Předmět Vybr. problémy penologie a postpen. péče (KPS / KVPPP)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KPS / KVPPP - Vybr. problémy penologie a postpen. péče, Filozofická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
Tutoriál (témata jsou konkretizována v distančním textu):Vybrané světové vězeňské systémy, Evropské standardy vězeňství. Organizace vězeňství a vězeňské služby. Charakteristika práce vychovatele, sociálního pracovníka, psychologa a ostatních specialistů.Specifika vězeňského života. Specifika vězeňství pro mladistvé a ženy. Práce sociálního kurátoraOrganizační zajištění: Tutoriál rozšiřuje znalosti studentů získané studiem distančního textu (studentům je k dispozici na www stránkách katedry spolu s harmonogramem přímé výuky) o další témata, zaměřuje se na stěžejní poznatky konkrétních témat, na témata problémová. V tutoriálu se budeme zaměřovat především na zprostředkování zkušenosti z bezprostřední práce s odsouzenými. Formou diskuze využijeme zkušenosti jednotlivých studentů z různých referenčních oblastí. Probírat budeme zejména problémové a konfliktní oblasti uplatnění práva ve výkonu trestu. Budeme diskutovat o problémech spojených s uplatněním Evropských vězeňských standardů. V souvislosti s problematickým pracovním i občanským začleněním osob po výkonu trestu zdůrazníme význam alternativních trestů, zejména u mladistvých a prvotrestaných. Studenti mohou využívat ke konzultacím také konzultační hodiny vyučujících určené pro KS.Distanční výuka (témata jsou konkretizována v distančním textu):Historické aspekty vývoje vězeňstvíZákladní principy zákona o výkonu trestu a odnětí svobodyExtramurální vazby. Kontakt s veřejnostíPostpenitenciární péčeAlternativní trestyProbační a mediační službaSpecifika sociální práce s odsouzenýmiOrganizační zajištění: Distanční výuka probíhá formou samostudia opírajícího se o návodný distanční text zahrnující problémové otázky, příklady a úkoly k řešení (s řešením i k zamyšlení), korespondenční úkoly, odkazy na další studijní zdroje. Studenti mohou využívat zdroje dostupné v univerzitní studovně a studovně FF OU, také komunikaci s vyučujícím prostřednictvím e-mailu. Na Portálu OU jsou zveřejněny okruhy poznatků požadovaných k zápočtu. Student bude hodnocen na základě zpracování kasuistiky s penologickým klientem. Na zpracování kasuistiky dodáme studentům strukturované požadavky a poskytneme doporučení pro pravidla kontaktu s touto klientelou.
Získané způsobilosti
Student bude mít přehled v oblasti vězeňství, zejména s ohledem na Evropské standardy vězeňství. Dále v péči o klienty po výkonu trestu odnětí svobody. Bude umět komunikovat s vybranými jedinci. Získá náhled na úlohy a možnosti intervence zainteresovaných orgánů, institucí a odborníků. Měl by být schopen samostatně vyhledávat a orientovat se v aktuální problematice vězeňství a postpenitenciární péče. Získá klíčové dovednosti pro oblast probační a mediační služby.
Literatura
Novotný, O. Alternativy uvěznění. Právní praxe č.2/1993. Komárková, R., Slaměník, I., Výrost, J. Aplikovaná sociální psychologie III. Praha: Grada Publishing, 2001. FOUCAULT, M. Dohlížet a trestat: kniha o zrodu vězení. Praha: Dauphin, 2000. Matoušek, O., Kroftová, A. Mládež a delikvence. Praha: Portál, 1998. Bajcura, L. Práva vězně: od vazby po propuštění z trestu odnětí svobody. Praha: Grada, 1999. Statut Probační a mediační služby ČR. Praha, Ministerstvo spravedlnosti ČR, 2001. Fábry, A. Úvod do penológie. Bratislava: Občianske združenie Sociálna práca, 2006. Hála, J. Úvod do teorie a praxe vězeňství. České Budějovice: Vysoká škola evropských a regionálních studií, 2005. Mařádek V. Vězeňství. Ostrava: Ostravská univerzita v Ostravě, 2005. Mezník, J. a kol. Základy penologie. Brno: MU, 1995. Zákon č. 257/2000 Sb., o Probační a mediační službě. Primusová, H. Zločin jako nemoc. Praha: Grada, 2001. Výrost, J. , Slaměník, I. Aplikovaná sociální psychologie. Člověk a sociální instituce. Praha: Portál, 1998. CAMPLING, J. Crime and Criminal Justice Policy. New York: Longman Publishing, 1995. Heretík, A. Forenzná psychológia. Bratislava: UK, 1991. Kuchta, J. Kriminologie. Brno: MU, 1993. Večerka, K. Prevence kriminality v teorii a praxi. Praha: Themis, 1997. Koudelková, A. Psychologické otázky delikvence. Praha: Victoria Publishing, 1995. MAREŠOVÁ, A. a kol. Sociálně patologické jevy u mládeže a návrh opatření k omezení jejich vzniku. Praha: Institut pro kriminologii a sociální prevenci, 1997. Chmelík, J. Trestná činnost mládeže a páchání na mládeži. Praha: MVČR, 1998. Netík, K. Vybrané kapitoly z forenzní psychologie pro právníky. Praha: Karolinum, 1991. Nevřala, J. Základy forenzní psychologie. Ostrava: OU, 2005.
Požadavky
Schopnost komunikovat základní problémové okruhy oblasti, navázat pracovní kontakt s touto klientelou, což se projeví ve zpracované kasuistice.
Garant
PhDr. Jan Nevřala
Vyučující
PhDr. Jan NevřalaPhDr. Jan Nevřala