Předmět Sociální filozofie (KFI / SOFIL)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KFI / SOFIL - Sociální filozofie, Filozofická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Hlavní politické koncepce a ideologie: socialismus, konzervatismus a liberalismusPolitické režimy: demokracie a totalitarismusProblém definice společnostiVztah jedince a společnosti, autonomie jedince ve vztahu k jednotě společnostiVztah skupiny a společnostiSpolečenské instituce a jejich funkcePojem a otázka svobody a jejich podmínekPojem a problém spravedlnostiÚloha morálky ve společnostiProblém moci ve společnostiPolitika - její definice, koncepce, role a význam ve společnostiPolitické systémy a jejich vliv na charakter společnosti
Získané způsobilosti
Student se dobře orientuje v základních teoretických koncepcích společenského uspořádání i v praktických politických ideologiích a soustavách dneška a uvědomuje si jejich myšlenkové, filozofické zakotvení a má povědomí o jejich historickém vývoji a proměnách. Umí si klást kvalifikované otázky po povaze a podstatě současného politického života a umí poučeně vyhledávat speciální informace nutné k hlubšímu promýšlení problematiky různých forem uspořádání společnosti. Je vybaven základními předpoklady k vedení intelektuálního diskursu v sociální a politické problematice.
Literatura
Blackwellova encyklopedie politického myšlení. Brno, 1995. CORETH, E. Co je člověk. Praha: Zvon, 1996. ISBN 80-7113-098-2.Boháčková, R. Dějiny právního myšlení. Brno, 1994. HOLZBACHOVÁ, I. Dějiny společenských teorií. Brno, 1997. Tocqueville de, A. Demokracie v Americe. Praha, 1992. SOKOL, J. Filosofická antropologie. Člověk jako osoba. Praha: Portál, 2002. ISBN 80-7178-627-6.Floss, K., Floss, P. Filosofický slovník. Olomouc, 1995. Brugger, W. Filozofický slovník. Praha: Naše vojsko, 1994. WALZER, M. Interpretace a sociální kritika. Praha: Filosofia, 2000. THOMPSON, K. Klíčové citace v sociologii : hlavní myslitelé, pojmy a témata. Brno: Barrister & Principal, 2001. STÖRIG, H. J. Malé dějiny filosofie. Karmelitánské nakladatelství. Kostelní Vydří, 2000. TRETERA, I. Nástin dějin evropského myšlení. Praha, 1999. Vernant J. P. (ed.). Řecký člověka a jeho svět. Praha, 2005. Honneth, A. Sociální filosofie a postmoderní etika. Praha, 1996. JASPERS, K. Úvod do filozofie. Praha. OIKOYMENH, 1996.
Požadavky
Podmínkou připuštění ke zkoušce je minimálně 80% účast na seminářích, průběžná četba zadaných textů a připravenost diskutovat na dané téma, aktivita při plnění dílčích seminárních úkolů.Požadavky ze zkoušce:Podmínkou udělení ústní zkoušky bude prokázání osvojení si hlubší orientace v tématech uvedených v tomto sylabu, dále kvalitní zpracování průběžných testů a seminární práce, včetně její prezentace v rámci semináře a navození diskuse týkající se jejího obsahu.
Garant
Mgr. Martin Škabraha, Ph.D.
Vyučující
Mgr. Martin Škabraha, Ph.D.Mgr. Martin Škabraha, Ph.D.