Předmět Typologie průmyslových objektů (KDU / TPOZ)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KDU / TPOZ - Typologie průmyslových objektů, Filozofická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Doprava silniční (kupecké stezky, systematické budování silniční sítě, dálnice) a jejich typologie (vozovka, mosty, pomocná zařízení- normanské hospody, přepřahací stanice, benzínové pumpy, garáže).2. Doprava železniční (koněspřežka, parní trakce) a jejich typologie ( nádraží, vodárny, remízy, strážní domky, hradla, stavědla).3. Doprava lodní a letecká jejich typologie (koncepce splavnění, jezy zdymadla, doky, letiště).4. Textilní průmysl (vývoj mechanizace předení a tkaní, faktorský systém, manufaktury).5. Textilní průmysl (lnářství, vlnařství a bavlna), koncentrace výroby a typologie objektů - etážovky, šedové střechy, reprezentativní architektura "zámečky".6. Potravinářský průmysl (lihovary, pivovary, sladovny).7. Potravinářský průmysl (cukrovary- saturace, čeření, difuze).8. Potravinářský průmysl (mlýny vodní větrné, parní, válcovací stolice, umělecké mlýny).9. Průmysl stavebních hmot (sklárny, vápenky, cihelny, pily).10. Vodohospodářství (rybníky, regulace, přehrady).11. Dělnické bydlení a sociální instituce.12. Prezentace průmyslového dědictví, památková ochrana a aplikace metody obnovy, posledního pracovního dne, kontinuity technologického toku a nejvýznamnějšího architektonického stavu.13. Prezentace průmyslového dědictví formou muzejních sbírek a depozitářů, názornost a srozumitelnost expozic a koncepce akviziční činnosti.
Získané způsobilosti
Studenti se seznámí se základní typologii a technologií výroby hlavních odvětví těžkého a lehkého průmyslu, energetiky a dopravy. Naučí se rozeznávat a analyzovat základní identifikační znaky a vyhodnotit jejich významnost z hlediska památkové péče.
Literatura
Böhmen im 19. Jahrhundert vom Klassizismus zur Moderne. Frankfurt am Main: Propyläen, 1995. Dohnal, M. Dějiny výroby do nástupu vědeckotechnické revoluce se zaměřením na území Československa. Ostrava: Pedagogická fakulta v Ostravě, 1975. Krejčiřík, M. Po stopách našich železnic. Praha: NADAS, 1990. Technické památky Ostravy. Ostrava: Magistrát města Ostravy, 2007. PAULINYI, Á. Industriearchäologie - Neue Aspekte der Wirtschafts -und Technikgeschichte. Vortragsreihe der Gesellschaft für Westfälische Wirtschaftgeschichte e. V. 19. Dortmund, 1975. Průvodce po technických památkách v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. In: Rozpravy NTM, 1993. Studie o technice v českých zemích 1800-1918. I-IV. Díl, in: Sborník NTM, 1983 - 1986. Kolektiv autorů. Technické památky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, I.-IV. Díl. Praha : Libri, 2001. ISBN 80-7277-042-X.Technický magazín T93, 1993, č. 9, samostatná příloha: Paměť elektráren Čech a Moravy. Technický magazín T94, 1994, č. 10, samostatná příloha: 10 Ostrava napospas. The Blackwell Encyklopedia of Industrial Archaeology. Oxford: Basil Blackwell Ltd., 1992.
Požadavky
Poznatky získané z přednášek si student bude muset systematicky doplňovat četbou zadané literatury. Podmínkou ke zkoušce bude hodnocení objektu průmyslového dědictví, vypracování památkového záměru konkrétního objektu a znalostní zvládnutí probírané látky.
Garant
Doc. PhDr. Ing. arch. Miloš Matěj, Ph.D. et Ph.D.
Vyučující
Doc. PhDr. Ing. arch. Miloš Matěj, Ph.D. et Ph.D.