Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Úvod do problematiky národnost. vývoje (KHI / UNV)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KHI / UNV - Úvod do problematiky národnost. vývoje, Filozofická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

- Úvod do problematiky - základní pojmy z oblasti národnostního vývoje, vznik a vývoj novodobých národů Evropy v 1. pol. 19. století, typologie národních hnutí- České země v rámci mnohonárodní habsburské monarchie, projekty a tendence jejího národnostního vývoje.- Jednotlivé fáze vývoje české společnosti od přelomu 18. a 19. stol. do roku 1849, vzájemné vztahy a specifické projevy národních hnutí Čechů, Němců a Slováků.- Charakteristika sociálních pozic jednotlivých národnostních celků v českých zemích ve druhé polovině 19. století, jejich proměny, ekonomické, politické, kulturní souvislosti, projevy nacionalismu.- Mnohonárodnostní charakter předmnichovského Československa v protikladu k jeho deklaraci jako národního státu. Problematika čechoslovakismu, německá otázka, vývoj vzájemných vztahů Čechů, Slováků a Němců.- Sociální pozice jednotlivých národnostních skupin v meziválečné ČSR, jejich souvislosti s ekonomickým a politickým vývojem země, mezinárodní souvislosti.- Eskalace problémů vzájemných vztahů národů a národností bývalé ČSR v době od Mnichova do konce 2. světové války - čeští Němci a nacismus, plány na likvidaci českého národa. Vývoj slovenské otázky v letech existence samostatného státu.- Historické kořeny, souvislosti poválečných vynucených migrací obyvatelstva oblasti střední Evropy, specifické rysy procesu "nacionálního čištění" území poválečné ČSR.- Řešení slovenské otázky a postavení národnostních menšin v poválečném období, národnostní politika v letech komunistického režimu.

Získané způsobilosti

Student se bude umět dobře orientovat v nárosnostní problematice českých zemí a Slovenska zvláště v období 19. a 20. století. Pozná základní faktory, které se podílely na konstituování moderních národů ve středoevropském prostoru a pozná jeho multietnický a multikulturální charakter.

Literatura

Bibó, I.:. Bída malých národů východní Evropy. Brno, 1998. Rak, J.:. Bývali Čechové. České historické mýty a stereotypy. Praha, 1994. John, M.:. Čechoslovakismus a ČSR 1914-1938. Beroun, 1994. Soukupová, B.:. Česká společnost před sto lety. Identita, stereotyp, mýtus. Praha, 2000. Rychlík, J.:. Češi a Slováci ve 20. století. I-II. Praha - Bratislava, 1997. Podiven:. Češi v dějinách nové doby. Praha, 1991. Kořalka, J.:. Češi v habsburské říši a v Evropě 1815-1914. Praha, 1996. Brunner, G.:. Das Recht der nationalen Minderheiten in Ostreuropa. Berlin, 1999. Loewe, H.D.:. Minderheiten, Regionalbewusstsein und Zentralismus in Ostmitteleuropa. Böhlau, 2000. Gelner, A.:. Národy a nacionalismus. Praha, 1992. Hobsbawm, E. J.:. Národy a nacionalismus od roku 1780. Praha, 2000. Čapka, F.:. Nástin vztahů Čechů a Slováků. Brno, 2000. Seibt, F.:. Německo a Češi. Dějiny jednoho sousedství uprostřed Evropy. Praha, 1996. Rozumět dějinám. Vývoj česko-německých vztahů na našem území v letech 1918-1947. Praha, 2002. Machačová, J. - Matějček, J.:. Sociální pozice národnostních menšin v českých zemích 1918-1938. Opava, 1999. Hroch, M. V Národním zájmu. Praha, 1996. Hoensch, J. K.:. Ztroskotání spolužití. Praha, 1993.

Požadavky

V průběhu semestru příprava krátkých referátů z doporučené literatury a následná diskuse.K zápočtu ve formě skupinového kolokvia znalosti v rozsahu přednesených témat a doporučené literatury

Garant

prof. PhDr. Nina Pavelčíková, CSc.

Vyučující

prof. PhDr. Nina Pavelčíková, CSc.