Předmět Praktikum v NPÚ a v muzeích (KDU / PPM)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KDU / PPM - Praktikum v NPÚ a v muzeích, Filozofická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Praxe bude probíhat dle volby studenta na územních odborných pracovištích Národního památkového ústavu nebo v regionálních muzeích.1. NPÚ:charakter činnosti:Student pod vedením pověřeného pracovníka digitalizuje údaje o památkách a památkově chráněných územích. Realizuje dílčí operativní i standardní stavebně historické průzkumy a zpracovává podklady pro vyhotovení operativní dokumentace. Vytváří písemnou a fotografickou dokumentaci technických památek ve správě pracovišť NPÚ. Osvojuje si technické metody ochrany kulturních památek. Pracuje samostatně na zkvalitnění dat uvedených v Ústředním seznamu kulturních památek. Zpracovává podklady pro Seznam nejohroženějších a nevyužívaných nemovitých památek.2. MUZEA:charakter činnosti:Student si pod vedením pověřeného pracovníka instituce osvojuje základní principy sbírkotvorné činnosti instituce a metody uchování sbírkových předmětů v depozitářích. Samostatně pracuje na digitalizaci sbírkových předmětů. Vytváří zápisy sbírkových předmětů do centrální evidence sbírek (CES). Osvojuje si schopnost týmové spolupráce při přípravě prezentace kulturního dědictví. Orientuje se v problematice muzealizace. Realizuje empirické šetření působení aktuálních muzejních expozic instituce na návštěvníka.
Získané způsobilosti
Student se v průběhu praxe aktivně zapojuje buď do výzkumu a vývoje pracoviště nebo prezentační činnosti. Osvojuje si schopnost týmové spolupráce v odborném prostředí. Při zpracování konkrétních úkolů aplikuje teoretické poznatky z oborů památkové péče a muzeologie. Navrhuje řešení zpracovaného úkolu (projektu). Orientuje se v legislativě památkového péče a ochrany kulturního dědictví.
Literatura
STRATTON, MICHAEL. Industrial Buildings - Conservation and Regeneration. Spon Press, 2000. DVOŘÁKOVÁ, EVA - FRAGNER, BENJAMIN - ŠENBERGER, TOMÁŠ. Industriál paměť východiska. Praha, 2007. VALCHÁŘOVÁ, VLADISLAVA (ed.). Industriální stopy: Dvanáct ohrožených. VCPD ČVUT, Praha, 2003. EBERT, WOLFGANG. Katedralen der Arbeit - Historische Industriearchitektur in Deutschland. Wasmuth, 1996. BRÜGGERHOFF, S. (ed.). Montan- und Industriegeschichte: Dokumentation und Forschung, Industriearchäologie und Museum. Wien, 2006. VIEREGG, HILDEGARD. Museumswissenschaften: eine Einführung. Paderborn, 2006. DIEKAMP, ANJA (ed.). Naturwissenschaft & Denkmalpflege. Innsbruck, 2007. ŠTĚPÁNEK, PAVEL. Obrysy muzeologie: pro historiky umění. Olomouc, 2000. FRAGNER, BENJAMIN (ed.). Průmyslové dědictví / Industrial Heritage. Sborník příspěvků k mezinárodnímu bienále Industriální stopy. Praha, 2008. STRÁNSKÝ, ZBYNĚK. Úvod do studia muzeologie. Brno, 2000. PÖHLMANN, WOLFGER. Handbuch zur Ausstellungspraxis von A bis Z. Berlin, 2007. TRETTER, SANDRA. Kulturelle Nutzung von Industriedenkmälern im ländlichen Raum anhand des Modells Kunstraum Kohlgrube in Wolfsegg am Hausruck. Wien, 2004. BERAN, LUKÁŠ - VALCHÁŘOVÁ, VLADISLAVA (ed.). Průmyslové dědictví Ústeckého kraje - mapování a revitalizace. Praha, 2008. BERAN, LUKÁŠ - VALCHÁŘOVÁ, VLADISLAVA (ed.). Pražský industriál. Technické stavby a průmyslová architektura Prahy. Praha, 2007. VALCHÁŘOVÁ, VLADISLAVA (ed.). Stavební kniha 2005. Meziválečná průmyslová architektura. Praha, 2005.
Požadavky
Pracovník příslušné instituce konkrétním úkolem (projektem) zapojí studenta do týmově realizované práce pracoviště; student pod jeho vedením bude zadanou práci vykonávat.
Garant
Doc. PhDr. Ing. arch. Miloš Matěj, Ph.D. et Ph.D.