Předmět Historický vývoj stavebních konstrukcí 1 (KDU / SK1)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KDU / SK1 - Historický vývoj stavebních konstrukcí 1, Filozofická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. přednáškaÚvod do problematiky historického vývoje stavebních konstrukcí2. - 3. přednáškaStavební materiály historických nosných konstrukcí v průběhu staletí od starověku do 20. století(pomíjivé materiály - hlína, dřevo, sláma, rákos atd.; trvanlivé materiály - kámen, cihla, kov, beton atd.)4. - 6. přednáškaPřiblížení odlišných přístupů konstrukčních a materiálových alternativ nosných systémů v průběhu staletí(architrávová soustava starověku, opěrný systém středověkého stavitelství, novodobé kombinované konstrukční systémy, materiál, pojivo atd.)7. přednáškaHistorické stropní konstrukce klenuté(typy stropů a jejich aplikace v průběhu staletí, materiálové složení)8. přednáškaHistorické stropní konstrukce plochostropé(druhy kleneb a jejich aplikace v průběhu staletí, tvar, materiál a způsob zdění)9. přednáškaHistorické krovy od středověku do 19. století,(typy krovů, druhy krovových soustav)10. přednáškaObecné přístupy pojednání povrchů a barevnosti exteriéru historických konstrukcí jednotlivých stavebních období11. přednáškaVýplně okenních a dveřních otvorů - materiál, tvar a konstrukce v průběhu staletí12. přednáškaNovodobé konstrukce a materiály 20. století na příkladech konkrétních památek moderní architektury a industriálního dědictví
Získané způsobilosti
Student je vybaven znalostmi, které mu umožní orientovat se v historických stavebních konstrukcích a rozeznat technologie, jimiž byly v jednotlivých časových obdobích vytvořeny.
Literatura
Syrový, B. a kol. Architektura - svědectví doby. Praha, 1975. Šamánková, E. Architektura české renesance. Praha, 1961. Krčálová, J. Centrální stavby české renesance. Praha, 1974. Benešová, M. Česká architektura v proměnách dvou století. Praha, 1984. Kotrba, V. Česká barokní gotika. Dílo Jana Santiniho - Aichla. Praha, 1976. Menc, V. České středověké klenby. Praha, 1974. Kibic, K. Dějiny architektury III. Architektura renesanční a barokní. Praha, 1989. Muchka, I. Dispozice renesančního a barokního zámku. Památky a příroda. 1976. VLČEK, P.; SOMMER, P.; FOLTÝN, D. Encyklopedie českých českých klášterů. Praha, 1997. Líbal, D. Historické konstrukce a výzkum architektury. Bratislava, 1970. Muk, J. Historické konstrukce I. Praha: ČVUT, 1996. VINAŘ, J.; KUFNER, V.; HOROVÁ, I. Historické krovy. Praha, 1995. Kibic, K. Historické radnice. Praha, 1988. Plaček, M. Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku. Praha, 1996. Šrabrada, J. Konstrukce historických staveb. Praha, 2000. Škabrada, J. Lidová architektura. Praha, 1976. HOŠEK, J.; MUK, J. Omítky historických staveb. Praha, 1989. RADOVÁ - ŠTIKOVÁ M.; ŠKABRADA, J. Příspěvky k poznání středověkého stavitelství. Praha, 1991. RADOVÁ - ŠTIKOVÁ M.; ŠKABRADA, J. Románské stavitelství. Praha, 1984. Blažíček, O. J. Slovník památkové péče. Praha, 1961. BLAŽÍČEK, O. J. - KROPÁČEK, J. Slovník pojmů z dějin umění. Praha, 1991. Menc, V. a kol. Výtvarný vývoj středověkých omítek. Praha, 1974. Haas, F. Vývoj architektury a umění v novověku. Brno, 1966. Haas, F. Vývoj architektury a umění v 19. a 20. století. Praha, 1966. Haas, F. Vývoj architektury a umění ve starověku. Brno, 1966. Haas, F. Vývoj architektury a umění ve středověku. Brno, 1966.
Požadavky
Poznatky, získané z přednášek si student bude muset systematicky doplňovat četbou zadané literatury. Zkouška proběhne v rozsahu přednášek, zadané literatury a problémů diskutovaných v semináři.
Garant
Doc. PhDr. Ing. arch. Miloš Matěj, Ph.D. et Ph.D.
Vyučující
Ing. arch. Naděžda GoryczkováIng. arch. Naděžda Goryczková