Předmět Polština 3 (KPF / POL3)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KPF / POL3 - Polština 3, Filozofická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Skloňování adjektivních zájmen jaki, taki. Skloňování mužských a ženských příjmení.2. Neosobní tvary slovesa zakončené na -no, -to. Volný čas, záliby.3. Podstatná jména středního rodu zakončená na -um. Na dovolené, o prázdninách.4. Vyjadřování data. Slovesa odvozená od chodzić. Já a moje povolání.5. Minulý čas od slovesa iść. Lidské tělo.6. Skloňování podstatných jmen mužského rodu zakončených na -a. V hotelu.7. Ukazovací zájmena: ten, ta, to, tamten, tamta, tamto. Plánování schůzek, volného času.8. Dokonavá slovesa odvozená od nedokonavého jechać. Jechać i jeździć. Počasí.9. Może i chętnie s podmiňovacím způsobem. Podmínkové promluvy. Polsko v EU.10. Podstatné jméno středního rodu zakončené v 1. pádě j. č. na -ę. Turistika v Polsku.11. Skloňování číslovek zakončených na -set. Polské národní parky.12. Film týkající se turistických zajímavosti Polska (DVD).13. Opakování, zápočtový test.
Získané způsobilosti
Student dále zdokonaluje a upevňuje své jazykové znalosti a dovednosti nabyté v cvičeních z předmětu Polština 1 a Polština 2. Student se zaměřuje na složitější gramatické jevy, samostatně překladá z polštiny do češtiny, dokáže analyzovat náročnější polsky psané texty, rozvíjí konverzační schonposti na běžná komunikační témata. Student také získá a utřídí si základní informace týkající se cestovního ruchu Polska. Student samostatně zpracuje a odprezentuje seminární práci na zvolené téma.
Literatura
Pösingerová, K., Seretny, A. Coraz bliżej Polski. Učebnice polského jazyka pro Čechy č. 2. Praha-Kraków, 1997. Pyzik, J. Ćwiczenia z gramatyki funkcjonalnej języka polskiego dla cudzoziemców. Kraków, 1993. Pösingerová, K., Seretny, A. Czy Czechów jest trzech. Učebnice polského jazyka pro Čechy č. 1. Praha-Kraków, 1997. Kounovská, E., Janešová, J., Prokopová, L. Česko-polská konverzace. Praha, 1980. Kowalczyk, A. Geografia turyzmu. Warszawa, 2000. Mędak, S. Język polski á la carte. Wybór tekstów z języka polskiego dla obcokrajowców. Kraków, 1995. Hącia, A. Język polski. 365 ćwiczeń z pisowni i wymowy (ortografia, interpunkcja, wymowa). Warszawa, 2007. Knaflewska, J., Siemionowicz, M. Księga przyrodniczo-krajoznawcza Polski. Poznań, 2007. Mazur, E. Leksykon turystyki i krajoznawstwa. Szczecin, 2000. Tarajło-Lipowska, Z. Mówię po polsku. Učebnice polštiny pro Čechy. Warszawa, 1994. OLIVA, K. a kol. Polsko-český slovník (A-Ó, P-Ż). Praha, 1994. Kowalska, M. Polština nejen pro samouky. Praha, 2010. SIATKOWSKI, J., BASAJ, M. Słownik czesko-polski. Warszawa, 1991. Lipińska, E. Z polskim na ty. Podręcznik do nauki języka polskiego (poziom podstawowy B1). Kraków, 2006. Bešta, T. Základy polské mluvnice. Praha, 1994. Informace o Polsku z dostupných webových stránek.
Požadavky
Podmínkou udělení zápočtu je minimálně 75% aktivní účast studenta na cvičeních, průběžné plnění zadávaných úkolů a úspěšné absolvování zápočtového testu v rozsahu obsahu předmětu. Opravný test lze psát pouze jednou.
Garant
Mgr. Štěpánka Kozderová Velčovská, Ph.D.
Vyučující
Mgr. Štěpánka Kozderová Velčovská, Ph.D.