Předmět Středověká archeologie 1 (KHI / STAR1)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KHI / STAR1 - Středověká archeologie 1, Filozofická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Stručný přehled probírané látky s rámcovým časovým vymezením:1. Cíle a program přednášky, nástin dějin bádání, základní periodizace raného středověku ve stř. Evropě2. Metoda raně středověké archeologie I: chronologie, archeologie a prostor, archeologické struktury - jejich hledání a interpretace3. Metoda raně středověké archeologie II: archeologie a etnicita, vývoj společenských systémů a jejich klasifikace4. Metoda raně středověké archeologie III: archeologie a dějepisectví5. Historická situace střední Evropy v době příchodu Slovanů, autochtonismus versus alochtonismus, pravlast Slovanů, časně slovanský kulturní model6. Hlavní památky časně slovanského období ve střední Evropě do konce 7. stol. a jejich interpretace7. Slovani, Avaři, Románi, Bajuvaři - interetnické vztahy ve středovýchodní Evropě raného středověku8. Na prahu Velké Moravy: nejstarší raně středověká hradiska ve stř. Evropě, počátky kostrového pohřbívání, raně karolínská materiální kultura9. Velká Morava I: historiografie a dějiny bádání, politická instrumentalizace velkomoravské tradice, hlavní archeologické i historické prameny10. Velká Morava II: společenská struktura, elity a jejich odraz v archeologických pramenech, vztahy s okolními zeměmi, ekonomické základy, sídlištní struktura11. Kolaps Velké Moravy: příčiny a následky12. Mezi Velkou a přemyslovskou Moravou13. Závěrečná sumarizace. Historický význam raného středověku z perspektivy dneška
Získané způsobilosti
Studenti získají orientaci v základních metodologických postupech archeologie středověku a budou schopni interpretovat a zasadit do dějinného kontextu archeologické nálezy.
Literatura
L. Galuška - L. Poláček:. Církevní architektura v centrální oblasti velkomoravského státu. In: P. Sommer (ed.), České země v raném středověku, 92-153. Praha, 2006. Měřínský, Z.:. České země od příchodu Slovanů po Velkou Moravu I. Praha, 2002. Měřínský, Z.:. České země od příchodu Slovanů po Velkou Moravu II. Praha, 2006. Měřínský, Z.:. Morava v 10. století ve světle archeologických nálezů, PA LXXVII, 1986, 18-80. Bialeková, D.:. Návrh chronológie praveku a včasnej doby dejinnej na Slovensku. Slovanské obdobie, SlArch XXVIII, 1980, 213-228. Urbańczyk, P.:. "Neslované" o počátcích Slovanů. Karolinum, Praha, 2012. Bubeník, J. - Pleinerová, I. - Profantová, N.:. Od počátků hradišť k počátkům přemyslovského státu, PA LXXXIX, 1998, 104-145. Kuna, M. - Profantová, N. a kol.:. Počátky raného středověku v Čechách. Archeologický výzkum sídelní aglomerace kultury pražského typu v Roztokách. Praha, 2005. Macháček, J.:. Raně středověké Pohansko u Břeclavi: munitio, palatium, nebo emporium moravských panovníků?. Archeologické rozhledyLVII, no. 1, 2005, s. 100-138. Dostál, B.:. Slovanská pohřebiště ze střední doby hradištní na Moravě. Praha, 1966. Zábojník, J.:. Slovensko a avarský kaganát. Bratislava, 2004. Ruttkay, A. - Ruttkay, M. - Šalkovský, P.:. Slovensko vo včasnom stredoveku. Nitra, 2002. Wieczorek, A. - Hinz, H.-M. (eds.):. Střed Evropy okolo roku 1000. (Kapitoly: 3.3.1 Obchod a doprava, 3.3.3. Mince a jiné formy platidel, 3.4. Maďaři v kontaktu s Byzancí a řimskolatinským impériem, 3.5. Západní Slované - sousedé řimskolatinského impéria, 3.6 Velkomoravská říše, 4.1 Čechy). Sttutgart - Praha 2000, 2002. Macháček, J.:. Středoevropský model a jeho archeologické testování. Český časopis historický 106, no. 3, 2008, s. 598-626. Havlík, L. E.:. Velká Morava a středoevropští Slované. Praha, 1964. Macháček, J.:. "Velkomoravský stát" - kontroverze středoevropské medievistiky, AR 64, 2012, 775-787. Třeštík, D.:. Vznik Velké Moravy. Moravané, Čechové a střední Evropa v letech 791-871. Praha, 2001.
Požadavky
Předpokládá se intenzivní domácí příprava a pravidelná aktivní účast v semináři, příprava seminární práce v rozsahu cca 8 stran (témata budou vycházet z výše vymezených okruhů a budou ohlašována v průběhu semináře). Student získá zápočet na základě odevzdání seminární práce a jejího úspěšného obhájení.
Garant
prof. Jiří Macháček, Ph.D.
Vyučující
prof. Jiří Macháček, Ph.D.Mgr. Michal Zezula