Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Gramatika staroslověnštiny (KPF / GRASU)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KPF / GRASU - Gramatika staroslověnštiny, Filozofická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

Přednášky a cvičení jsou seřazeny do bloků podle následujících témat:1. Mluvnické kategorie slovanských jmen a jejich vývoj.2. Princip třídění mluvnických jmen ve staroslověnštině.3. Typy staroslověnských deklinací, míra jejich produktivnosti.4. Skloňování substantiv. Původ dnešních tvaroslovných "výjimek".5. Skloňování zájmenné. Zájmena bezrodá a rodová.6. Vznik a charakter složené deklinace. Skloňování adjektiv (pozitivní, komparativní) a participií.7. Kontrakce, její pravidla a stupeň uplatnění ve slovanských jazycích.8. Stupňování ve staroslověnštině.9. Číslovky - zdánlivě samostatný slovní druh.10. Slovanské sloveso. Třídění sloves podle kmenů. Mluvnické kategorie sloves.11. Syntetické tvary sloves. Flexe osobních slovesných tvarů.12. Analytické tvary sloves a míra jejich uplatnění.13. Neurčité a jmenné tvary sloves.

Získané způsobilosti

- zvládnutí deklinačního systému staroslověnštiny - zvládnutí konjugačního systému staroslověnštiny- schopnost porovnat staroslověnské gramatické jevy se současným studovaným národním jazykem (češtinou)- zvládnutí základní terminologie oboru

Literatura

VEČERKA, R. Staroslověnština. Praha: SPN, 1. vyd., 1984. KURZ, J. Učebnice jazyka staroslověnského. Praha: SPN, 1. vyd., 1969. BOGOCZOVÁ, I. Úvod do studia slovanských jazyků a gramatika staroslověnštiny (textová opora). Ostrava : OU, 2012. ISBN 978-80-7464-142-8.DAVIDOVÁ, D. Základy slovanské filologie a staroslověnštiny. Ostrava : PFO, 1978. VEČERKA, R. Základy slovanské filologie a staroslověnštiny (skriptum). 3./4. dotisk 4. vyd. (i jiná vydání). Brno: MU, 1998. BĚLIČOVÁ, H. Nástin porovnávací morfologie spisovných jazyků slovanských. Praha: Karolinum, 1. vyd., 1998. VEČERKA, R. Staroslověnština v kontextu slovanských jazyků. Olomouc - Praha: UP a Euroslavica, 2006. ŠTEC, M. Úvod do staroslovenčiny a církevnej slovančiny. Prešov: Pravoslávna bohoslovecká fakulta, 1. vyd., 1994.

Požadavky

Výuka předpokládá průběžnou přípravu studenta do hodin. Ta je pak předmětem hodnocení v podobě závěrečných testů (písemná část zkoušky), jimiž student prokazuje svoji způsobilost pro vykonání ústní zkoušky. Závěrečné písemné testy jsou dva: jeden z deklinace, druhý z konjugace. Pokud student uspěje v testech tak, že součet získaných bodů tvoří min. 2/3 celkového součtu bodů, které lze v testech získat, může se automaticky zapsat k ústní zkoušce. Předmětem ústní zkoušky je odpověď na jednu z teoretických otázek, s nimiž jsou studenti předem seznámeni. Studiem v předmětu lze získat nejen potřebné teoretické znalosti, ale i schopnost tzv. filologického myšlení, jež je nezbytným předpokladem studia v další etapě, jakož i vlastního působení absolventa v budoucí pedagogické praxi. Student díky předmětu pochopí, že znalost jazyka nespočívá pouze ve schopnosti odlišit tvary správné (spisovné) od nesprávných, nýbrž také ve schopnosti rozumět jednotlivým jazykovým jevům, vysvětlit jejich původ.

Vyučující

doc. PhDr. Irena Bogoczová, CSc.doc. PhDr. Irena Bogoczová, CSc.Mgr. Jakub Maruš