Předmět Metodologie literární vědy (KCL / METLV)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KCL / METLV - Metodologie literární vědy, Filozofická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Positivismus, Tainova filosofie umění, podstata positivistické interpretace literární tvorby.2. Okolnosti vzniku ruské formální školy, její přínos a význam pro literární vědu.3. - 4. Domácí i cizí zdroje českého strukturalismu, strukturální estetika, Mukařovského pojetí básnického jazyka (sémantické gesto, funkce literárního díla).5. - 6. Tři základní typy metodologií v literární vědě a jejich projekce do literárněvědných škol vzniklých v západní literární vědě. Fenomenologie a literatura.7. Funkce mýtu v literatuře, proměna jeho úlohy i způsoby jeho interpretace, poetika prostoru (Bachelard, Jung ad).8. Literární psychoanalýza, názory Freudovy na literaturu (Jung ad.).9. Sociologie, trojí sociologický přístup k literatuře.10. Sémiotika, její vznik. Filozofický základ sémiotiky, aplikace na literární dílo. Semiologie a teorie literární komunikace Eco, Barthes ad.).11. Intertextualita, její funkce, intertext - jeho význam, podoby a funkce intertextuality (text, metatext, aluze, citát, parafráze ad.).12. - 13. Dekonstruktivismus, jeho zdroje a vývoje, sémiologie a gramatologie, intertextualita a problém zobrazení skutečnosti (Derrida, Bloom aj.). Literatura jako produkt hry, problém přístupu k literárnímu dílu a jeho pochopení.
Získané způsobilosti
- pochopení vývoje literárněteoretického uvažování s důrazem na nynější stav literární vědy - pochopení terminologického aparátu hlavních literárněvědných směrů - rozvoj kritického myšlení pramenící ze srovnávání jednotlivých metod- schopnost nahlížet na literární dílo z více úhlů pohledu- schopnost vyhledat a zpracovat literárněvědné informace (orientace v současných literárněvědných příručkách)- schopnost samostatně a argumentačně přesvědčivě formulovat výsledky analýzy textu a práce se sekundární literaturou v referátu- kompetence - student má přehled o základních literárněvědných směrech a metodách, při analýze textu je schopen vhodně zvolit jednu z metod, kterou si samostatně hlouběji prostudoval
Literatura
Levý, J. České teorie překladu 1, 2. Praha, 1996. Havel, R. - Štorek, B. Editor a text. Praha, 1971. ČERVENKA, M. Fikční světy lyriky. Praha - Litomyšl: Paseka, 2003. ECO, U. Interpretácia a nadinterpretácia. Bratislava: b.n., 1995. Mukařovský, J. Kapitoly z české poetiky II, III. Praha: Melantrich, 1948. BARTHES, R. Kritika a pravda. Praha - Liberec: Dauphin, 1997. Doležel, L. Narativní způsoby v české literatuře. Praha: ČS spisovatel, 1993. HAMAN, A. Nástin dějin české literární kritiky. Jinočany: H&H, 2000. JAKOBSON, R. Poetická funkce. Jinočany: H&H, 1995. VODIČKA, F. Struktura vývoje. Praha: Dauphin, 1998. Wellek, R. - Warren, A. Teorie literatury. Olomouc: Votobia, 1996. Šklovskij, V. Teorie prózy. Praha, l948. STANZEL, F. K. Teorie vyprávění. Praha: Odeon, 1988. GRYGAR, M. Terminologický slovník českého strukturalismu. Brno: Host, 1999. LOTMAN, J. Text a kultúra. Bratislava: Archa, 1994. INGARDEN, R. Umělecké dílo literární. Praha: Odeon, 1989. Petrů, E. Úvod do studia literární vědy. Olomouc: Rubico, 1999. ČERVENKA, M. Významová výstavba literárního díla. Praha, l993. STAIGER, E. Základní pojmy poetiky. Praha: Československý spisovatel, 1969. LEVÝ, J. Západní literární věda a estetika. Praha: Československý spisovatel, 1966. Ricoeur, P. Čas a vyprávění I., II. Praha: OIKOYMENH, 2000. Česká literární kritika v dotyku se strukturalismem (1880-1940). Brno: Host, 2003. Exotika. Výbor prací tartuské školy. Brno, 2003. BÍLEK, P. A. Hledání jazyka interpretace. Brno: Host, 2003. ZIMA, P. Literární estetika. Olomouc: Votobia, 1998. Eco, U. Mysl a smysl. Praha, 2000. Od poetiky k diskursu. Brno, 2002. Králík, O. Osvobozená slova. Praha: TORST, 1996. Průvodce po světové literární teorii. Praha: Panorama, 1988. TRÁVNÍČEK, J. Příběh je mrtev? Schizmata a dilemata moderní prózy. Brno: Host, 2003. BACHELARD, G. Psychoanalýza ohně. Praha: Mladá fronta, 1994. CHVATÍK, K. Strukturální estetika. Brno: Host, 2001. Eco, U. Šest procházek literárními lesy. Olomouc: Votobia, 1997. Derrida, J. Tradice vědy a skrývání smyslu. Praha, 2003. FRYE, N. Velký kód (Bible a literatura). Brno: Host, 2002. ISBN 80-86055-68-X.Bachelard, G. Voda a sny. Praha: Mladá fronta, 1997. Otruba, M. Znaky a hodnoty. Praha, 1994.
Požadavky
Systematické studium teoretické literatury. Schopnost orientace v literárněvědných školách. Umět aplikovat teoretické poznatky na literární tvorbu. Schopnost samostatného studia i formulace vlastního názoru.
Garant
doc. PhDr. Martin Pilař, CSc.
Vyučující
doc. PhDr. Martin Pilař, CSc.doc. PhDr. Martin Pilař, CSc.prof. PhDr. Jiří Svoboda, DrSc.