Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Středověké myšlení (KFI / KSTMY)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KFI / KSTMY - Středověké myšlení, Filozofická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

Přehled probíraných témat:1. Charakteristika středověké filozofie2. Patristika a Aurelius Augustinus3. Boethius a základy středověké vzdělanosti4. Pseudodionýsios Areopagita a Jan Scotus Eriugena5. Počátky scholastiky a Anselm z Canterbury6. Petr Abaelard a spor o univerzálie7. Myšlenkové tradice XII. století8. Latinský averroismus a Albert Veliký9. Tomáš Akvinský10. Oxfordské centrum a Bonaventura z Bagnoregia11. Jan Duns Scotus12. Nominalismus XIV. století13. Vybrané osobnosti středověkého myšlení první poloviny XIV. stoletíForma výuky:Hodinová dotace předmětu by v prezenční formě studia odpovídala rozsahu 26 hodin (13 hodin přednášek a 13 hodin cvičení) za semestr a pro kombinovanou formu je rozdělena na tři bloky.Prvním blokem v rozsahu 2 hodin bude společné setkání v úvodu semestru (tutoriál), na němž si představíme obsah kurzu, stanovíme pravidla hry a vysvětlíme podmínky pro absolvování předmětu. Po tomto setkání byste měli mít zcela jasnou představu o tom, co vás čeká. V případě neúčasti či částečné účasti platí princip, že neznalost pravidel neomlouvá. Případné přetrvávající pochybnosti lze řešit individuálními osobními nebo emailovými konzultacemi, vždy však s předstihem, nikoliv až po uplynutí lhůt pro splnění jednotlivých úkolů.Druhý blok představuje samostudium, které spočívá ve vyhledání, kritické analýze a zpracování informací o tématech představených ve studijní opoře. Studijní opora napsaná pro tento kurz Vám pomůže se zorientovat jak v problematice, tak v další nezbytné literatuře. Seminární část hodinové dotace nahrazuje elektronická diskuze a dále příprava seminární práce za vedení vyučujícího, při níž si ověříte své pochopení tématu.Poslední blok představuje závěrečné setkání na konci výukové části semestru. V jeho první části dojde ke kontrole plnění úkolů v průběhu semestru (písemný test) a dále se budeme věnovat problémům, které vznikly v průběhu studia, bude zhodnocen obsah předmětu a budou zodpovězeny nevyřešené otázky. Pozornost může být věnována také seminárním pracím a zdůvodnění jejich hodnocení. Na závěr budete seznámeni s Vašimi studijními výsledky během celosemestrálního studia.

Literatura

GILSON, E. Bůh a filosofie. Oikúmené. Praha, 1994. GILSON, E. Bytí a někteří filosofové. Oikúmené. Praha, 1997. SVOBODA, K. Estetika sv. Augustina a její zdroje. Karolinum. Praha, 2000. ARMSTRONG, A. H. Filosofie pozdní antiky. Oikúmené. Praha, 2002. SOUSEDÍK, S. Jan Duns Scotus: doctor subtilis (a jeho čeští žáci). Vyšehrad. Praha, 1989. Křesťanství a filosofie. Postavy latinské tradice. Česká křesťanská akademie. Praha, 1994. VON IVÁNKA, E. Plato christianus. Oikúmené. Praha, 2003. AUGUSTIN. Říman - člověk - světec. Vyšehrad. Praha, 2000. PIEPER, J. Scholastika. Osobnosti a náměty středověké filosofie. Vyšehrad. Praha, 1993. HEINZMANN, R. Středověká filosofie. Nakladatelství Olomouc. Olomouc, 2000. DE LIBERA, A. Středověká filosofie. Oikúmené. Praha, 2001. OTISK, M. Středověké myšlení. Studijní opora pro distanční vzdělávání. Ostravská univerzita. Ostrava, 2005. SOUSEDÍK, S. (ed.). Texty k studiu dějin středověké filosofie. Univerzita Karlova. Praha, 1994. PIEPER, J. Tomáš Akvinský. Život a dílo. Vyšehrad. Praha, 1997. BOETHIUS. Útěcha z filosofie. Votobia. Olomouc, 1995. FLOSS, P. Úvod do dějin středověkého myšlení. FF UP. Olomouc, 1994. DE VRIES, J. Základní pojmy scholastiky. Rezek. Praha, 1998.

Požadavky

Během semestru budete muset splnit následující podmínky:1) Korespondenční úkolyVe studijní opoře je uvedeno celkem devět korespondenčních úkolů. Od studujících se očekává zpracování všech těchto úkolů. Kontrola práce na korespondenčních úkolech proběhne během posledního tutoriálu formou písemného testu, za který bude možno získat až 15 bodů.2) Seminární práceVyberte si jedno téma pro vlastní seminární prací a vypracujte práci v souladu se stanovenými podmínkami. Volba tématu není nikterak omezena, vyjma středověk a filozofické myšlení v této epoše. Jakékoli téma však musíte konzultovat s vyučujícím, který Vám je schválí či upřesní. Na práci byste měli pracovat průběžně, neboť konečnou verzi práce musíte odevzdat nejpozději v 10. výukovém týdnu semestru. Práce, které budou odevzdány po tomto termínu, nebudou přijaty. Za splnění tohoto úkolu můžete získat až 35 bodů.Pro úspěšné absolvování kurzu je nezbytné, abyste z těchto dvou úkolů získali minimálně 30 bodů. Nebudete-li mít dostatečný počet bodů, nemůžete absolvovat závěrečnou ústní zkoušku z tohoto předmětu.3) Ústní zkouškaZávěrečnou ústní zkoušku můžete absolvovat pouze v případě, že jste z prvních dvou úkolů získali minimálně 30 bodů. Zkouška bude kopírovat otázky, které jsou uvedeny v závěru každé kapitoly studijní opory pro tento kurz. Každý student si vylosuje dvě z uvedených otázek. Poté bude následovat studentovo zodpovězení vylosované otázky a diskuse nad tímto tématem. Pro doplnění bude položena jedna otázka z dalších úkolů, které jsou v opoře uvedeny (nebude kladen důraz na úkoly pro zájemce, pouze projeví-li student o některé téma zájem). Za ústní zkoušku můžete získat až 50 bodů.Hodnocení:test zjišťující zvládnutí korespondenčních úkolů 0 až 15 bodůseminární práce 0 až 35 bodůústní zkouška 0 až 50 bodů Celkem je možné získat maximálně 100 bodů.K ústní zkoušce může přijít pouze ten, kdo získá z testu a seminární práce alespoň 30 bodů. U ústní zkoušky je nezbytné získat alespoň 21 bodů. Všechny body se započítávají do konečného hodnocení.Klasifikace:100 - 91 bodů výborně90 - 71 bodů velmi dobře70 - 51 bodů dobře50 bodů a méně neprospěl

Garant

doc. Mgr. Marek Otisk, Ph.D.

Vyučující

doc. Mgr. Marek Otisk, Ph.D.doc. Mgr. Marek Otisk, Ph.D.