Předmět Středověká archeologie 2 (KHI / STAR2)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KHI / STAR2 - Středověká archeologie 2, Filozofická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Vrcholně středověká archeologie (13. - 15. století) jako součást historických věd; dějiny bádání a jeho hlavní osobnosti, vztah k dalším historickým disciplínám, cíle, metody, pramenná základna, další informační zdroje.2. Na prahu vrcholného středověku; vztah k předchozímu raně středověkému vývoji, vrcholně středověká transformace, proměna struktury osídlení, kolonizace (kolonizátoři a kolonisté, lokátoři), role církevních institucí v osídlovacím procesu, člověk a krajina.3. Středověká vesnice; půdorysné typy vrcholně středověkých vesnických sídel, vesnický dům a jeho vývoj, plužina a její typologie, zanikání vesnic, archeologické výzkumy zaniklých středověkých vesnic a žijících sídel.4. Počátky a rozvoj měst; dědictví antiky, raně středověká aglomerace a institucionální město, počátky měst v českých zemích, translace, etapy urbanizačního procesu, města a městečka, vymezení a půdorys městkého areálu, fortifikace, parcelace.5. Život ve středověkém městě; městský dům a jeho vývoj, problematika tzv. provizorií, životní prostředí středověkého města (zásobování vodou, hygiena, zacházení s odpadem atd.), město a jeho region, archeologické výzkumy historických jader měst a jejich svědectví.6. Opevněná sídla a jejich archeologické poznání; hrady 11. - 12. století a hradská soustava, vznik pozemkové šlechty a její raná opevněná sídla, zeměpanské hrady, typologie hradů, hrady, tvrze a dvory, život na středověkén hradě ve světle archeologických pramenů, obléhání hradů.7. Sakrální stavby a areály, pohřbívání ve vrcholném středověku; farní organizace a její rozvoj, počátky kostelních pohřebišť, venkovské kostely a jejich poznání prostřednictvím stavebně historických výzkumů a archeologie, městské farní kostely, kláštery, městské kláštery, rytířské řády a jejich sídla.8. Pohřební ritus ve vrcholném středověku; raně středověká pohřebiště 11. a 12. století, hřbitovy při venkovských kostelech, pohřbívání ve městech, zvláštnosti v pohřebním ritu, archeologie popravišť, výpověď antropologie.9. Artefakty; systematika pramenů, hlavní kategorie (keramika, sklo, dřevo, kovové předměty...), řemeslná výroba a její archeologické doklady, výpověď artefaktů k životnímu stylu vrcholně středověké společnosti a jeho proměnám.10. Nerostné suroviny, jejich exploatace a zpracování; úvod do problematiky montánní archeologie, hlavní rudní revíry českých zemí ve středověku, archeologicky zkoumané hornické aglomerace, další suroviny a energetické zdroje.11. Moravsko-slezské pomezí a jeho středověký vývoj ve světle archeologických výzkumů; demonstrace vybraných tematických okruhů na konkrétních příkladech lokalit v prostoru moravsko-slezského pomezí, klíčové lokality a jejich výzkum, důraz na problematiku raných institucionálních měst, Moravská Ostrava a Ostravsko ve středověku.12. Exkurze; návštěva aktuálně probíhajícího archeologického výzkumu, praktická ukázka metod terénního výzkumu, interpretace zkoumané situace, příp. návštěva vybraných archeologických lokalit.
Získané způsobilosti
Studenti získají orientaci v základních metodologických postupech archeologie středověku a budou schopni interpretovat a zasadit do dějinného kontextu archeologické nálezy.
Literatura
Vařeka, P. Archeologie středověkého vesnického domu. Plzeň, 2004. Hoffmann, F. České město ve středověku. Praha, 1992. Fehring, G. P. Die Archäologie des Mittelalters. Eine Einführung. Darmstadt, 2000. Felgenhauer-Schmiedt, S. Die Sachkultur des Mittelalters im Lichte der archäologischen Funde. Frankfurt am Main, 1993. Foltýn, D. a kol. Encyklopedie moravských a slezských klášterů. Praha, 2005. Richter, M. Hradišťko u Davle, městečko ostrovského kláštera. Praha, 1982. Kouřil, P. - Prix, D.- Wihoda, M. Hrady českého Slezska. Brno - Opava 2000. DURDÍK, T. Ilustrovaná encyklopedie českých hradů. Praha, 1999. Le Goff, J. Kultura středověké Evropy. Praha : Odeon, 1991. Bakala, J. Moravskoslezské pomezí v proměnách 13. věku. Výbor z článků a studií. Brno, 2002. Harris, E. C. Principles of archaeological stratigraphy. London, 1979. Klápště, J. Proměna českých zemí ve středověku. Praha, 2005. Černý, E. Výsledky výzkumu zaniklých středověkých osad a jejich plužin. Brno, 1992. ČERNÝ, E. Zaniklé středověké osady a jejich plužiny. Praha: Academia, 1979. SMETÁNKA, Z.:. Život středověké vesnice. Zaniklá Svídna. Praha, 1988.
Požadavky
Předpokládá se intenzivní domácí příprava, studium literatury a pravidelná aktivní účast v semináři, příprava seminární práce v rozsahu cca 8 stran (témata budou vycházet z výše vymezených okruhů a budou ohlašována v průběhu semináře). Předmět je ukončen ústní zkouškou.
Garant
prof. Jiří Macháček, Ph.D.
Vyučující
prof. Jiří Macháček, Ph.D.Mgr. Michal Zezula