Předmět Průmyslová archeologie (KDU / PRAR)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KDU / PRAR - Průmyslová archeologie, Filozofická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Průmyslová archeologie dneška - úvod.2. Podmínky vzniku oboru, mezinárodní vývoj.3. Stav oboru v ČR.4. Dvojí chápání oboru: sledování všech industrií X pouze industriální revoluce.5. Archeologické prameny dokládající vývoj techniky a technologií: základní mechanismy.6. Archeologické prameny dokládající vývoj techniky a technologií: energetické stroje.7. Archeologické prameny dokládající vývoj techniky a technologií: těžba a zpracování nerostných materiálů.8. Archeologické prameny dokládající vývoj techniky a technologií: konstrukce pecí a otopných zařízení9. Archeologické prameny dokládající vývoj techniky a technologií: palivo; ostatní materiály.10. Cesta k industriální revoluci.11. Industriální revoluce, její šíření, projevy v technice a materiálech.12. Hmotné doklady průmyslové revoluce.
Získané způsobilosti
Student se zorientuje v teoretické náplni a směrech výzkumu mladého oboru průmyslové archeologie. Na konkrétních příkladech pozná možnosti teoretických dedukcí vyplývající ze studia hmotných archeologických pramenů. Seznámí se s formami rekonstrukcí některých industriálních objektů a historických technologií v nich provozovaných.
Literatura
Lindgren, V. a kol. Europäische technik im Mittelalter 800 bis 1400. Berlin, 1998. Pannell, J. P. M. The Techniques of Industrial Archaelogy. London, 1974. Raistrick, A. Industrial Archaeology. London, 1972. Poppe, J. H. M. Technologia wšeobecná a obzwláštní k poučení a prospěchu wšelikým stawům. Praha, 1836. Singer, Ch. a kol. A History of Technology (vybrané kapitoly). London, 1970. Nový, L. a kol. Dějiny exaktních věd v českých zemích. Praha, 1961. Petráň, J. a kol. Dějiny hmotné kultury I., sv. 1 a 2. Praha, 1985. Petráň, J. a kol. Dějiny hmotné kultury II., sv. 1 a 2. Praha, 1995. Nový, L. a kol. Dějiny techniky v Československu do konce 18. století. Praha, 1977. Agricola, G. Dvanáct knih o hornictví a hutnictví. Reprint NTM. Praha, 1976. Palmer, M.; Neaverson, P. Industrial Archaelogy. Principles and Practice. London, 1998. Hudson, K. Industrial Archaeology. London, 1965. Pleiner, R. Irony in Archaeology. The European bloomery Smelters. Praha, 2000. Purš, J. Průmyslová revoluce v českých zemích. Praha, 1960. Kořan, J. Přehledné dějiny československého hornictví. Praha, 1955. Kořan, J. Staré české železářství. Praha, 1946. Technické památky Čech, Moravy a Slezska. (1 díl). Praha, 2001. Z dějin hornictví. Z dějin hutnictví. In Sborníky Archeologia technica. Praha, 1965.
Požadavky
Poznatky z přednášek systematicky doplňovat četbou doporučené literatury, která je zčásti v angličtině. Některé hůře dostupné tituly zprostředkuje přednášející. Zkouška proběhne v rozsahu probírané tématiky.
Garant
Doc. PhDr. Ing. arch. Miloš Matěj, Ph.D. et Ph.D.
Vyučující
Doc. PhDr. Ing. arch. Miloš Matěj, Ph.D. et Ph.D.Doc. PhDr. Ing. arch. Miloš Matěj, Ph.D. et Ph.D.