Předmět Poezie českého a evropského baroka II (KCL / POBA2)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KCL / POBA2 - Poezie českého a evropského baroka II, Filozofická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Otázka ediční přípravy barokních písňových tisků.2. Zásady transkripce barokních básnických textů.3. Přehled dosavadních edic barokní literatury, jednotlivé ediční přístupy.4. Básnická teorie v 17. a 18. století; barokní poetika a rétorika.I.5. Básnická teorie v 17. a 18. století; barokní poetika a rétorika.II.6. České barokní kancionály (přehled:katolický/evangelický proud; tištěná/rukopisná tvorba).7. Problémy analýzy pramenů, rukopisná tvorba, hudební složka písní, souvislosti s dobovou spiritualitou.8. Básnická tvorba pobělohorského exilu (J. A. Komenský).9. Jiří Třanovský a jeho "další život" ve Slezsku a na Slovensku.10. Jan Liberda, Jiří Sarganek a poezie českých pietistů.11. Kramářská píseň jako publikační medium.12. Folklórní, lidová tvorba.13. Barokní inspirace v moderní české poezii.
Získané způsobilosti
- znalost klíčových vývojových tendencí poezie 17. a 18. století českého a středoevropského okruhu - schopnost poučené četby významných děl české poezie doby baroka - znalost domácích literárněhistorických hodnocení barokní literatury- schopnost transkripce barokního textu z originálního dobového tisku a jeho písemné analýzy (předpokládají se znalosti z předmětu KCJ/HGRM1)- student získá odborné kompetence, je schopen transkribovat historický text a analyzovat ho s přihlédnutím k dobovém kontextu
Literatura
ČERNÝ, V. Až do předsíně nebes. Praha: Mladá fronta, 1996. Čistý plamen lásky. Výbor z písní pobělohorských exulantů ze Slezska. Ed. J. Malura; P. Kosek. Brno - Ostrava: Host - Ostravská univerzita, 2004. MALURA, J. Písně pobělohorských exulantů (1670-1750). Praha: Academia, 2010. Růže, ktero už smrt zavřela. Výbor z české poezie doby barokní. Ed. Z. Tichá. Praha: Odeon, 1970. MICHNA Z OTRADOVIC, A. Básnické dílo. Ed. A. Škarka. Praha: Odeon, 1985. TICHÁ, Z. Česká poezie 17. a 18. století. Praha: Academia, 1974. České baroko (antologie). Ed. Z. Kalista. Praha: ELK, 1941. České legendy (antologie). Ed. J. Horák. Praha: Vyšehrad, 1950. Dílo Jana Amose Komenského 4. Ed. M. Kopecký a kol. Praha: Academia, 1983. MALURA, J. Jak dnes vydávat českou barokní hymnografii?. Česká literatura 53, č. 1, s. 101-108, 2005. http://www.knihopis.org/index.asp.O umění básnickém a dramatickém (antologie). Ed. K. Sgallová; K. Kroupa. Praha: Koniasch Latin Press, 1997. Poslyšte písničku hezkou.. Kramářské písně minulých dob. Ed. B. Beneš. Praha: Mladá fronta, 1983. BOŽAN, J. J. Slaviček rájský. Ed. J. Malura; P. Kosek (s přepisy nápěvů M. Pospíšila). Brno - Ostrava: Host - OU, 1999. TRÁVNÍČEK, J. Stíny zrcadel - zrcadla stínů. Barokní klíč k poezii Jaroslava Seiferta a Vladimíra Holana. Host, č. 8, 2001. BALBÍN, B. Verisimilia humaniorum disciplinarum. (Nástin humanitních disciplín.) Přel. B. Ryba. Praha: Univerzita Karlova, 1969. VINTR, J. Zásady transkripce českých textů z barokní doby. Listy filologické, č. 121, 1998.
Požadavky
Student vypracuje seminární práci v podobě přepisu (transkripce z originálního tisku) a analýzy dobového textu z 18. století (4 strany).
Garant
doc. Mgr. Jan Malura, Ph.D.
Vyučující
Mgr. Jakub Ivánek, Ph.D.