Předmět Literatura pro děti a mládež (KCL / NLPM)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KCL / NLPM - Literatura pro děti a mládež, Filozofická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Vymezení pojmů (literární druh, literární žánr, žánrová varianta, subžánr). Literární komunikace. Literatury vysoká vs. nízká. Literatura populární, braková, triviální. Seznámení s problematikou a odbornou literaturou.2. Žánrový systém v literatuře starší a moderní, žánr a médium, žánr a publikační forma. Stabilita a labilita žánrů, jejich historicita.3. Proměny epiky, starší zábavná epika, dvorský román, legenda, exemplum, kramářská píseň, knížky lidového čtení.4. Lidová a autorské pohádka.5. Obrázková kniha (bilderbuch) a komiks.6. Apokryfy v novější a nejnovější české próze.7. Cestopis a cesty do pravěku (J. Verne, V. Obručev, E. Štorch aj.)8. Proměny detektivky.9. Klasická fantasy (J. R. R. Tolkien a C. S. Lewis)10. Sci-fi (základní podoby vědecké fantastiky od J. Vernea po R. Bradburyho)11. Negativní utopie v české próze (se zaměřením na literaturu 2. poloviny 20. století).12. Gotický román a současná próza česká i zahraniční.13. Politická tematika v současné české próze: od politické grotesky k politickému thrilleru.
Získané způsobilosti
- znalost české a zahraniční literatury pro děti a mládež - schopnost porozumět specifikum poetiky a estetiky (aplikace na mezioborové vazby - pedagogiku, psychologii, uměnovědu, sociologii) - schopnost interpretovat reprezentativní české texty a srovnat je se zahraničními vlivy)- kompetence - interpretačně zvládnout žánrovou pestrost a stylovou rozmanitost děl pro děti
Literatura
MOCNÁ, D.; PETERKA, J. a kol. Encyklopedie literárních žánrů. Praha - Litomyšl: Paseka, 2004. POSPÍŠIL, I.; GAZDA, J.; HOLZER, J. Integrovaná žánrová typologie. (Komparativní genologie). Brno: Masarykova univerzita, 1999. ŠIDÁK, P. Úvod do studia genologie. Teorie literárního žánru a žánrová krajina. Praha: Akropolis, 2013. URBANOVÁ, S.; ROSOVÁ, M. Žánry, osobnosti, díla. Historický vývoj žánrů literatury pro mládež. 5. vyd. Ostrava: FF OU, 2005. MOCNÁ, D. Červená knihovna. Praha - Litomyšl: Paseka, 1996. DĚDINOVÁ, T. Fantastická literatura v českém kontextu jako výzva literární vědě. Česká literatura, č. 2, 2015. URBANOVÁ, S. Figury a figurace. Ostrava: Ostravská univerzita v Ostravě, 2010. HODROVÁ, D. Hledání románu. Praha: Československý spisovatel, 1989. MALURA, J. K žánrové diferenciaci české poezie doby baroka. Česká literatura 56, č. 2. s. 155-181, 2008. HRTÁNEK, P. Literární apokryfy v novější české próze (hledání architextu). Brno - Ostrava: Host - Ostravská univerzita v Ostravě, 2014. JANÁČEK, P. Literární brak: operace vyloučení, operace nahrazení. 1938-1951. Brno: Host, 2004. URBANOVÁ, S. Meandry a metamorfózy dětské literatury. Olomouc: Votobia, 2003. HRTÁNEK, P. Negativní utopie v české próze druhé poloviny 20. století. Ostrava: Ostravská univerzita v Ostravě, 2004. PILAŘ, M. Podoby českého povídkového cyklu ve XX. století. Ostrava: FF OU, 2008. HAMAN, A. Politika v současné beletrii. Tvar, č. 13, s. 6-7, 2002. BERNACKI, M.; PAWLUS, M. Słownik gatunków literackich. Warszawa - Bielsko-Biała, 2008. BENEŠ, B. Světská píseň kramářská. Brno: UJEP, 1970. TODOROV, T. Typologie detektivního románu. In Poetika prózy. Přel. Jiří Pelán a Libuše Valentová. Praha: Triáda, 2000. TODOROV, T. Úvod do fantastické literatury. Přel. Vladimír Fiala. Praha: Karolinum, 2010. FIALOVÁ, A. (ed.). V souřadnicích mnohosti. Česká literatura první dekády jedenadvacátého století v souvislostech a interpretacích. Praha: Academia, 2014. HRUŠKA, P.; MACHALA, L.; VODIČKA, L.; ZIZLER, J. (red.). V souřadnicích volnosti. Česká literatura devadesátých let dvacátého století v interpretacích. Praha: Academia, 2008. MALURA, J. (ed). Žánrové aspekty starší literatury. Ostrava: Ostravská univerzita v Ostravě, 2010.
Požadavky
1. Studenti mají povinnost aktivně se účastnit práce na seminářích (znát literární text zadaný na seminář), v rámci diskusí na seminářích musí prokázat schopnosti interpretovat a komparovat texty z vybraného komunikačního okruhu literatury.2. Vypracují jednu recenzi (4 strany) na aktuálně vydanou knihu, která bude mít analytický charakter a která zohlední žánrové vymezení, event. propojení slova a obrazu, vztah k médiím apod.3. V ústní zkoušce budou ověřeny znalosti na základě předem stanovených tematických okruhů. Podmínkou k vykonání zkoušky je předložení seznamu prostudované literatury k žánrové problematice.
Garant
doc. Mgr. Jan Malura, Ph.D.
Vyučující
doc. PhDr. Petr Hrtánek, Ph.D.doc. Mgr. Jan Malura, Ph.D.doc. PhDr. Martin Pilař, CSc.doc. PhDr. Petr Hrtánek, Ph.D.doc. Mgr. Jan Malura, Ph.D.doc. PhDr. Martin Pilař, CSc.