Předmět Česká literatura 19. století 1 (KCL / CLIT1)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KCL / CLIT1 - Česká literatura 19. století 1, Filozofická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Témata přednášek:1.-2. Problém dějin literatury a jejich periodizace.3.-4. Divadlo a drama NO.5.-6. Vývojové proměny novočeského básnictví I.7.-8. Vývojové proměny novočeského básnictví II.9.-10. Vývojové proměny novočeské prózy I.11.-12. Vývojové proměny novočeské prózy II.Texty přednášek jsou zveřejňovány předem, aby umožňovaly sledování výkladu a ekonomické pořizování poznámek.Program seminářů:1. Koncepce semináře.2. Obrozenský program a úloha Josefa Jungmanna.3. Próza zábavná a lidovýchovná.4. Téma česko-německého soužití v dramatickém zpracování.5. Fenomén RKZ.6. Jan Kollár.7. Úloha historické prózy a její podoby.8. F. L. Čelakovský.9. Mácha prozaik.10. Mácha básník.11. Josef Kajetán Tyl.12. Karel Jaromír Erben.13. Revoluce 1848 v literatuře.
Získané způsobilosti
- základní znalost literárního vývoje v období od konce 18. stol. do roku 1848- základní orientace na časové ose období včetně kulturních a historických souvislostí- schopnost čtení základních textů s porozuměním - schopnost aktivně využívat pojmosloví nutné k rozlišení jednotlivých uměleckých směrů ovlivňujících literaturu národního obrození- dovednost v oblasti vyhledávání primární a sekundární literatury včetně využívání elektronických zdrojů (e-knihoven, katalogů) - kompetence: student je schopen vyložit klíčové vývojové a interpretační otázky dané epochy; řízené seminární diskuze rozvíjejí analytické, orientační a komunikační kompetence
Literatura
TUREČEK, D. Česká literatura národního obrození. České Budějovice: Jihočeská univerzita, 1993. Lehár, J. - Stich, A. - Janáčková, J. - Holý, J. Česká literatura od počátků k dnešku (+ Knihy textů 1, 2). Praha: NLN, 1998. VODIČKA, F. (ed.). Dějiny české literatury II - Literatura národního obrození. Red. F. Vodička. Praha: Academia, 1960. POHORSKÝ, M. A KOL. Dějiny české literatury III. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1961. Dějiny českého divadla II. Red. F. Černý. Praha: Academia, 1969. MOCNÁ, D.; PETERKA, J. a kol. Encyklopedie literárních žánrů. Praha - Litomyšl: Paseka, 2004. Lexikon české literatury. Osobnosti, díla, instituce. l A-G. Praha: Academia, 1985. Lexikon české literatury. Osobnosti, díla, instituce. 2 H-J, K-L. Praha: Academia, 1993. Lexikon české literatury. Osobnosti, díla, instituce. 3 M-R. Praha: Academia, 2000. Lexikon české literatury. Osobnosti, díla, instituce. 4 S-Z. Praha: Academia, 2008. Zeman, M. a kol. Rozumět literatuře 1. Interpretace základních děl české literatury. Praha: SPN, 1989. ČERVENKA, M.; MACURA, V.; MED, J.; PEŠAT, Z. Slovník básnických knih. Díla české poezie od obrození do roku 1945. Praha: Československý spisovatel, 1990. HAMAN, A. Trvání v proměně. Praha: ARSCI, 2007.
Požadavky
Výsledkem aktivní účasti na přednáškách je porozumění národnímu obrození jako specifickému fenoménu, dobrá orientace v jeho etapách, uměleckých projevech a hlavních osobnostech. Aktivní účast v seminářích je založena na průpravném samostudiu zadaných textů, na práci s elektronickými i fyzickými (knihovny, studovna) zdroji. Každý student může asistovat vyučujícímu, pokud si připraví probírané téma, tak aby byl kromě relevantních literárněhistorických údajů schopen co nejkomplexněji charakterizovat umělecký text a přesně parafrázovat příslušnou sekundární literaturu. Výrazné výkony budou zohledněny při získávání zápočtu. Získání zápočtu je podmíněno úspěšným absolvováním zápočtového testu v rozsahu látky obsažené v přednáškách, seminářích a v povinné literatuře ZS. Zkouška uzavírající 1. ročník sestává ze dvou částí: z písemné části testující zvládnutí látky celé literatury 19. stol. a z ústní části vycházející ze studentem předloženého seznamu primární a sekundární literatury spadající do české literatury 19. stol. nebo se k ní vztahující - vyžadováno je min. 30 beletristických titulů, odborných pak 8 (jednoobor) nebo 4 (dvoubor). Účast u ústní části je podmíněna úspěšným absolvováním části písemné. Výsledná známka bude stanovena na základě výsledku v obou částech zkoušky.
Garant
Mgr. Martin Tomášek, Ph.D.
Vyučující
Mgr. Martin Tomášek, Ph.D.Mgr. Jakub Ivánek, Ph.D.Mgr. Zdeněk Smolka, Ph.D.Mgr. Martin Tomášek, Ph.D.