Předmět Starší česká literatura 1 (KCL / NSCL1)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KCL / NSCL1 - Starší česká literatura 1, Filozofická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Specifické znaky literárního života ve starších obdobích (autorství lit. děl, způsoby šíření písemnictví, okruhy autorů a čtenářů, poetika lit. díla), funkce starší literatury, odlišnosti od novodobé produkce.2. Periodizace starší české literatury. Jednotlivé epochy a kategorie literárních a kulturních dějin - středověk, humanismus, reformace, renesance, baroko.3. Literární tvorba v epoše velkomoravské, její žánrový charakter. Úloha byzantské kultury. Život Konstantinův, Život Metodějův, Proglas. Pokračování staroslověnské kultury v přemyslovských Čechách (1. stsl. legenda o sv. Václavovi, Hospodine, pomiluj ny, Kánon ke cti sv. Václava). Fakta a hypotézy.4. Latinská literární tvorba 10. - 12. století v Čechách. Kristiánova legenda, sv. Vojtěch a jeho obraz v legendistice. Proměny legendistického schématu. Kosmova kronika a její literární charakter.5. Vznik česky psané literatury na přelomu 13. a 14. století. Duchovní lyrika. Cyklus zlomků veršovaných legend. Alexandreida, Dalimilova kronika, problémy interpretce těchto děl.6. Rozkvět české literární tvorby v době lucemburské. Žánrová šíře literatury 14. století. Duchovní epika (legenda o sv. Kateřině).7. Milostná lyrika (kurtoazní tvorba a její výklad, Závišova píseň). Světská veršovaná a prozaická epika (antické a bretoňské látky).8. Didaktická a satirická tvorba (Hradecký rukopis, Nová rada Smila Flašky z Pardubic). Středověký spor, hádání (Spor duše s tělem).9. Rozvoj prózy, problém "laicizace" a "demokratizace". Tkadleček jako umělecký vrchol. Nábožensky vzdělavatelná próza Tomáše Štítného.10. Latinské písemnictví 13. a 14. století v Čechách. Latinská duchovní a žákovská poezie a její souvislost s evropským kontextem, autobiografická próza (Vita Caroli), historiografie (Zbraslavská kronika), otázka raného humanismu na dvoře Karla IV.11. Německé básnictví v době posledních Přemyslovců. Dvorská epika (Ulrich von Etzenbach), milostná lyrika (Václav II., Heinrich von Meissen). Jan z Žatce: Oráč z Čech.12. Literatura v době husitství. Změna žánrového systému v 1. polovině 15. století. Princip polemiky a parodie. Písňová tvorba husitů, recitační básnické skladby (Hádání Prahy s Kutnou Horou aj.). Protihusitská poezie.13. Česká próza doby husitství. Traktát a kázání. Nové literární žánry husitské epochy - list, manifest. Jan Hus a Petr Chelčický.Témata seminářů:I. Kristiánova legenda.II. Kosmas: Česká kronika.III. Život sv. Kateřiny.IV. Středověká duchovní lyrika.V. Středověká milostná lyrika.VI. Podkoní a žák.VII. Mastičkář.VIII. Tkadleček a Oráč z Čech.IX. Tomáš Štítný: Knížky o hře šachové.X. Husitské básnické skladby (Hádání Prahy s Kutnou Horou; Václav, Havel a Tábor).XI. Petr Chelčický: Síť víry.XII. Rozmlouvání člověka se smrtí.
