Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Metodologie literární vědy (KCL / METLV)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KCL / METLV - Metodologie literární vědy, Filozofická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1. Positivismus, Tainova filosofie umění, podstata positivistické interpretace literární tvorby.2. Okolnosti vzniku ruské formální školy, její přínos a význam pro literární vědu.3. - 4. Domácí i cizí zdroje českého strukturalismu, strukturální estetika, Mukařovského pojetí básnického jazyka (sémantické gesto, funkce literárního díla).5. - 6. Tři základní typy metodologií v literární vědě a jejich projekce do literárněvědných škol vzniklých v západní literární vědě. Fenomenologie a literatura.7. Funkce mýtu v literatuře, proměna jeho úlohy i způsoby jeho interpretace, poetika prostoru (Bachelard, Jung ad).8. Literární psychoanalýza, názory Freudovy na literaturu (Jung ad.).9. Sociologie, trojí sociologický přístup k literatuře.10. Sémiotika, její vznik. Filozofický základ sémiotiky, aplikace na literární dílo. Semiologie a teorie literární komunikace Eco, Barthes ad.).11. Intertextualita, její funkce, intertext - jeho význam, podoby a funkce intertextuality (text, metatext, aluze, citát, parafráze ad.).12. - 13. Dekonstruktivismus, jeho zdroje a vývoje, sémiologie a gramatologie, intertextualita a problém zobrazení skutečnosti (Derrida, Bloom aj.). Literatura jako produkt hry, problém přístupu k literárnímu dílu a jeho pochopení.

Získané způsobilosti

- pochopení vývoje literárněteoretického uvažování s důrazem na nynější stav literární vědy - pochopení terminologického aparátu hlavních literárněvědných směrů - rozvoj kritického myšlení pramenící ze srovnávání jednotlivých metod- schopnost nahlížet na literární dílo z více úhlů pohledu- schopnost vyhledat a zpracovat literárněvědné informace (orientace v současných literárněvědných příručkách)- schopnost samostatně a argumentačně přesvědčivě formulovat výsledky analýzy textu a práce se sekundární literaturou v referátu- kompetence - student má přehled o základních literárněvědných směrech a metodách, při analýze textu je schopen vhodně zvolit jednu z metod, kterou si samostatně hlouběji prostudoval

Literatura

Levý, J. České teorie překladu 1, 2. Praha, 1996. Havel, R. - Štorek, B. Editor a text. Praha, 1971. ČERVENKA, M. Fikční světy lyriky. Praha - Litomyšl: Paseka, 2003. ECO, U. Interpretácia a nadinterpretácia. Bratislava: b.n., 1995. Mukařovský, J. Kapitoly z české poetiky II, III. Praha: Melantrich, 1948. BARTHES, R. Kritika a pravda. Praha - Liberec: Dauphin, 1997. Doležel, L. Narativní způsoby v české literatuře. Praha: ČS spisovatel, 1993. HAMAN, A. Nástin dějin české literární kritiky. Jinočany: H&H, 2000. JAKOBSON, R. Poetická funkce. Jinočany: H&H, 1995. VODIČKA, F. Struktura vývoje. Praha: Dauphin, 1998. Wellek, R. - Warren, A. Teorie literatury. Olomouc: Votobia, 1996. Šklovskij, V. Teorie prózy. Praha, l948. STANZEL, F. K. Teorie vyprávění. Praha: Odeon, 1988. GRYGAR, M. Terminologický slovník českého strukturalismu. Brno: Host, 1999. LOTMAN, J. Text a kultúra. Bratislava: Archa, 1994. INGARDEN, R. Umělecké dílo literární. Praha: Odeon, 1989. Petrů, E. Úvod do studia literární vědy. Olomouc: Rubico, 1999. ČERVENKA, M. Významová výstavba literárního díla. Praha, l993. STAIGER, E. Základní pojmy poetiky. Praha: Československý spisovatel, 1969. LEVÝ, J. Západní literární věda a estetika. Praha: Československý spisovatel, 1966. Ricoeur, P. Čas a vyprávění I., II. Praha: OIKOYMENH, 2000. Česká literární kritika v dotyku se strukturalismem (1880-1940). Brno: Host, 2003. Exotika. Výbor prací tartuské školy. Brno, 2003. BÍLEK, P. A. Hledání jazyka interpretace. Brno: Host, 2003. ZIMA, P. Literární estetika. Olomouc: Votobia, 1998. Eco, U. Mysl a smysl. Praha, 2000. Od poetiky k diskursu. Brno, 2002. Králík, O. Osvobozená slova. Praha: TORST, 1996. Průvodce po světové literární teorii. Praha: Panorama, 1988. TRÁVNÍČEK, J. Příběh je mrtev? Schizmata a dilemata moderní prózy. Brno: Host, 2003. BACHELARD, G. Psychoanalýza ohně. Praha: Mladá fronta, 1994. CHVATÍK, K. Strukturální estetika. Brno: Host, 2001. Eco, U. Šest procházek literárními lesy. Olomouc: Votobia, 1997. Derrida, J. Tradice vědy a skrývání smyslu. Praha, 2003. FRYE, N. Velký kód (Bible a literatura). Brno: Host, 2002. ISBN 80-86055-68-X.Bachelard, G. Voda a sny. Praha: Mladá fronta, 1997. Otruba, M. Znaky a hodnoty. Praha, 1994.

Požadavky

Systematické studium teoretické literatury. Schopnost orientace v literárněvědných školách. Umět aplikovat teoretické poznatky na literární tvorbu. Schopnost samostatného studia i formulace vlastního názoru.

Garant

doc. PhDr. Martin Pilař, CSc.

Vyučující

doc. PhDr. Martin Pilař, CSc.doc. PhDr. Martin Pilař, CSc.prof. PhDr. Jiří Svoboda, DrSc.