Předmět Psychologie osobnosti (KPS / PSOSX)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KPS / PSOSX - Psychologie osobnosti, Filozofická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Obsah
1) Historie a vymezení psychologie osobnosti2) Předmět studia psychologie osobnosti3) Teoretické přístupy ke studiu osobnosti4) Metody psychologického rozboru osobnosti5) Struktura osobnosti6) Dynamika a vývoj osobnosti7) Temperament8) Charakter a morálka9) Pojem Já10) Motivace a motivy11) Emoce, frustrace a konflikty12) Poruchy osobnosti13) Rekapitulace poznatků, závěr.
Získané způsobilosti
Student se dokáže orientovat v pluralitě teoretických přístupů k osobnosti a osvojí si všechny zásadní informace o strukturálních a dynamických subsystémech osobnosti. Porozumí problematice poznávání a vývoji osobnosti, bude schopen identifikovat její základní poruchy. Získá přehled o nejdůležitějších výzkumných, diagnostických a intervenčních metodách týkajících se osobnosti. Dokáže odborně zpracovat konkrétní charakteristiku vybrané osobnosti s využitím odborné psychologické terminologie. Z hlediska profilových kompetencí student získá především základy teoretických a diagnostických kompetencí.
Literatura
Mikšík, O. Psychologické teorie osobnosti. Praha: UK, 2003. Balcar, K. Úvod do studia psychologie osobnosti. Chrudim: Mach, 1991. SMÉKAL, V. Pozvání do psychologie osobnosti. Brno : Barrister and Principal, 2002. Drapela, V. J. Přehled teorií osobnosti. Praha: Portál, 1997. Nakonečný, M. Psychologie osobnosti. Praha: Academia, 1997. Homola, M. Psychologie osobnosti: stručný výkladový slovník. Olomouc: UP, 1992. Čačka, O. Psychologie vrstev duševního dění osobnosti a jejich autodiagnostika. Brno: Doplněk, 1998. PAULÍK, K. Základy psychologie. Ostrava : OU, 2006.
Požadavky
Aktivní plnění dílčích úkolů ve výuce, zpracování písemné práce na téma "Psychologická charakteristika určité osobnosti" podle zadaných instrukcí, zápočtový test.Pro udělení zápočtu musí student zvládnout zápočtový test minimálně na 50%.
Vyučující
Mgr. Simona Dobešová Cakirpaloglu, Ph.D.