Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Historický proseminář II (KHI / HPB2)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KHI / HPB2 - Historický proseminář II, Filozofická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1. Heuristika 2: Historický pramen. Co je historický pramen, základní typy třídění.2. Bibliografie3. Knihovny domácí a nejvýznamnejší zahranicní, typologie katalogu (od foliových k elektronickým), způsob orientace v nich4. Prameny psané: typologie, základní charakteristika, technika práce s nimi, možnosti využití. Archivy. Pomůcky pro orientaci v archivech, v jednotlivých archivních fondech (inventář x katalog). Praktická cvičení ve vyhledávání pramenů k zadaným tématům5. Prameny nepsané - hmotné. Specifika práce s nimi. Muzea. Pomůcky pro orientaci v muzejních sbírkách, soupisy nemovitých památek (uměleckých, technických ad.)6. Prameny nepsané - ikonografické (vlastní, symbolické). Zvláštnosti jejich zpracování. Místa uložení, orientační pomůcky7. Prameny nepsané - orální. Specifika práce s nimi. Způsob získávání8. Exkurze do některého z archivů (např. Archiv města Ostravy, Archiv OKD atd.) či muzea (Ostravské muzeum, Muzeum Beskyd, Slezské zemské muzeum atd.).seznámení se s typy tam uchovávaných pramenů

Získané způsobilosti

Seznámit studenta s technikami a metodami vědecké práce v historii a naučit jej základním návykům odborné a vědecké práce. Heuristika: hlavní druhy historických pramenů psaných a nepsaných, technika práce s nimi, možnosti využití. Kritéria vnější a vnitřní kritiky pramene. Interpretace. Pomůcky umožňující interpretaci pramene. Exkurze do archivu a muzea.Student se bude orientovat v problematice historickovy práce s historickými prameny archivní povahy.

Literatura

Jindra, Z. - Svátek, F. - Štaif, J.:. Úvod do studia hospodářských a sociálních dějin 1. Praha, 1997. Opgenoorth, E.:. Einführung in das Studium der neueren Geschichte. UTB Paderborn-München-Wien-Zürich, 1989. Schmidt, S. O.:. Istočnikovedenie. Teoretičeskie i metodologičeskie problemy. Moskva, 1969. Moszeczenska, W.:. Metodologii historii zarys krytyczny. Warszawa, 1968. Roubík, F.:. Příručka vlastivědné práce. Praha, 1947. Bartoš, J. Úvod do problematiky historického bádání a nauky o pramenech. Olomouc, 1999. Havránek, J. - Myška, M. - Paclík, J.:. Úvod do studia dějepisu. Praha, 1967. Petráň, J. a kol.:. Úvod do studia dějpisu III. Nauka o historických pramenech. Praha, 1973. Bartoš, J. Úvod do techniky historické práce. Olomouc, 1977. Miskiewicz, B.:. Wstęp do badań historycznych. Warszawa - Poznan, 1973. Moszczenska, W.:. Wstęp do badań historycznych. Warszawa, 1960. Hlaváček, I. :. Z nových místopisně orientovaných slovníků a pomůcek k českým dějinám. In: Sborník archivních prací 49, 1999, 226-251. Jindra, Z.:. Základy historické heuristiky. Praha, 1982.

Požadavky

Aktivní účast na semináři; plnění drobnných písemných úkolů resp. jedné souhrnné seminární práce; povinná docházka; závěrečný písemný test.

Garant

prof. PhDr. Aleš Zářický, Ph.D.

Vyučující

Mgr. Jiří Brňovják, Ph.D.