Předmět Fonetika a fonologie (KGE / AFB1)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KGE / AFB1 - Fonetika a fonologie, Filozofická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Vorlesung1. Phonetik und Phonologie - Gegenstand, Methoden, Ziele2. Sprachbildung3. Die deutschen Vokale4. Die deutschen Konsonanten5. Assimilation6. ProsodieÜbung1. Ziele und Stellenwerte der Ausspracheschulung, Aussprachediagnostik2. Deutsche Vokale: i-Vokale, e-Vokale3. Deutsche Vokale: o-Vokale, u-Vokale4. Umlaute5. Diphthonge6. Deutsche Konsonanten: r-Laute7. ch-Laute8. Verschlusslaute9. Wortakzent10. Assimilation11. Intonation12. Phonetische Transkription13. Phonetische Transkription: Fehlerkorrektur
Získané způsobilosti
Student bude schopen definovat a rozlišit předmět zkoumání fonetiky a fonologie a objasnit fonetické a fonologické pojmy a jevy, které jsou důležité pro uchopení německého fonologického systému. Dále se bude orientovat v německém hláskovém systému a naučí se správně hodnotit a analyzovat asimilační jevy. Bude umět užívat techniku "phonematic shadowing" a korektně pracovat se systémem fonetické transkripce.
Literatura
DUDENREDAKTION (Hrsg.). Der Duden. Band 6. Aussprachewörterbuch. Mannheim: Bibliographisches Institut & F. A. Brockhaus AG, 1990. RAUSCH R. und RAUSCH I. Deutsche Phonetik für Ausländer. Berlin und München: Langenscheidt, 1991. MAAS, U. Phonologie: Einführung ind die funktionale Phonetik des Deutschen. Opladen : Westdeutscher, 1999. POMPINO-MARSCHALL, B:. Einführung in die Phonetik. Berlin, New York: Walter de Gruyter, 1995. DIELING H. Phonetik im Fremdsprachenunterricht Deutsch. Berlin und München: Langenscheidt, 1992. DIELING, H. Phonetik im Fremdsprachenunterricht Deutsch. Berlin, München u.a.: Inter Nationes: Ausspracheschulung Deutsch, 1992. BREITUNG, H. (Hrsg.). Phonetik, Intonation, Kommunikation. herausgegeben von Horst. HENGARTNER, T./ NIERDEHEISER, J. Phonetik, Phonologie und phonetische Transkription: Grundzüge, Begriffe, Methoden und Materialien. Aarau: Sauerländer, 1993.
Požadavky
Zápočet má část písemnou (fonetická transkripce, základní teoretické znalosti) a ústní, jejíž součástí je a) autokorektivní analýza písemného testu a která dáleověřuje: b) normativní výslovnost - podkladem je práce s neznámým textem; c) znalost teorie (otázka z okruhů uvedených v sylabu); d) schopnost odborné diskuse na vybrané téma; e) znalost fonetických říkadel. Dále je podmínkou udělení zápočtu aktivní účast studenta na seminářích (min. 80%) a vypracování průběžně zadávaných úkolů.
Garant
Mgr. Eva Cieślarová, Ph.D.
Vyučující
Mgr. Eva Cieślarová, Ph.D.Mgr. Eva Cieślarová, Ph.D.