Předmět Kapitoly z myšlení o společnosti (KFI / KZMOS)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KFI / KZMOS - Kapitoly z myšlení o společnosti, Filozofická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Výklad základních pojmů - společnost, jedinec, politika, politický systém, instituce, moc, autorita, právo, spravedlnost, rovnost, svoboda apod.Reflexe společnosti a politiky ve starověku. Příklady z egyptské a mezopotamské mudroslovné literatury.Solónova reforma jako příklad pokusu o politické řešení vážné společenské krize. Příčiny jejího nezdaru.Platónova koncepce státu jako příklad pokusu o nalezení modelu spravedlivé společnosti. Mají v obci vládnout filozofové? Četba a rozbor ukázek z první knihy "Ústavy".Aristotelova koncepce politiky. Kritika Platónovy koncepce. Pokus o vědeckou analýzu politických institucí a politických systému. Klasifikace politických systémů. Vztah politického uspořádání společnosti k mravnosti, dobru a spravedlnosti.Augustinova koncepce Boží obce. Svobodná vůle jako příčina zla a z ní pramenící nutnost podřízenosti člověka světské vládě. Láska k Bohu jako motiv dobré vůle a láska k člověku jako motiv špatné vůle. Obec boží a obec lidská.Smluvní teorie společnosti.Výklad, rozbor a srovnání hlavních teorií společenské smlouvy. Teorie přirozeného stavu a přirozených práv. Vznik společnosti smluvním aktem svobodné vůle. Komentovaná četba ukázek z děl Th. Hobbese, J. Locka, J. J. Rousseaua.Společnost a dějiny. Společenskopolitické koncepce v německé klasické filozofii. Četba ukázek z děl I. Kanta a G. W. F. Hegela.Marxova teorie dějinného vývoje společnosti a její vývoj po Marxovi.Pozitivistické koncepce společnosti.Výklad společenských koncepcí A. Comta aj. S. Milla. Četba a rozbor ukázek z děl J. S. Milla "O svobodě" a "O vládě ústavní".Politické ideologie.Výklad a charakteristika politických ideologií liberalismu, konzervatismu a socialismu. Jejich vzájemné srovnání z hlediska pojetí člověka, vztahu jedince a společnosti, role státu, charakteru institucí apod.Demokracie a totalitarismus.Výklad a vymezení pojmů demokratické a totalitní společnosti. Charakteristika a srovnání demokratických a totalitních režimů. Teorie otevřené společnosti. Četba ukázek z děl R. Arona "Demokracie a totalitarismus" a K. R. Poppera "Otevřená společnost a její nepřátelé".
Získané způsobilosti
Bude znát vybrané koncepce společnostiDokáže zhodnotit význam myšlenek významných společenských myslitelů pro současnostDokáže postihnout podstatu základních filosofických otázek a problémů týkajících se společnosti a uvést některé pokusy o jejich řešeníDokáže charakterizovat základní politické ideologieBude schopen uvést a vysvětlit základní pojmy užívané a rozebírané ve filosofii společnosti
Literatura
MILL, J. S. Čtyři eseje o svobodě. Prostor. Praha, 1999. ARON, R. Demokracie a totalitarismus. Atlantis. Brno, 1993. LOCKE, J. Druhé pojednání o vládě. Svoboda. Praha, 1992. KANT, I. K věčnému míru. Oikúmené. Praha, 1999. HOBBES, T. Leviathan. Praha, 1941. MISES, L. Liberalismus. Liberální institut. Praha, 1998. DOERING, D. Liberalismus v kostce. H & H. Praha, 1994. STÖRIG, H. J. Malé dějiny filosofie. 7. vydání. Karmelitánské nakladatelství. Kostelní Vydří, 2000. MILL, J. S. O vládě ústavní. Svoboda. Praha, 1991. ČERMÁK, V. Otázka demokracie. 1. díl. Academia. Praha, 1992. ČERMÁK, V. Otázka demokracie. 2. díl. Academia. Praha, 1993. ČERMÁK, V. Otázka demokracie. 3. díl. Nakladatelství Olomouc. Olomouc, 1997. ČERMÁK, V. Otázka demokracie. 4. díl. Nakladatelství Olomouc. Olomouc, 1998. ČERMÁK, V. Otázka demokracie. 5. díl. Nakladatelství Olomouc. Olomouc, 1999. POPPER, K. R. Otevřená společnost a její nepřátelé. Oikúmené. Praha, 1994. BALLESTREM,K., OTTMAN, H.. Politická filosofie 20. století. Oikúmené. Praha, 1993. HEYWOOD, A. Politické ideologie. Victoria Publishing. Praha, 1994. ARISTOTELÉS. Politika. Rezek. Praha, 1996. PROSECKÝ, J. Prameny moudrosti. Oikúmené. Praha, 1995. BIČ, M. Při řekách babylonských. Vyšehrad. Praha, 1990. KIS, J. Současná politická filosofie. Oikúmené. Praha, 1993. RAWLS, J. Teorie spravedlnosti. Victoria Publishing. Praha, 1995. PLATÓN. Ústava. Svoboda. Praha, 1993. MÜLLER, A. Úvod do vědy o politice. Lunarion. Praha, 1991. nullROUSSEAU, J. J. Výbor z díla. Svoboda. Praha, 1989. HEGEL, G. W. F. Základy filosofie práva. Academia. Praha, 1992. MC GRATH, A. (Ed.). Blackwellova encyklopedie moderního křesťanského myšlení. Návrat domů. Praha, 2001. ISBN 80-7255-043-8.HOLZBACHOVÁ, I. Dějiny společenských teorií. MU. Brno, 1997.
Požadavky
Podmínkou k udělení zápočtu je minimálně 80% účast na semináři, průběžná četba zadaných textů a připravenost diskutovat na dané téma, aktivita při plnění dílčích seminárních úkolů.
Garant
Mgr. Slavoj Tomeček
Vyučující
Mgr. Slavoj TomečekMgr. Slavoj Tomeček