Předmět Nové interpretace starých textů II. (KCL / NEST2)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KCL / NEST2 - Nové interpretace starých textů II., Filozofická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Probíraná látka s rámcovým časovým vymezením:1. Sémiotika jako metoda analýzy (studie J. Veltruské o středověkém dramatu).2. Bachtinova smíchová kultura a česká renesanční parodie I.3. Bachtinova smíchová kultura a česká renesanční parodie II.4. Naratologie v analýze duchovní prózy baroka.5. Text a hlas, orálnost a otevřenost středověkého díla (P. Zumthor).6. Výzkum recepce a konkretizace textu, dějiny čtení (na příkladě populární literatury raného novověku).7. Teorie intermediality a intertextuality (vizuální media a text ve starší literatuře).8. Genologie ve starší literatuře (Eduard Petrů, Jaroslav Kolár).9. Genderové čtení starší literatury I. (A. Thomas a Život sv. Kateřiny).10. Genderové čtení starší literatury II. (L. Storchová a J. Ratajové o humanistických traktátech.11. Koncepce orientalismu a jeho literárněhistorické uplatnění (humanistický cestopis).12. Výzkum prostoru v literárním díle I. (středověká kronika).13. Výzkum prostoru v literárním díle II. (barokní historická próza).
Získané způsobilosti
- znalost tradičních i inovativních badatelských přístupů ke starší literatuře - dovednost poučené četby vybraných textů české a evropské literatury starší doby - schopnost uplatnit interdisciplinární přístupy (přesahy k vědám o kultuře)- dovednost pracovat s širokou škálou termínů z teorie literatury a kultury - dovednost vnímat diferenciace mezi moderní a starší poetikou a estetikou - schopnost na patřičné odborné úrovni a zároveň srozumitelně zformulovat výsledky interpretace - kompetence - student rozvíjí především odborné, literárněvědné kompetence a metodologicky poučené myšlení; pomoci seminárních diskuzí jsou rozvíjeny komunikační kompetence
Literatura
NÜNNING, A. (ed.). Lexikon teorie literatury a kultury. Brno: Host, 2006. MACURA, V.; JEDLIČKOVÁ, A. (edd). Průvodce po světové literární teorii 20. století. Brno: Host, 2012. PECHLIVANOS, M. a kol. Úvod do literární vědy. Praha: Herrmann & synové, 1999. PETRŮ, E. Úvod do studia literární vědy. Olomouc: Rubico, 2000. THOMAS, A. Čechy královny Anny. Česká literatura a společnost v letech 1310-1420. Brno: Host, 2005. MANGUEL, A. Dějiny čtení. Přel. O. Trávníčková. Brno: Host, 2007. BACHTIN, M. M. François Rabelais a lidová kultura středověku a renesance. Praha, 2007. MALURA, J. K žánrové diferenciaci české poezie doby baroka. Česká literatura 56, č. 2. s. 155-181, 2008. Nádoby mdlé, hlavy nemající? Diskursy panenství a vdovství v české literatuře raného novověku. Ed. J. Ratajová a L. Storchová. Praha, 2008. DOLEŽEL, L. Narativní způsoby v české literatuře. Praha: Český spisovatel, 1992. KOLÁR, J. Návraty bez konce. Praha: Atlantis, 1999. BOLTON, J. (red.). Nový historicismus / New Historicism. Brno: Host, 2007. ECO, U. O literatuře. Praha: Argo, 2004. MALURA, J. Písně pobělohorských exulantů (1670-1750). Praha: Academia, 2010. VELTRUSKÁ, J. Posvátné a světské. Osm studií o starém českém divadle. Praha: Divadelní ústav, 2006. ZUMTHOR, P. Středověk a hlas. Přel. J. Hrdlička. Slovo a smysl, 2006. HOCKE, G. R. Svět jako labyrint. Manýrismus v literatuře. Praha: Triáda, 2001. PETRŮ, E. Vzdálené hlasy. Olomouc: Votobia, 1996.
Požadavky
Student se aktivně účastní semináře, v závěru absolvuje písemný test, který ověří orientaci v literárněvědných směrech, schopnost jejich aplikace na literární dílo i znalost odborné terminologie. Vyžaduje se 70% účast na seminářích.
Garant
doc. Mgr. Jan Malura, Ph.D.
Vyučující
doc. Mgr. Jan Malura, Ph.D.