Předmět Historické aspekty česko-slov. vztahů (KHI / 9HACS)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KHI / 9HACS - Historické aspekty česko-slov. vztahů, Filozofická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
- slovenské a české národní hnutí v etapě národně emancipačního procesu v průběhu 19. století, postoje a projekty jeho představitelů; postoje k projektům slovanské vzájemnosti; jazyková otázka a její řešení odlukou- Češi a Slováci v podmínkách rakousko-uherského dualismu; oddělení a rozkol vývoje - protiklady v podmínkách, tempu a úrovni národního hnutí, maďarizace jako pokus o násilné vytvoření politického národa "shora", důsledky pro slovenské národní hnutí, struktury obyvatelstva; aktivizace a dovršení procesu konstituování moderního českého národa v liberálním prostředí Předlitavska- pokusy o sblížení a spolupráci části slovenské a české reprezentace na přelomu 19. a 20. století, představitelé a instituce, události, prohlubování styků a kulturní spolupráce na regionální úrovni (Skalica, Luhačovice aj.). Dvě koncepce spolupráce: jazykově a kulturně jednotný československý národ - politická spolupráce při respektování jazykové odlišnosti; - inkompatibilita českého a slovenského politického programu (historické, přirozené právo) neúspěchy politické reprezentace při pokusech o uplatnění národnostních požadavků na jejich základě- idea politického čechoslovakismu v letech 1. světové války, její mezinárodně politické aspekty a integrační role v boji za vytvoření společného státu. Politické postoje a pozice reprezentantů- problematika společného státu Čechů a Slováků v meziválečném období: rozdíly v ideových základech a dynamika vývoje identifikačních procesů: politický národ československý - společný stát jako akt dohody svéprávných subjektů - úsilí o autonomní postavení Slovenska- rozkol a cesta k obnovení společné státnosti v letech 2. světové války; dovršení vývoje sociálních struktur a politické emancipace slovenské společnosti (a to i v podmínkách totalitárního charakteru samostatného státu); spolupráce v odboji, idea československé státnosti a obnovy ČSR v protifašistickém odboji v českých zemích a na Slovensku (SNP)- Poválečná ČSR jako stát dvou rovnoprávných národů, utváření asymetrického modelu státoprávního uspořádání státu od r. 1945, deformace politického vývoje pod vlivem růstu vlivu a konečného převzetí moci KSČ a postavení ČSR jako součásti sovětského bloku; tzv. buržoazní nacionalismus, procesy; problémy restrukturalizace hospodářství a industrializace Slovenska- pokusy o spolupráci a rozpory mezi reprezentanty české a slovenské emigrace v západních zemích- řešení česko-slovenských vztahů na principech federace v roce 1968 na pozadí doznívání demokratizačního procesu, deformace při realizaci federalizace, narůstání rozporů; disent - charakteristika, vzájemná spolupráce- slovenští imigranti v poválečném období na teritoriu severní Moravy a Slezska, jejich sociální pozice, vliv integračních a asimilačních procesů a vztahy s místním obyvatelstvem-cesta k desintegraci a rozpadu společného státu po pádu komunismu, rozdílné názory na způsob začlenění do evropských integračních procesů; analýza příčin, důsledků a ohlasu rozpadu ČSFR
Literatura
John, M. Čechoslovakismus a ČSR 1914-1938. Beroun 1994. České země a Československo v Evropě XIX. a XX. století. Praha 1997. Česko-slovenská historická ročenka. MU Brno 1996-2001. Česko-slovenská vzájemnost a nevzájemnost. (Ed. J. Pospíšil, M. Zelenka). FF MU Brno 2000. Česko-slovenská vzájemnost a svébytnost v soudobé Evropě XIX. a XX. století. Česko-slovenské setkání v Luhačovicích, srpen 1995. Brno 1996. Česko-slovenské - Slovensko-české vztahy. Liberecké semináře 1990-1997. TU Liberec 1990-1998. Rychlík, J. Česko-slovenské vzťahy a rozpad Československa. AEP Bratislava 1996. Československé vztahy, Ústav mezinár. vztahů, únor 1994. ÚMV Praha 1994. Hledý, E. Česko-slovenské vzťahy v rokoch 1918-1938. Košice 1991. Československo 1918-1948: Nahodilost nebo logika dějin? In: Moderní dějiny, roč. 2, 1994. Českoslovenství - součást evropanství. O vzájemnosti a svébytnosti střední Evropy. Brno 1996. Českoslovenství-středoevropanství-evropanství" 1918-1998. Sborník z konference, konané v srpnu 1997 v Luhačovicích. Brno 1998. Rychlík, J. Češi a Slováci ve 20. století. I-II. AEP Bratislava, MU Praha 1997, 1998. Češi, Slováci a Poláci na Těšínsku a jejich vzájemné vztahy. SÚ SZM Opava 1997. Čapka, F. Nástin vztahů Čechů a Slováků. Brno 2000. Čelovský, B. Politici bez moc. Tilia Šenov 2000. Rychlík, J. Rozpad Československa. Česko-slovenské vztahy 1989-1992. Bratislava 2002. Kováč, D. Slováci a Česi. AEP Bratislava 1997. Slováci v České republice po roce 1945. SÚ SZM Opava, Tilia Šenov 1998. Žikeš, V. Slovenské národní povstání bez legend a mýtů. Praha 1990. Měchýř, J. Slovensko a Československo. Slovensko-české vztahy 1918-1991. Dokumenty, názory, komentáře. Praha 1991. Hronský, M. Slovensko pri zrode Československa. Bratislava 1987. Šolc, J. Slovensko v českej politike. Banská Bystrica 1993. Schoenfeld, R. Slowakei: vom Mittelalter bis zur Gegenwart. München 2000. Soudobé dějiny roč. 1, 1993-1994, č. 4/5, roč. 2, č. 2/3. Kováč, D. - Křen, J. - Lembert, H. V rozdelenej Európe. AEP Bratislava 1996.
Požadavky
Aktivní účast na seminářích věnovaných navrhované problematice, na univerzitních a jiných vědecky zaměřených akcích v případě, že bude problematika česko-slovenských vztahů předmětem samostatného výzkumu studenta doktorského studia. U všech studentů příprava k závěrečné zkoušce v rozsahu výše stanovených témat a předepsané literatury.
Garant
prof. PhDr. Karol Fremal, CSc.prof. PhDr. Nina Pavelčíková, CSc.
Vyučující
prof. PhDr. Karol Fremal, CSc.prof. PhDr. Nina Pavelčíková, CSc.