Předmět Odborná praxe 1 (KPS / KBOP1)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KPS / KBOP1 - Odborná praxe 1, Filozofická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Student absolvuje 60 hodin odborné praxe na vybraných pracovištích sociálních služeb formou hospitací a vlastních vstupů na základě požadavků stanovených pracovištěm praxe a oborového vedoucího praxe v sociální práci. Vychází z informací o organizaci praxí, seznamuje se s doporučenými institucemi a s možností kontaktu s nimi, s formami kontroly atd. Výběr pracoviště je možný po dohodě s garantem praxe v institucích a zařízeních, se kterými katedra spolupracuje nebo na základě individuálního výběru konzultovaného a schváleného garantem praxe. Praxe je vykonávána na pracovištích mimo vlastní profesní zařazení a aktuální profilaci, vede k rozšíření praktických dovedností a informovanosti studentů. Součástí praxe je aktivní účast a příprava v rámci semináře k praxi (KBSP1) - metodická příprava na úvodní odbornou praxi a zhodnocení zadaných úkolů. Předpokladem udělení zápočtu je splnění zadaných požadavků - zpracování protokolu praktické přípravy, zařazeného do systému portfolia praktické přípravy podle pokynů vedoucího praxe pověřeného supervizí.Administrativně zabezpečuje a organizačně zajišťuje odborné praxe Centrum pregraduálních praxí OU.
Získané způsobilosti
Student získá znalosti o systému sociálních služeb, o aktuálních sociálních problémech, o možnostech pomoci různým cílovým skupinám. Je seznámen se základními právními a etickými normami uplatňovanými v zařízeních sociálních služeb a jejich kvalitou.
Literatura
Paulík, K. K otázce nároků na pracovníky v profesi sociální práce. In Paulík, K. a kol. Sborník prací filozofické fakulty Ostravské univerzity. 2004, č. 212, s. 29-52. Ostrava: FF OU, 2004. Kolektiv autorů. Kapitoly ze sociální práce. Ostrava: Filozofická fakulta OU, 2004. Havrdová, Z. Kompetence v praxi sociální práce. Metodická příručka pro učitele a supervizory v sociální práci. Praha : Osmium, 1999. ISBN 80-902081-8-5.Musil, L. Kultura pracovišť služeb sociální práce. Sborník prací fakulty sociálních studií brněnské univerzity, Sociální studia 4. Brno, 1999. Matoušek, O. a kol. Metody a řízení sociální práce. Praha: Portál, 2003. Gabura, J., Pružinská, Z. Poradenský proces. Praha: SLON, 1994. Paulík, K. Psychologické poradenství v sociální práci I. Ostrava: Filozofická fakulta OU, 2002. Matoušek, O., Koláčková, J., Kodymová, J. (eds.). Sociální práce v praxi. Praha, Portál, 2005. Matoušek, O. a kol. Základy sociální práce. Praha: Portál, 2003. Čermáková, K., Johnová, M. Zavádění standardů kvality sociálních služeb do praxe - Průvodce poskytovatele. Praha: Ministerstvo práce a sociálních věcí, 2002.
Požadavky
Student absolvuje na určeném pracovišti státní správy nebo samosprávy předepsaný počet 60 hodin. Postupuje dle instrukcí zveřejněných Centrem pregraduálních studií na webových stránkách a v tištěné podobě vyvěšených na nástěnce v prostorách katedry.K zápočtu předloží "Protokol praktické přípravy" s popisem a hodnocením všech vykonávaných činností, užitých diagnostických a intervenčních metod, výstupů a zařazený do "Portfolia praxí" jako jeden z podkladů k bakalářské zkoušce. Podmínkou udělení zápočtu je také hodnocení praxe určeným supervizorem z odborného pracoviště.
Garant
PhDr. Marek Schneider, Ph.D.
Vyučující
PhDr. Marek Schneider, Ph.D.