární úkol vrácen k přepracování); 2) dva průběžné písemné testy - znalost literatury předmětu, znalost zadané odborné literatury, teorie a terminologie onomastiky, rozbor vybraných typů vlastních jmen a zodpovězení teoretických otázek (každý test max. 10 bodů, celkem tedy max. 20 bodů, min. 0 bodů)V případě nesplnění podmínek pro získání zápočtu v řádném termínu (nedostatečný počet bodů ze seminárního úkolu nebo jeho vrácení k přepracování) má student ještě možnost vykonání opravy seminárního úkolu v 2., pouze opravném termínu. Termíny řádného a opravného termínu pro odevzdání seminární práce budou určeny na 1. semináři zimního semestru, popř. konkretizovány po domluvě se studenty během semestru. Pokud se student nedostaví/nezapíše na řádný termín testu, může vykonat test ještě ve stanoveném opravném termínu, který se pro něj stává jediným termínem pro konání zápočtu (ztrácí tím možnost opravného termínu). Podmínkou pro možnost vykonat zápočtový test v jiném než řádném termínu je průkazné doložení konané praxe nebo potvrzení o hospitalizaci. Důvodem pro udělení dodatečného termínu rozhodně není konání zápočtu či zkoušky z jiného předmětu nebo preventivní prohlídka či běžné lékařské vyšetření apod.

Garant

doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D.

Vyučující

doc. Mgr. Jaroslav David, Ph.D.