Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Sociální filozofie (KFI / KSFIL)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KFI / KSFIL - Sociální filozofie, Filozofická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

Přehled témat, která budeme probírat:1. Charakteristika filozofie: filozofie jako specifický druh poznávání skutečnosti.2. Filozofie a věda: společné rysy a odlišnosti, jejich vzájemný vztah.3. Pojem společnosti, problematičnost jeho vymezení.4. Jedinec a společnost: sociální podmíněnost lidského života, antropologické východisko sociálně. filosofických koncepcí.5. Sociální filozofie a etika; základní problémy sociální filozofie z hlediska etiky, dobro a zlo v kontextu sociální filosofie, sociální spravedlnost.6. Funkce a význam společnosti pro člověka - základní problémy, vztah jedince a společnosti, problém moci, svoboda a donucení.7. Rozbor vybraných sociálně filosofických koncepcí.Forma výuky:Hodinová dotace předmětu v rozsahu 39 hodin přednášek a cvičení za semestr je rozdělena na tři části.První část v rozsahu 2 hodin bude společné setkání v úvodu semestru, na němž si představíme obsah kurzu, stanovíme náplň práce a vysvětlíme podmínky pro absolvování předmětu. Po tomto úvodu byste měli všichni vědět, co se od vás očekává. Nepřítomnost není důvodem neznalosti a nedostatky Vaší práce proto nelze zdůvodňovat odvoláním se na neúčast v těchto informačních hodinách. Všechny problémy a dotazy řešte v průběhu studia mailem, telefonem, osobní schůzkou v konzultačních hodinách.Druhá část představuje samostudium. K dispozici máte zejména studijní oporu Sociální filozofie a dále seznam doporučené rozšiřující literatury, který naleznete na konci každé kapitoly opory. Během samostudia byste měli samostatně a z vlastní iniciativy řešit všechny otázky a úkoly, které provázejí výkladovou část opory. Je zde také několik úkolů k zamyšlení, které nemají jednoznačnou odpověď. Slouží k tomu, aby Vás navedly k aktivnímu přemýšlení o otázkách a tématech, která jsou právě prezentována v textu opory. Na konci každé kapitoly naleznete otázky, sloužící k opakování hlavních myšlenek celé kapitoly. Nebudete-li na ně znát odpověď, doporučoval bych vám vrátit se k textu a patřičné pasáže si ještě jednou přečíst. Záleží však čistě na Vás, zda to budete dělat. Mějte však na paměti, že předmět bude ukončen závěrečným testem, takže opakování je pro vás více než žádoucí. V opoře naleznete také korespondenční úkoly, které budete muset všechny splnit. Termíny odevzdání budou všem upřesněny mailem.Poslední, třetí část, bude mít podobu společného čtyřhodinového setkání v závěru výukové části semestru. V jeho první části bude muset každý student představit svou písemnou práci, která byla zadána v korespondenčním úkolu číslo 3. Poté bude muset zodpovědět případné otázky vyučujícího a ostatních studentů. Ve druhé části pak každý student absolvuje test znalostí, načerpaných studiem opory.

Získané způsobilosti

Student se dobře orientuje v základních teoretických koncepcích společenského uspořádání i v praktických politických ideologiích a soustavách dneška a uvědomuje si jejich myšlenkové, filozofické zakotvení a má povědomí o jejich historickém vývoji a proměnách. Umí si klást kvalifikované otázky po povaze a podstatě současného politického života a umí poučeně vyhledávat speciální informace nutné k hlubšímu promýšlení problematiky různých forem uspořádání společnosti. Je vybaven základními předpoklady k vedení intelektuálního diskursu v sociální a politické problematice.

Literatura

Tomeček, S. Sociální filozofie. Ostrava, 2007. GADAMER, H. G. Člověk a řeč (výbor z díla). Praha, 1999. KOSSAK, J. Existencialismus ve filosofii a literatuře. Praha, 1978. BLECHA, I. Fenomenologie a kultura slepé skvrny. Praha, 2002. BLECHA, I. Fenomenologie a xistencialismus. Olomouc, 1994. JANKE, W. Filosofie existence. Praha, 1994. HROCH, J. Praxe a tradice. Praha, 1989. HEIDBRINK, H. Psychologie morálního vývoje. Praha: Portál, 1997. DESCOMBES, V. Stejné a jiné. Praha, 1995. GRONDIN, J. Úvod do hermeneutiky. Praha, 1997.

Požadavky

Během semestru budete plnit následující podmínky:1) Korespondenční úkolyVe studijní opoře naleznete korespondenční úkoly. Všechny tři splníte. Úkol číslo 2 a 3 bude mít formu písemné práce. Všechny náležitosti, které musí text mít, naleznete níže. Korespondenční úkoly budete plnit postupně v předem zadaných termínech. Korespondenční úkol č. 3 budete prezentovat na závěrečném setkání.2) Závěrečný testNa závěrečném setkání absolvujete test základních znalostí. Bude se týkat otázek a úkolů, nacházejících se v opoře, které jste měli průběžně plnit v rámci svého samostudia. Bude sestaven na principu multiple choice. Vyberete si ze čtyř možností a vždy pouze jedna z nich bude správná. Počet otázek a celkové rozpětí bodového hodnocení se dozvíte před testem. Maximálně však budete moci získat 30 bodů, přičemž při zodpovězení 50% a méně neobdržíte žádný bod. Maximální bodové hodnocení bude 30 bodů.3) Aktivní účast na společných setkáníchSpolečná setkání v úvodu a v závěru semestru jsou povinná. Na závěrečném setkání bude mít každý student povinnost představit v rozsahu 5 až 10 minut výsledky korespondenčního úkolu č. 3. Hodnotit se bude koncepční připravenost této prezentace, přednes a schopnost fundovaně reagovat na otázky vyučujícího a ostatních studentů. Hodnocení: korespondenční úkol 1: 10 bodůkorespondenční úkol 2: 20 bodůkorespondenční úkol 3: 30 bodůzávěrečný test: 30 bodůprezentace korespondenčního úkolu 3: 10 bodůCelkem je možné získat 100 bodů. Klasifikace je následující:Výborně: 91-100 bodůVelmi dobře: 81-90 bodůDobře: 71-80 bodůNevyhověl(a): 0-70 bodůOpravit lze všechny části, ze kterých je sestavováno hodnocení, pochopitelně mimo prezentace seminární práce a aktivní účasti na společných setkáních, ovšem pouze v tom případě, byl-li výstup z úkolu odevzdán v náležitém termínu. Opravovat rovněž nelze formální náležitosti korespondenčních úkolů, uvedené v tomto sylabu. Nevyhovuje-li v termínu odevzdaný úkol po obsahové stránce požadavkům vyučujícího, či jste za něj získali méně bodů, než jste si představovali, máte možnost opravy. Termíny možných oprav se dozvíte během studia.

Garant

Mgr. Martin Škabraha, Ph.D.

Vyučující

Mgr. Martin Škabraha, Ph.D.Mgr. Martin Škabraha, Ph.D.