Předmět Stylistika (KPF / PSTL)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KPF / PSTL - Stylistika, Filozofická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1. Język jako środek komunikacji, funkcje języka.2. Przedmiot i zakres stylistyki, elementy stylu.3. Fonetyczne środki stylistyczne.4. Wartość stylistyczna form morfologicznych.5. Leksykalne środki stylistyczne - archaizmy, neologizmy.6. Tropy stylistyczne, słownictwo emocjonalne.7. Składniowe środki stylistyczne.8. Zróżnicowanie stylowe języka polskiego i podstawy analizy stylów.9. Styl potoczny.10. Styl urzędowo-kancelaryjny.11. Styl naukowy.12. Styl publicystyczny i styl dziennikarski.13. Styl przemówień i styl artystyczny.
Získané způsobilosti
Student se orientuje v základních pojmech stylistiky, osvojuje si problematiku stylistické analýzy textů a je schopen samostatně tvořit konkrétní texty pomocí již získaných vědomostí z lingvistických předmětů.
Literatura
Raclavská, J. Stylistika polského jazyka (Studijní opora). Ostrava, 2007. BĄBA, S. Twardy orzech do zgryzienia czyli o porawności frazeologicznej. Poznań, 1986. BUTTLER, D., KURKOWSKA, H. SATKIEWICZ, H. Kultura języka polskiego. Warszawa, 1971. BĄBA, S., WALCZAK, B. Na końcu języka. Warszawa, 1992. PRAKTYCZNA STYLISTYKA NIE TYLKO DLA POLONISTÓW. Red. E. Bańkowska, A. Mikołajczuk. Warszawa, 2003. PRZEWODNIK PO STYLISTYCE POLSKIEJ. Warszawa, 1998. KLEMENSIEWICZ, Z. Składnia, stylistyka, pedagogika językowa. Warszawa, 1982. KURKOWSKA, H., SKORUPKA, S. Stylistyka polska. Zarys. Warszawa 1959 i nast. WILKOŃ, A. Typologia odmian językowych współczesnej polszczyzny. Katowice, 1987. WSPÓŁCZESNY JĘZYK POLSKI. Red. J. Bartmiński. Lublin, 2001. CEGIEŁA, B., MARKOWSKI, A. Z polszczyzną za pan brat. Warszawa, 1982.
Požadavky
Zpracování seminární práce v rozsahu 3-5 stran, zpracování a přednesení referátu na zadané téma, vypracování zadaných slohových prací, úspěšně složený test a složení ústní zkoušky, ve které student prokáže vědomosti v rozsahu přednášek a povinné literatury. U zkoušky je mimo jiné kladen důraz na souvislý a logický projev v polštině.
Garant
doc. PaedDr. Jana Raclavská, Ph.D.
Vyučující
doc. PaedDr. Jana Raclavská, Ph.D.doc. PaedDr. Jana Raclavská, Ph.D.