Předmět Islám 2 (KFI / ISL2)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KFI / ISL2 - Islám 2, Filozofická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Vznik arabské filosofie, zdroje, překladatelská činnost a základní charakteristikaKalám a mu'tazilaAl-Kindí, al-FarábíAr-Rází, Bratrstvo atp.AvicennaAl-Ghazzálí - teologické reakce a konec falsafy na východěFalsafa na západě: ibn Bádždža a ibn TufajlAverroesIbn Chaldún, konec falsafy a vliv arabské filosofie na latinskou filosofiiSúfismus
Získané způsobilosti
Student si rozšíří znalosti a schopnosti kriticky analyzovat arabskou filosofii a teologii. Získá přehled o vzájemném ovlivňování civilizačních okruhů, dokáže domýšlet řadů důsledků plynoucích z nejrůznějších koncepcí, jež se na první pohled mohou zdát intuitivně přijatelné, ale jejichž důsledky mohou být absurdní. Takto se naučí osvojovat si kritické myšlení stran nejrůznějších názorů. Formou diskusí na seminářích si rozvíjí schopnosti interaktivního dialogu. V seminární práci pak může prokázat analytické i syntetické schopnosti, což platí i o případné závěrečném testu.
Literatura
NASR, S. H., LEAMAN, O. History of Islamic Philosophy. London - New York: University Press, 2007. DE LIBERA, A. Středověká filosofie. Byzantská, islámská, židovská a latinská filosofie. Praha: OIKOYMENH, 2001. KROPÁČEK, L. Súfismus. Dějiny islámské mystiky. Praha: Vyšehrad, 2008. DE BOER, T. J. The History of Philosophy in Islam. New York: Dover Publications, 1967. IBN CHALDÚN. Čas království a říší. Mukaddima. Praha: Odeon, 1972. WATT, M. W. Islamic Philosophy and Theology. Edinburgh: University Press, 1962. AVICENNA. Kniha definic. Praha: SPN, 1954. RÚMÍ, D. B. Masnaví. Praha: Protis, 1994. DE VITRAY-MEYEROVITCH, E. Rúmí a súfismus. Bratislava: CAD Press 2000, 2000. MROZEK, A. Średniowieczna filozofia Arabska. Warszawa: PWN, 1967. BONDY, E. Středověká islámská a židovská filosofie. Praha: Vokno, 1995. AVICENNA. Z díla. Praha: SNKLU, 1954. IBN TUFAJL. Živý syn bdícího. Praha: Odeon, 1957. KOGAN, B. R. Averroes and the Metaphysics of Causation. New York: University Press, 1985. BOGDANOV, I. Avicenna. Praha: Avicenum, 1978. GILSON, E. Bytí a někteří filosofové. Praha: OIKOYMENH, 1997. OSTŘANSKÝ, B. Dokonalý člověk a jeho svět v zrcadle islámské mystiky. Praha: Orientální ústav AV ČR, 2004. AL-DŽÁHIZ. Kniha lakomců. Praha: Orbis, SNKLU, 1975. Liber de causis. Praha: Rezek, 1999.
Požadavky
Sledování přednáškových cyklů - přehled o dějinách filozofického myšlení v arabském prostředí. Aktivní účast v diskuzích na základě vlastního studia pramenných zdrojů islámské teologie, filozofie a mystiky. Po dohodě s přednášejícím stručný písemný "výstup" k vymezenému tématu. Případný písemný test na závěr kurzu.
Garant
doc. Mgr. Marek Otisk, Ph.D.
Vyučující
doc. Mgr. Marek Otisk, Ph.D.doc. Mgr. Marek Otisk, Ph.D.