Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Psychologie práce a organizace (KPS / PSPG)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KPS / PSPG - Psychologie práce a organizace, Filozofická fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě (OU).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Obsah

1. Práce a organizace - vymezení pojmů v interdisciplinárním kontextu.2. Práce a organizace jako předmět vědeckého zkoumání. Vznik psychologie práce a organizace.3. Etapy rozvoje psychologie práce a organizace.4. Psychologické aspekty práce a vytváření organizace.5. Analýza pracovní činnosti - profesiografie, změny obsahu práce.6. Pracovní prostředí, podmínky práce.7. Ergonomie.8. Komunikace v organizaci a její psychologické aspekty.9. Pracovní skupina.10. Pracovní adaptace. Identifikace s prací a organizací.11. Motivace a stimulace. Přehled teorií I.12. Motivace a stimulace. Přehled teorií II.13. Psychologické aspekty bezpečnosti práce.

Získané způsobilosti

Student zná významové konotace pojmů práce a organizace. Dokáže se orientovat v pluralitě teoretických přístupů z psychologie práce a organizace a získá kompetence pro jejich praktické uplatnění. Z hlediska profilových kompetencí student získá především základy teoretických, diagnostických a organizačních kompetencí.

Literatura

ANDERSON, N. (ED). Handbook of industrial, work and organizational psychology. London : Sage, 2001. ŠTIKAR, J. Metody psychologie práce a organizace. Praha : Karolinum, 2000. PAULÍK, K. Obecná psychologie. Ostrava: Ostravská univerzita, 2002. KOLLÁRIK, T. Sociálna psychológia a psychológia práce. Bratislava: UK, 2010. ŠTIKAR, J., RYMEŠ, M., RIEGEL, K., HOSKOVEC, J. Základy psychologie práce a organizace. Praha: Karolinum, 1996. GILBERTOVÁ, S., MATOUŠEK, O.:. Egonomie : Optimalizace lidské činnosti. Praha : Grada, 2002. KROEMER, KHE., KROEMER, HJ., KROEMER-ELBERT, KE. Engineering physiology : Bases oh human factors/ergonomice. New York : Van Nostrand Reinhold, 1997. KRÁL, M. Ergonomie a její užití v technické praxi. Brno : IVBP, 1995. KUBEŠ, M., SPILLEROVÁ, D., KUNICKÝ, R. Manažerské kompetence : Způsobilosti výjimečných manažerů. Praha : Grada, 2004. LUKÁŠOVÁ, R., RAIS, K. Organizace a lidé. Brno: Zdeněk Novotný, 2001. TYSON. S., JACKSON, T. Organizační chování. Praha : Grada, 1997. BĚLOHLÁVEK, F. Organizační chování: jak se každý den chovají spolupracovníci, nadřízení, podřízení?. Olomouc : Rubico, 1996. MATOUŠEK, O., RŮŽIČKA, J. Profesiografická schémata. Praha : SPN, 1984. BERRYOVÁ, L. M. Psychológia v práci. Úvod do pracovnej a organizačnej psychológie. Bratislava: Ikar, 2009. NAKONEČNÝ, M. Sociální psychologie organizace. Praha: Grada, 2005.

Požadavky

Zpracování seminární práce z praxe. Její rozbor je součástí ústní zkoušky.

Garant

prof. PhDr. Karel Paulík, CSc.

Vyučující

prof. PhDr. Karel Paulík, CSc.