Předmět Sociální analýzy a projektování (KPS / KSANA)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KPS / KSANA - Sociální analýzy a projektování, Filozofická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Tutoriál:1. Od věšteb k prognózám - historie předvídání.2. Sociální analýzy, sociální plánovaní a prognozóvání v ČR - historie a současnost..3. Vymezení základních pojmů - plán, prognóza, analýza, sociální. Znaky dobrého plánu.4. Limity prognostiky (Merton, Popper, Scruton, Gál) a sociálního plánování.5. Metodologie a metody prognózování - analýza sociálních potřeb lokality (obce, kraje, regionu) jako základ pro komunitní plánování. Distanční výuka:6. Sociální ukazatele (znaky) - vztah ukazatele (znaku) k realitě, zdroje a tvorba ukazatelů.7. Členění a analýza ukazatelů - dle typů a metod.8. Projektování - problém a jeho vývoj, kontextové proměnné, strategie řešení, cíle projektu, taktiky.Organizační zajištěníV rámci tutoriálu jsou formou přednášky, demonstrace a projekce prezentována uvedená témata; dialogickými postupy jsou uvedena témata distanční výuky a problematika obsahu a formy seminární práce. Studenti mohou využívat zdroje dostupné v univerzitní studovně a studovně FF OU, také komunikaci s vyučujícím.
Získané způsobilosti
Student zná základní pojmy oboru a orientuje se v jejich významových konotacích. Orientuje se v historii a současnosti předmětné problematiky. Získává znalost zdrojů, tvorby, členění a využití sociálních ukazatelů. Rozvíjí a upevňuje znalost příslušných metod. Zpracuje seminární práci (viz požadavky na studenta). Rozvíjí kompetence teoretické, metodologické a manažerské.
Literatura
Vasková, V., Žežula, O. Komunitní plánování věc veřejná: jak zjistit, co lidé opravdu chtějí?: jak zlepšit život v obci?. Praha: MPSV, 2002. Potůček, M. (ed.). Manuál prognostických metod. Praha: Slon, 2006. Matoušek, O. a kol. Metody a řízení sociální práce. Praha: Portál, 2003. ISBN 80-7178-548-2.Vize rozvoje České republiky do roku 2015. Praha: Gutenberg, 2001. Popper, K.R. Bída historicismu. Praha: Oikoymenh, 1994. Gál, F., Alan, J. Budúcnosť vo svetle prognostiky. Bratislava: Smena, 1983. Klasifikace kmenových oborů vzdělání. Praha: Český statistický úřad, 1998. Klasifikace zaměstnání. Praha: Český statistický úřad, 1995. Rybář, J. Nebuďte posedlí budoucností, neznáte ji. (rozhovor s Rogerem Scrutonem), MF DNES 26.března. MF DNES, 2002. Komárek,V. a kol. Prognóza a program. Praha: Academia, 1990. Gál, F. a kol. Prognózavanie vývoja vedy. Bratislava: VEDA, 1990. Illner, M., Foret, M. Sociální ukazatele. Praha: Svoboda, 1980. Statistická ročenka České republiky. Merton, R. Studie ze sociologické teorie. Praha: SLON, 2000.
Požadavky
Průběžná příprava. Seminární práce - zpracování a obhajoba projektu ze sociální oblasti, nebo zpracování analýzy sociodemografických ukazatelů, nebo dotazníkové metody ke zjištění potřeb občanů, apod. jako podmínka pro získání zápočtu.
Garant
PhDr. Petr Saforek
Vyučující
PhDr. Petr SaforekPhDr. Petr Saforek