Získané způsobilosti
- znalost literárního vývoje v období středověku - dovednost poučené četby základních textů - schopnost porozumět zvláštnostem středověké poetiky a estetiky (znalost a schopnost aplikace klíčového pojmosloví literární medievistiky) - schopnost vyhledat a zpracovat literárněvědné informace (včetně schopnosti pracovat s kritickými edicemi staročeské literatury)- schopnost analýzy staročeského textu (předpokládají se znalosti z předmětu KCJ/HGRM1)- schopnost samostatně a argumentačně přesvědčivě formulovat výsledky analýzy textu a práce se sekundární literaturou v referátu- kompetence - student je schopen samostatně vyložit klíčové vývojové a interpretační otázky dané epochy; pomoci ústních referátů a diskuzí jsou rozvíjeny komunikační kompetence
Literatura
LEHÁR, J.; STICH, A.; JANÁČKOVÁ, J.; HOLÝ, J. Česká literatura od počátků k dnešku. Praha: NLN, 1998. Čítanka české literatury I. Ed. J. Lehár, A. Stich. Praha: Český spisovatel, 1997. Dějiny české literatury I. Red. J. Hrabák. Praha: Nakladatelství ČSAV, 1959. http://www.phil.muni.cz/clit/ekscl/Encyklopedie literární žánrů. Red. D. Mocná, J. Peterka. Praha - Litomyšl: Paseka, 2004. Lexikon české literatury. Osobnosti, díla, instituce. 1 A-G. Praha: Academia, 1985. Lexikon české literatury. Osobnosti, díla, instituce. 2 H-J, K-L. Praha: Academia, 1993. Lexikon české literatury. Osobnosti, díla, instituce. 4 S-Z. Praha: Academia, 2008. https://portal.osu.cz/wps/myportal/!ut/p/b1/jZDBDoIwDEC_xS9YV9hWjhMCzEBUcCq7GE6GBPFi_H7RRCMkgr01fe1ryxyrEITng0Dy2ZG5rr435_rWXLu6feZOnsJAF5FZCQ55hmDyjbTEOU8E9kD1DZBMRQ94W1Moi0Aw7B-XP_2JTn2VAZAgDkanVskyQtDef374EXrGD3P745z_wNxIUe57ZGn1rqA1h1CMgeGMcKnewMQPXsDJAKUBCOVÁ, A. a kol. Starší divadlo v českých zemích do konce 18. století. Praha: Divadelní ústav - Academia, 2007. Výbor z české literatury od počátku do pobu Husovu (antologie). Praha: Nakl. ČSAV, 1957. THOMAS, A. Čechy královny Anny. Česká literatura a společnost v letech 1310-1420. Brno: Host, 2005. LEHÁR, J. Česká středověká lyrika. Praha: Vyšehrad, 1990. CURTIUS, E. R. Evropská literatura a latinský středověk. Praha: Triáda, 1998. KRÁLÍK, O. Kosmova kronika a předchozí tradice. Praha: Vyšehrad, 1976. NECHUTOVÁ, J. Latinská literatura českého středověku do roku 1400. Praha: Vyšehrad, 2000. Moravo, Čechy, radujte se. Němečtí a rakouští básníci v českých zemích za posledních Přemyslovců. Ed. V. Bok, J. Pokorný. Praha: Aula, 1998. KOLÁR, J. Návraty bez konce. Praha: Atlantis, 1999. LEHÁR, J. Nejstarší česká epika. Praha: Vyšehrad, 1983. JAKOBSON, R. Poetická funkce. Jinočany: H&H, 1995. VELTRUSKÁ, J. Posvátné a světské. Osm studií o starém českém divadle. Praha: Divadelní ústav, 2006. Próza českého středověku. Ed. J. Kolár, M. Nedvědová. Praha: Odeon, 1983. ŠKARKA, A. Půl tisíciletí českého písemnictví. Ed. J. Lehár. Praha: Odeon, 1986. Speculum medii aevi. Zrcadlo středověku (sborník). Praha: Koniasch Latin Press, 1998. ČERNÝ, V. Staročeská milostná lyrika. Praha: Mladá fronta, 1948. LE GOFF, J. Středověká imaginace. Praha: Argo, 1998. LEHÁR, J. Studie o sémantizaci formy. Praha: Karolinum, 2005. ECO, U. Umění a krása ve středověké estetice. Praha: Argo, 1998. PETRŮ, E. Vzdálené hlasy. Studie o starší české literatuře. Olomouc: Votobia, 1996. PETRŮ, E. Zašifrovaná skutečnost. Deset otázek a odpovědí na obranu literární medievalistiky. Ostrava: Profil, 1972. PETRŮ, E. Zrcadlo skutečnosti. Kniha o středověké, renesanční a barokní parodii. Praha: ISV, 2002. MALURA, J. (ed). Žánrové aspekty starší literatury. Ostrava: Ostravská univerzita v Ostravě, 2010.
Požadavky
Studenti mají povinnost aktivně se účastnit práce na seminářích (znát literární text zadaný na určitý seminář) a vystoupit s referátem na určité téma (analýza literárního díla, shrnutí dosavadních názorů na problém apod.), popř. odevzdat referát v písemné podobě.
Garant
doc. Mgr. Jan Malura, Ph.D.
Vyučující
doc. Mgr. Jan Malura, Ph.D.doc. Mgr. Jan Malura, Ph.D.