Předmět Úvod do studia sociologie (KFI / BUSCI)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KFI / BUSCI - Úvod do studia sociologie, Filozofická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Co je to sociologie, proč vznikla, její předmět a funkce. Nejvýznamnější představitelé.2. Sociologická paradigmata. Metody vědeckého zkoumání sociální reality.3. Kultura, její funkce a složky, kulturní vzorec, kultura tradiční a moderní.4. Typy společností, vývojové fáze, civilizace, industriální společnost, globalizace.5. Sociální interakce, verbální a neverbální komunikace, mikro- a makrosociologie.6. Rodina, manželství a osobní život, vývojové tendence, socializace.7. Konformita a deviace, alternativní způsob života, marginální společenské skupiny.8. Etnicita a interetnické vztahy, multikulturní společnost, předsudky a diskriminace.9. Stratifikace a struktura společnosti, sociální mobilita.10. Moderní organizace, práce a ekonomika, byrokracie a organizace.11. Moc, vláda a válka, autorita státu, totalitní a demokratická společnost.12. Náboženství, jeho formy. Sekularizace. Náboženské organizace.13. Masová média a populární kultura, noviny, televize, multimédia a internet.
Získané způsobilosti
Student má plastickou představu o rozsahu a hloubce záběru moderní sociologie. Je vybaven k pokračujícímu studiu rozvíjejících sociologických předmětů.
Literatura
BAUMAN, Z. Myslet sociologicky. Sociologické nakladatelství. Praha, 1995. BERGER, L. Pozvání do sociologie. Humanistická perspektiva. Brno : Barrister and Principal-studio, 2003. GIDDENS, A. Sociologie. Argo. Praha, 2001. HORÁK, V. J. Sociologie pro nesociology. Ostrava, 2005. HAVLÍK, R. Úvod do sociologie. Praha, 2002. JANDOUREK, J. Úvod do sociologie. Portál. Praha, 2003. KELLER, J. Úvod do sociologie. Sociologické nakladatelství, 4. vydání. Praha, 1998.
Požadavky
Hodnocena bude aktivní účast v rámci jednotlivých přednášek, zvládnutí orientace ve sledované problematice, schopnost argumentace, diskuse a samostatného tvůrčího uvažování. Podmínkou udělení zápočtu bude kvalitní zpracování průběžných testů a seminární práce (v rozsahu stran podle zadání vyučujícího), včetně jejího přednesení a navození diskuse týkající se jejího obsahu.
Garant
Mgr. Vlastimil Vohánka, Ph.D.
Vyučující
Mgr. Vlastimil Vohánka, Ph.D.Mgr. Vlastimil Vohánka, Ph.D.