Předmět Literární komparatistika (KCL / LIKOM)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KCL / LIKOM - Literární komparatistika, Filozofická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Definice pojmu, nárys vývoje komparatistiky se zaměřením na francouzský, německý, český a slovenský kontext.2. Genetické a typologické vztahy mezi literárními jevy.3. Základní terminologie používaná k pojmenovávání tematických souvislostí mezi texty.4. Možnosti využití komparatistických metod v teorii žánrů (genologii).5. Srovnávací analýza jednotlivých teorií povídkového a novelistického žánru ve vybraných národních literaturách.6. Teorie překladu a její místo v komparatistice. Úvod do teorie a praxe překladu do češtiny.7. Spisovatel v exilu a jeho postavení mezi více národními kontexty I. (E. Limonov, A. Galič, W. Gombrowicz, M. Kundera, J. Škvorecký aj.).8. Současná alternativní literatura a její mezinárodní souřadnice (beatnici a český literární underground).9. Projevy globalizace v současné české literatuře (J. Novák, J. Drašnar, I. Pekárková aj.).10. Povídky F. Kafky a jejich přináležitost k německému a českému literárnímu kontextu.11. Možnosti komparatistiky v prostředí střední Evropy, specifičnost středoevropského kulturního milieu.12. Mezioborová komparatistika v esejích M. Kundery (hudba x literatura).13. Proměny v chápání regionu v posledních desetiletích (Jižní a Severní Amerika, Velká Británie a bývalé britské kolonie.) Postkoloniální literatura.
Získané způsobilosti
- seznámení s vývojem komparatistiky- poznání terminologických a metodologických nástrojů komparatistikyKompetence: - schopnost využívat komparatistických metod v odborné práci s uměleckým textem
Literatura
NÜNNING, A. (ed.). Lexikon teorie literatury a kultury. Brno: Host, 2006. TUREČEK, D. (ed.). Národní literatura a komparatistika. Brno: Host, 2009. CORBINEAU-HOFFMANNOVÁ, A. Úvod do komparatistiky. Praha: Akropolis, 2008. HRABÁK, J. Literární komparatistika. Praha: SPN, 1976. ĎURIŠIN, D. Medziliterárny proces a medziliterárnosť. Slavica 65, 1996. SVATOŇ, V. Pojem "světové literatury" a tradice evropského myšlení. Česká literatura 43, č. 6., 1995. WOLLMAN, S. Porovnávacia metóda v literárnej vede. Bratislava: Tatran, 1988. POSPÍŠIL, I. Slavistika, komparatistika, literární věda a jejich osudová hodina. In Slavistika osudem i volbou. K 75. narozeninám prof. J. Damborského. Ostrava: Ostravská univerzita v Ostravě, 2002. ĎURIŠIN, D. Teória literárnej komparatistiky. Bratislava: Slovenský spisovatel, 1975. Antologie zagranicznej komparatystyky literackiej. Warszawa: Panstwowe Wydaw. Naukowe, 1997. KREJČÍ, K. Česká literatura a kulturní proudy evropské. Praha: Československý spisovatel, 1975. WOLLMAN, F. Česká škola literární komparatistiky. Praha: Univerzita Karlova, 1989. MOCNÁ, D. - PETERKA, J. a kol. Encyklopedie literárních žánrů. Praha - Litomyšl: Paseka, 2004. ZAJAC, P. Existuje čosi ako pulzační dejiny literatúry. Slovesnká literatura 40, č. 6., 1993. HORÁLEK, K. Folklór a světová literatura. Praha: Academia, 1979. HORÁLEK, K. Folklórní komparatistika a kontaktologie. Slavica 52, 1983. BAKULA, B. Historia a komparatystyka. Poznaň: UAM, 2000. POSLEDNÍ, P. Hranice dialogu. Česká próza očima polské kritiky 1945-1995. Praha: ÚČL AV ČR, 1998. Integrovaná žánrová typologie. (Komparativní genologie). Brno: Masarykova univerzita, 1999. POSLEDNÍ, P. Měřítka souvislostí. Česká a polská literární kultura po roce 1945. Praha: Euroslavica, 2000. Studie z komparatistiky I. Pardubice - Praha: Mlejnek - FF UK, 1996. Studie z komparatistiky II. Praha - Pardubice: Mlejnek - FF UK, 1999. Studie z komparatistiky III. Pardubice - Praha: Mlejnek - FF UK, 2002. WINCZER, P. Šance a úskalí komparatistického přístupu v literárněvědné bohemistice. Estetika 38, 2002.
Požadavky
Výuka předmětu je ukončena zápočtem. Předpokladem k jeho udělení je předložení písemné seminární práce a absolvování písemného testu, který je založen na srovnávání textů a správném terminologickém pojmenování literárních jevů.
Garant
doc. PhDr. Martin Pilař, CSc.
Vyučující
doc. PhDr. Martin Pilař, CSc.doc. PhDr. Martin Pilař, CSc.