Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět České dějepisectví ve svět. kontextu 2 (KHI / CDSK2)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KHI / CDSK2 - České dějepisectví ve svět. kontextu 2, Filozofická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1. Počátky novodobého českého dějepisectví, středoevropská podoba osvícenské historické práce; formulace Dobnerových zásad kritické historické práce; vrchol osvícenské historiografie v osobě F. M. Pelcla a Josefa Dobrovského.2. Romantismus a jeho vliv na dějepisnou práci. Hegelova idealistická filozofie dějin a její vliv na historické myšlení. Utváření obrozenecké koncepce českých dějin; filozofie dějin F. Palackého, základní koncepce jeho hlavních děl.3. Konzervativní a liberální koncepce české historiografie po revoluci 1848. Dílo V. V. Tomka, A. Gindelyho a dalších.4. Spor o Rukopisy a jeho význam pro českou vědu a zvláště pro historiografii. Historismus.5. Pozitivistická filozofie a její specifické projevy v historickém myšlení. Jaroslav Goll a formování jeho historické školy; projevy pozitivismu v českém dějepisectví.6. První generace Gollovy školy a její úloha ve vývoji českého dějepisectví - Pekař, Šusta, Novotný, Friedrich, Bidlo.7. Spor o smysl českých dějin.8. Krize klasického modelu historického bádání a hledání nových východisek, nové trendy v evropské historiografii.9. Základní vývoj československé meziválečné historiografii; tradice i nové trendy v historiografii evropské.

Získané způsobilosti

Absolvent se bude orientovat ve vývoji dějepisectví od vzniku kritického dějepisectví v 18. století přes profesionalizaci bádání v 19. století až po proces diverzifikace historiografické tvorby v první polovině 20. století. Absolvent bude ovládat základní pojmosloví a bude se orientovat v hlavních proudech moderní světové, evropské i české historiografi.

Literatura

Iggers, G. G. Dějespisectví ve 20. století. Od vědecké objektivity k postmoderní výzvě. Praha, 2002. Štaif, J.:. Historici, dějiny a společnost, 1 - 2. Praha, 1997. Kutnar, F. - Marek, J.:. Přehledné dějiny českého a slovenského dějepisectví od počátků národní kultury až do sklonku 30. let 20. století. Praha, 1997. Havelka, M. Spor o smysl českých dějin 1895-1938. Praha, 1997. Jiroušek, B. Antonín Rezek. České Budějovice, 2002. Štaif, J. František Palacký. Život, dílo, mýtus. Praha, 2009. Kořalka, J. František Palacký (1798-1876). Životopis. Praha: Argo, 1998. Bouček, J. Jan Slavík. Příběh zakázaného historika. Praha, 2002. Marek, J.:. Jaroslav Goll. Praha, 1991. Jiroušek, B. Jaroslav Goll. Role historika v české společnosti. České Budějovice, 2006. Hanzal, J.:. Josef Pekař - život a dílo. Praha, 2002. Marek, J. Kultura jako téma a problém dějepisectví. In: ČČH 90/1992, s. 491-506. Störig, H. J. Malé dějiny filosofie. Kostelní Vydří, 2001.

Požadavky

pravidelná příprava na seminář; aktivní zapojení se do seminárních diskusí

Garant

doc. PhDr. Petr Popelka, Ph.D.

Vyučující

doc. PhDr. Petr Popelka, Ph.D.doc. PhDr. Petr Popelka, Ph.D.