Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět České dějepisectví ve svět. kontextu 1 (KHI / CESD1)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KHI / CESD1 - České dějepisectví ve svět. kontextu 1, Filozofická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

- Vklad starověkého Řecka a jeho historiografie při utváření základů evropské kultury- Historiografie a politická moc, proces latinizace a zprostředkování antického dědictví středověku- Aurelius Augustinus a model náboženské koncepce dějin- Počátky národních historiografií ve střední Evropě v návaznosti na utváření raně středověkých států,- Kosmas a česká historiografická tradice, latinské dílo jako součást národní kultury- Sekularizace historického podánív Evropě s nástupem humanistického myšlení, postup laicizace kultury, knihtisk a šíření historické literatury v měšťanském prostředí- Aplikace novověkých přírodovědeckých konceptů a představ v historickém myšlení a historiografické práci; hledání obecného a zákonitého v dějinách- Vicova nová metoda výkladu dějin a jejich periodizace- Barokní historiografická tradice, odraz ideologie, tematika, prostředky

Získané způsobilosti

Absolvent se bude orientovat ve vývoji dějepisectví od jeho počátků ve starověkém Řecku až do počátku nástupu osvícenské historiografie. Absolvent bude ovládat základní pojmosloví a bude se orientovat v hlavních proudech evropské historiografie vymezeného období.

Literatura

Šusta, J. Dějepisectví: jeho vývoj v oblasti vzdělanosti západní ve středověku a době nové. Praha, 1946. Kutnar, F. - Marek, J.:. Přehledné dějiny českého a slovenského dějepisectví. Od počátků národní kultury až do sklonku 30. let 20. století. Praha, 1997. Vašíček, Z.:. Archeologie, historie, minulost. Praha, 2006. Dokoupil, L.:. Česká a slovenská historiografie I (materiály). Ostrava, 1983. Herold, V. - Müller, I. - Havlíček, A. (vyd.):. Dějiny politického myšlení II/1, Politické myšlení raného křesťanství a středověku; II/2, Politické myšlení pozdního středověku a reformace. Praha, 2011. Curtius, E. R.:. Evropská literatura a latinský středověk. Praha, 1998. Braudel, F.:. Historia i trwanie. Warszawa, 1971. Beneš, Z. Historický text a historická kultura. Praha, 1995. NECHUTOVÁ, J.:. Latinská literatura českého středověku do roku 1400. Praha, 2000. Störig, H. J. Malé dějiny filosofie. Praha 2001. Ginzburg, C.:. Mocenské vztahy. Historie, rétorika, důkaz. Praha, 2013. Třeštík, D.:. Mysliti dějiny. Praha, 1999. Eliade, M.:. Mýtus o věčném návratu. Archetypy a opakování. Praha, 2003. LeGoff, J.:. Paměť a dějiny. Praha, 2007. Bláhová, M.:. Staročeská kronika tak řečeného Dalimila (III.) v kontextu středověké historiografie latinského kulturního o kruhu a její pramenná hodnota. Historický komentář. Rejstřík. Praha, 1995. Machovec, M. Svatý Augustin. Praha, 1967.

Požadavky

Předmět předpokládá zvládnutí přednesené látky a systematické studium doporučené literatury.

Garant

doc. Mgr. Robert Antonín, Ph.D.

Vyučující

doc. Mgr. Robert Antonín, Ph.D.