Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Světová literatura 1 (KCL / NSVL1)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KCL / NSVL1 - Světová literatura 1, Filozofická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

Přednášky:1. Mytologie antická a hebrejská, mýty evropských národů a kontinentů. Adaptace v dílech E. Petišky, V. Zamarovského, Vl. Hulpacha, E. Frynty, V. Cibuly, H. Kadečkové, I. Vízdalové aj.2. Autorská mýtotvorná literatura. Fantasy literatura tolkienovského a lewiskovského světa.3. Ezopovy bajky. Adaptace bajek v českém literárním kontextu.4. Napětí mezi fikcí a non-fikcí v cestopisech (Marco Polo a tzv. Mandeville). Fiktivní deníky, cestopisy a korespondence v osvíceneckém období.5. D. Defoe: Život a podivuhodná a překvapující dobrodružství Robinsona Crusoea, námořníka z Yorku, adaptace románu.6. Žánrová typologie literatury v pozdní antice. Apuleiův Zlatý osel jako syntéza pozdně antického pojetí epické prózy.7. Italská renesanční novelistika, pojetí cyklizace v Boccacciově a Chaucerově podání.8. W. Shakespeare - zakladatel "kánonu západní literatury".9. Próza D. Diderota a L. Sternea.10. Konstituování moderní povídky v díle E. A. Poea, G. de Maupassanta a A. P. Čechova11. Americké impulsy v evropské próze (M. Twain, H. Melville).12. Počátky modernistické poezie, Poeova Filozofie básnické skladby, volný verš W. Whitmana.13. Francouzští "prokletí básníci".Semináře vedené dr. Hrtánkem:1. Úvodní seminář, program výuky, rozdělení referátů, studijní literatura, pojetí světové literatury, literární kánon.2. Starověký epos; Homér: Ilias.3. Antické drama; Sofokles: Král Oidipus.4. Dobrodružná próza; Apuleius: Zlatý osel.5. Hrdinská epika středověku; Béowulf, Píseň o Niebelunzích.6. Žánr fantasy; J. R. R. Tolkien: Pán prstenů.7. Hagiografická literatura; Jacob de Voragine: Legenda aurea.8. Alegorické putování; Dante: Božská komedie.9. Rámcová novela a povídka; G. Chaucer: Povídky canterburské.10. Utopie; T. Moore: Utopie, T. Campanella: Sluneční stát11. Antiutopie; G. Orwell: 1984.12. Gotický román; Mary Shelley: Frankenstein.13. Návštěva vybraného divadelního představení.

Získané způsobilosti

- schopnost kriticky zvažovat základní rozdíly mezi národní a světovou literaturou- schopnost orientace v západním literárním kánonu a povědomí o jeho dynamických proměnách v období od renesance do konce 19. století- schopnost přistupovat k vybraným autorům a dílům nově a aktualizovaně, tedy bez ohledu na vžitá literárněhistorická klišé - schopnost samostatně a argumentačně přesvědčivě formulovat výsledky analýzy textu a práce se sekundární literaturou v referátu- kompetence - student si osvěžuje a prohlubuje středoškolské znalosti světové literatury, je schopen vnímat její základní díla v širších souvislostech a zaujímá kritický postoj k ustrnulým názorům na díla tvořící literární kánon; pomoci ústních referátů a diskuzí jsou rozvíjeny komunikační kompetence

Literatura

MOCNÁ, D.; PETERKA, J. a kol. Encyklopedie literárních žánrů. Praha - Litomyšl: Paseka, 2004. Slovník světových literárních děl I, II. Red. V. Macura. Praha: Odeon, 1988. Světové literatury v kostce. Praha: Horizont, 1999. PELÁN, J. Kapitoly z francouzské a italské literatury. Praha: Torst, 2000. Od Poea k postmodernismu. (Proměny americké prózy). Red. M. Hilský; J. Zelenka. Praha: Odeon, 1993. PILAŘ, M. Pokus o žánrové vymezení povídky. Ostrava: FF OU, 1994. KUNDERA, M. The Art of the Novel. London: Faber and Faber, 1988. Encyklopédia literárnych diel. Bratislava: Obzor, 1989. HODROVÁ, D. Hledání románu. Praha: Prostor, 2000. BLOOM, H. Kánon západní literatury. Praha: Prostor, 2000. HODROVÁ, D. Román zasvěcení. Jinočany: H&H, 1993.

Požadavky

Výuka předmětu je ukončena zápočtem, který student získá za předpokladu, že vyhověl požadovanému 80% kritériu aktivní účasti na seminářích. Dalším kritériem je absolvování písemného testu, který se skládá z faktografické a úvahové části.

Garant

doc. PhDr. Martin Pilař, CSc.

Vyučující

doc. PhDr. Martin Pilař, CSc.doc. PhDr. Petr Hrtánek, Ph.D.doc. PhDr. Martin Pilař, CSc.