Předmět Slovanský jazyk - kurz 1 (KPF / C3SJ1)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KPF / C3SJ1 - Slovanský jazyk - kurz 1, Filozofická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Úvodní poznámky k polskému hláskosloví a pravopisu.2. Rozdíly mezi češtinou a polštinou, některé výrazy a rčení z denního života.3. Souhlásky a samohlásky, jejich výslovnost a pravopis, podstatná jména rodu mužského - neživotná, sloveso "być" a "mieć", názvy pádů.4. Některá pravidla polského pravopisu, přízvuk, podstatná jména rodu mužského - životná, základy čtení - výslovnost v praxi.5. Poznámky o polském pravopisu, věty z denního života a zdvořilostní fráze, podstatná jména rodu mužského - osobní, samohláskové výměny, konverzace: Bydlení.6. Tvoření otázek, přehled koncovek u podstatných jmen rodu mužského a nepravidelné skloňování, konverzace: Nakupování.7. Skloňování podst. jmen rodu středního, přehled koncovek a nepravidelné skloňování, konverzace: Škola, číslovky 1-5.8. Skloňování podst. jmen rodu ženského zakončené na samohlásku i souhlásku, přehled koncovek, konverzace: Hotel a jiné služby.9. Skloňování podst. jmen smíšených a podst. jmen vystupujících jen v množném čísle, číslovky 5-10, konverzace: Zaměstnání.10. Přídavná jména, přehled koncovek, stupňování, skloňování, číslovky 10-20, spojení přídavných a podstatných jmen, konverzace: Jídlo.11. Číslovky, jejich skloňování, druhy číslovek, číslovky 20-1000, konverzace: Popis osoby.12. Zájmena, druhy a skloňování zájmen, spojení zájmen a sloves, zdvořilostní fráze, konverzace: Vánoce, seznámení s polskými kulturními zvyklostmi a obřady.13. Promítání polského filmu v originále, diskuze.
Získané způsobilosti
Student se orientuje v základech jazykovém systému polštiny. Osvojuje si a nacvičuje jazykové schopnosti v mluvené a psané polštině.
Literatura
Pösingerová, K., Seretny, A. Coraz bliżej Polski. Učebnice polského jazyka pro Čechy č. 2. Praha-Kraków, 1997. Pösingerová, K., Seretny, A. Czy Czechów jest trzech. Učebnice polského jazyka pro Čechy č. 1. Praha-Kraków, 1997. Kounovská, E., Janešová, J., Prokopová, L. Česko-polská konverzace. Praha, 1980. Bartnicka, B., Satkiewicz, H. Gramatyka języka polskiego. Warszawa, 1990. Bąk, P. Gramatyka języka polskiego. Warszawa, 1997. Pyzik, J. Iść czy jechać?. Kraków, 2005. Mędak, S. Język polski á la carte. Wybór tekstów z języka polskiego dla obcokrajowców. Kraków, 1995. Tarajło-Lipowska, Z. Kapoan-Naopak. O czeskim dla Polaków, być może mało zaawansowanych, ale mocno zainteresowanych. Wrocław, 2000. Tarajło-Lipowska, Z. Mówię po polsku. Učebnice polštiny pro Čechy. Warszawa, 1994. Bešta, T. Polština pro Čechy. Praha, 1979. Pyzik, J. Przygoda z gramatyką. Kraków, 2006.
Požadavky
Zápočet bude udělen na základě testu, který prověří znalosti v rozsahu obsahu předmětu získané v tomto kurzu a na základě docházky - nejméně 75 %.
Garant
doc. PaedDr. Jana Raclavská, Ph.D.
Vyučující
doc. PaedDr. Jana Raclavská, Ph.D.